Kukła abp. Jędraszewskiego z podciętym gardłem. Organizatorzy imprezy przepraszają

Chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z drag queen podczas naszego wydarzenia - podkreślili w środę organizatorzy wyborów Mister Gay 2019. W trakcie wyborów wystąpiła ona z "kukłą" z wizerunkiem abpa Jędraszewskiego.

Wybory Mr. Gay Poland odbyły się w sobotę w poznańskim klubie Punto. Na zdjęciach z wydarzenia jedna z drag queen wystąpiła z "kukłą" z wizerunkiem abpa Marka Jędraszewskiego. W trakcie występu – jak podają lokalne media – miało być "symulowane zabójstwo metropolity krakowskiego, który w ostatnim czasie krytykował ideologię środowisk lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów".

W środę, kiedy o zdarzeniu poinformowały lokalne media, organizatorzy wydarzenia wydali oświadczenie, w którym przeprosili za występ z udziałem drag queen Mariolkaa Rebell.

"Jako organizatorzy konkursu Miss Lesbian Poland 2019 oraz Mr Gay Poland 2019, które odbyły się 9 i 10 sierpnia w Poznaniu, pragniemy oświadczyć, że sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw" – podkreślono w oświadczeniu.

"W imieniu swoim chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z drag queen podczas naszego wydarzenia. Pragniemy jednak zaznaczyć, iż nie zostaliśmy wcześniej poinformowani o szczegółach występu. Nie akceptujemy tego typu występów" – dodano.

Organizatorzy podkreślili również, że "konkurs ma celu promowanie pozytywnych postaw oraz tolerancji i akceptacji".

Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział PAP w środę po południu, że dotychczas nie wpłynęło do policji żadne zawiadomienie w tej sprawie.

RPO zajmie się sprawą

"Trudno mi znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej" -– napisał w środę na Twitterze Adam Bodnar.

Rzecznik praw obywatelskich zapowiedział również, że sprawę występu drag queen "oczywiście podejmę z urzędu" –- dodał.

Abp Marek Jędraszewski wywołał falę oburzenia słowami o "tęczowej zarazie", które wypowiedział 1 sierpnia w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas homilii w bazylice Mariackiej w Krakowie metropolita podkreślił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska. "Trzeba było długo na nią czekać (...) Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa" - – powiedział.

Wyrazy solidarności z arcybiskupem wyraziły środowiska katolickie, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i prymas Czech kard. Dominik Duka, środowiska prawicowe i Światowy Związek Żołnierzy AK.

Duchownego skrytykował m.in. Lider Wiosny Robert Biedroń. W liście do papieża Franciszka nawiązał do słów abpa Jędraszewskiego i poprosił go o "reakcję, która zmieni nienajlepsze dzisiaj oblicze polskiego Kościoła".

Aktywista Jan Śpiewak stwierdził, że arcybiskup Jędraszewski "wydaje się być troglodytą w purpurze". - To jest człowiek dziki, barbarzyńca. Mam nadzieję, że Episkopat wyciągnie wobec niego konsekwencja za tak niegodne i haniebne słowa - powiedział w rozmowie z Jackiem Żakowskim TOK FM.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył do krakowskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez abpa Jędraszewskiego.

Pobierz aplikację TOK FM i słuchaj na smartfonie

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (40)
Kukła abp. Jędraszewskiego z podciętym gardłem. Organizatorzy imprezy przepraszają
Zaloguj się
 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 9 razy 5

  Jeden za spalenie kukły Żyda poszedł siedzieć.
  Mam nadzieję, że ten też pójdzie. Tam w pierdlu mu urządzą wybory miss, aż będzie kwiczal z radości.

 • profnzw

  Oceniono 9 razy 3

  A dlaczego OSRODEK DS Zwalczania nie zgłosił tego do prokuratury? Dwulicowe towarzystwo opłacane przez zachodnich pomyleńców!

 • muzoman

  Oceniono 4 razy 2

  Szambo

 • kotkluska2016

  Oceniono 1 raz 1

  Czy jest jakaś różnica między wysokim dostojnikiem kościoła siejącym nienawiść w czasie kazania w katedrze a mężczyzną przebranym za kobietę, który odgrywa skecze w klubie nocnym dla publiczności popijającej piwo? Jest, bo biblia mówi, żeby zabić tego homoseksualistę, a arcybiskup zasługuje na pokojową nagrodę Nobla wg kibiców Legii. Niech szyje Wolska! Niech szyje Mocz Patriotyczny i Kał Narodowy!

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 1

  To tylko potwierdza sloaw Abp. Jedraszewskiego z kim mamy do czynienia.

 • gblo

  Oceniono 3 razy 1

  Po filmie Sekielskiego czarna zaraza zamilkła. To był taki cios po którym łapali przez parę dni oddech. Teraz przystąpili do kontrataku i co chwilę słyszymy obrońcę zboka Paetza i jemu podobnych katabasów. Straszy czym może i jutro oczywiście będzie szczuł i pluł jadem. Natręctwa seksualne tego drania i jęzor nienawiści jakim się posługuje doprowadzi do tragedii. Zło wraca do zła

 • zen3x

  Oceniono 2 razy 0

  To ma byś ta wspaniała twarz środowiska LGBT, które ma wzbogać nas zaściankowych hetero. Pies trącał jakieś to drag queen.

 • plainvanilla

  Oceniono 2 razy 0

  Światowy Związek Żołnierzy AK musi przyjąć do wiadomości, że o Polskę walczyli również geje i lesbijki. Zamiast popierać siewcę nienawiści Jędraszewskiego, powinni po latach posypać głowy popiołem i oddać hołd osobom LGBT, które zginęły walcząc w szeregach AK.

 • do100jnik

  0

  zawiadomienie do Policji nie wplynęło, bo niby kto miałby zawiadamiać, czyżby inny biskup lub klecha był na tej imprezie, a może nawet był tam sam ryszard nowak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX