Poseł PiS chce usunąć określenia "przed naszą erą" i "naszej ery". "Ostatni relikt komunizmu"

Posłowi PiS Zbigniewowi Dolacie nie podobają się określenia "przed naszą erą" i "naszej ery" powszechnie stosowane w "przestrzeni publicznej". Jak twierdzi, to "ostatnie relikty komunizmu". Dlatego chce, by zostały usunięte.

Zdaniem Zbigniewa Dolaty terminy "przed naszą erą" i " naszej ery", które zostały "wprowadzone w czasach PRL" i były ważnym elementem "sowietyzacji" Polski. "Mimo upływu 30 lat od upadku PRL w programach nauczania, podręcznikach szkolnych i akademickich nadal są obecne, narzucone przez komunistów określenia "p.n.e." i "n.e." - pisze Dolata. I dodaje, że dopiero za rządów PiS sprawy dekomunizacji przyspieszyły, dlatego to dobra pora, by zająć się też "jedynymi z ostatnich reliktów komunizmu funkcjonujących w przestrzeni publicznej". 

Poseł domaga się, by te terminy zostały zastąpione w podręcznikach, na pomnikach i w muzeach określeniami "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini", bo są one "związane z chrześcijańskimi źródłami naszej kultury". Dolata uważa, że taka zmiana nie będzie wzmocnieniem wpływu religii na życie publiczne, ale "wyrazem szacunku dla tradycji, przejawem tożsamości kulturowej i konieczną zmianą przywracającą normalność w tej kwestii".

"Stosowanie terminów "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" jest oczywistością w ogromnej większości krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej, czy w Australii. Szczególnie wymowny jest też fakt, iż w krajach Europy Środkowej (np. Czechy, Słowacja, Węgry), które znalazły się w bloku komunistycznym i były silniej zsowietyzowane niż Polska, powrócono do stosowania prawidłowej terminologii" – przypomina Zbigniew Dolata.

W tej sprawie Dolata napisał interpelacje do ministrów: edukacji narodowej - Dariusza Piontkowskiego oraz kultury i dziedzictwa narodowego – Piotra Glińskiego.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (22)
Poseł PiS chce usunąć określenia "przed naszą erą" i "naszej ery". "Ostatni relikt komunizmu"
Zaloguj się
 • zioło

  Oceniono 4 razy 4

  Ja prdl, czym oni się zajmują.

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 3 razy 3

  Proponuję przed i po Jarosławie

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 3

  Patrzcie państwo wyborcy tego osobnika, jaki mądry i tworczy. Jak wasze problemy ludzkie rozwiazuje, nad waszymi sprawami w sejmie się pochyla. Dumni jesteście z takiego wyboru? To nadal tak wybierajcie. Jak się zmieni proponowane nazewnictwo w historii, to od razu wam się standard życia podniesie. Brawo.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  .
  taaaaa….. Dolata nie może walczyć o prawo do usuwanie idiotów z sejmu w czasie kadencji, bo była by to dla Dolaty akcja samobójcza.....
  .

 • eski57

  Oceniono 2 razy 2

  - poseł TEN powinien jeszcze podać , którą datę narodzenia Chrystusa przyjąć ; 7 styczeń , czy 25 grudzień ?
  - zastanawiające , że nie ma żadnego zapisu – opisu na żywo z życia Jezusa – poza mitami i wyobrażeniami różnych autorów , konkretnych danych brak !......

 • atyn

  Oceniono 2 razy 2

  Za mało elementów religijnych w języku, na naszych ulicach, w szkołach, w prawie, szkołach i podręcznikach szkolnych, przestrzeni w ogóle - dorzućmy jeszcze i to. Wszystko oddajmy pedofilom w czarnych sukienkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX