1200 żołnierzy i ciężki sprzęt na ulicach Katowic. Nocna próba generalna przed defiladą 15 sierpnia

W nocy i nad ranem na ulicach Katowic odbyła się próba generalna przed defiladą wojskową zaplanowaną na 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego. Wzięło w niej udział 1200 żołnierzy, pojawił się również ciężki sprzęt wojskowy.

W tym roku defilada jest organizowana na Śląsku, by poza Cudem nad Wisłą, upamiętnić także setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Pokaz sił wojskowych obserwował szef MON Mariusz Błaszczak. - To właśnie Ślązacy zdecydowali w ten sposób, że ich celem jest to, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajemy im hołd, pamiętamy o ich ofierze - mówił. 

Minister Błaszczak przypomniał bezpośrednią przyczynę wybuchu 1 powstania śląskiego: masakrę przed kopalnią Mysłowice z 15 sierpnia 1919 r., w której z rąk niemieckich żołnierzy zginęło siedmiu górników, dwie kobiety oraz trzynastoletni chłopiec.

Defilada 15 sierpnia w Katowicach

W defiladzie 15 sierpnia weźmie udział 1600 żołnierzy, przejedzie blisko 190 pojazdów, przeleci 67 statków powietrznych, w tym zespół "Biało-Czerwone Iskry", myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Defilować mają także żołnierze wojsk Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy na co dzień ćwiczą w Polsce.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
1200 żołnierzy i ciężki sprzęt na ulicach Katowic. Nocna próba generalna przed defiladą 15 sierpnia
Zaloguj się
 • puszka-3

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby jakiś generał rosyjski po nocnej libacji wdał rozkaz odpalenia rakiety która by pierdyknęła w defiladę to do obrony naszych granic pozostała by tylko Straż Graniczna i wojska wysłane na misje zagraniczne , no i sprzęt w muzeach i na monumentach w miastach ( np kilkadziesiąt niezawodnych T-34 i Janusz Gajos jeszcze żyje aby pokazać jak to cudo działa )..
  Do takiego stanu obronności nasze armii doprowadzili " specjaliści " pisowscy ( np. min Macierewicz )

 • sza man

  Oceniono 2 razy 0

  Oj tak. Tekturowa armia tekturowego państwa pręży muskuły. Plus gadki o honorze i męczeństwie. To lubimy.

 • karwin1968

  Oceniono 2 razy 0

  Chłopcy się bawią, a lud się cieszy. Silni, zwarci, gotowi. Jak w `39.

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz -1

  ...ciężki sprzęt...

  Ciężki złom ! ! ! ! !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX