Setna rocznica wybuchu I powstania śląskiego. Posłuchaj podcastów o historii Górnego Śląska

Dzisiaj ulicami Katowic przejdzie defilada Wierni Polsce organizowana z okazji Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. W wydarzeniu weźmie udział ponad 2,5 tysiąca żołnierzy, blisko 190 pojazdów, 67 statków powietrznych. Posłuchaj najlepszych podcastów o powstaniach śląskich.

I powstanie śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku, po masakrze do jakiej doszło 15 sierpnia 1919 r. w kopalni Mysłowice. Członkowie Grenzschutzu strzelali tam do tłumu górników domagających się wypłat i zabili dziesięć osób. W nocy z 16 na 17 sierpnia zaczęły się walki w powiecie pszczyńskim, walczono także w powiecie katowickim i rybnickim, ale działania nie były skoordynowane.

Do 24 sierpnia grupki powstańców zbiegły z Górnego Śląska. I powstanie śląskie przy słabej organizacji i przeważających siłach wroga skazane było na niepowodzenie. Niemcy przekonali się, że ich panowanie na Śląsku może się kiedyś skończyć, a Polacy uwierzyli, że pokonanie wroga nie jest niemożliwe.

Plebiscyt na Górnym Śląsku

Jak wyglądała odbudowa Śląska po I wojnie światowej? Jak wybuch powstania na Górnym Śląsku wpłynął na Ślązaków?

"Jesteśmy jednymi dziećmi matki Polski"

- W domach mówiło się po polsku, ale łączność z macierzą utracono już za Kazimierza Wielkiego. Przepadło w mrokach średniowiecza. Gdy powstańcy listopadowi poszli w bój, to coś w polskojęzycznych Ślązakach ruszyło - wspominał Wojciech Korfanty, śląski polityk. Posłuchaj, co skłoniło Górnoślązaków do walki zbrojnej, żeby dołączyć do odrodzonej po I wojnie światowej Rzeczpospolitej.

Ojcowie niepodległości: Wojciech Korfanty

Korfanty to jeden z najważniejszych polskich polityków i jeden z ojców niepodległości Polski. Jak wyglądała jego polityczna droga? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (135)
Powstanie śląskie. Najlepsze podcasty o historii Górnego Śląska
Zaloguj się
 • optymistaa43

  Oceniono 7 razy 3

  Slazoki a terozki sla nom na wybory jakygos podciepa co to uwazo ze my som germansko-nymiecko opcyja,som to pedziol jak tyn kurdupel co to razym wungel z rusyji do nos ciognom.Muszymy tego PiSpodciepa wybucec i karom wywlec go na hasiok.Pyrsk.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 4 razy 2

  a teraz rzondzi pociepany kaczor co fulo jak mularz a nawet chlywka nie umi postawic! Powiedziol byly soltys w szynku u Staniczka w TWORKOWIE

 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy 2

  Chcieli do Polski, na przekor logice, poszli za wiara ojcow, poszli do biednej wyniszczonej wojna zacofanej odradzajacej sie Polski. Gotowi zaplacic cene najwyzsza, cene zycia, kierowani wiara w narodowe motto Bog, Honor i Ojczyzna. Oparli sie najpotezniejszej organizacji panstwowej owczesnego swiata, czesc ich pamieci.

 • j7f3

  Oceniono 9 razy 1

  Nie było żadnych powstań śląskich. Była za to tajna wojna hybrydowa Francuzów i Polaków przeciw Niemcom których wcześniej Francuzi rozbroili by się nie mogli bronić przed tymi powstańcami z Małopolski, Galicji i Wielkopolski.

 • lacrimal

  Oceniono 6 razy 0

  A schronienie powstańcom dawał ... znienawidzony przez Ślązaków Sosnowiec.

 • krytek-7

  Oceniono 12 razy -4

  Tlusta polska ges,ktora zamarzyla sie Slazakom w czasach glodu i nedzy po przegranej przez Niemcy pierwszej wojnie swiatowej.Teraz ta ges moga kupic w kazdym niemieckim REWE a Slaskiem rzadza gorole.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX