Sposób na kolejki na polsko-ukraińskiej granicy? Piesze przejście w Medyce. Prawie milion osób skorzystało z tego rozwiązania

Medyka to jedyne piesze przejście na granicy z Ukrainą. Cieszy się ogromnym powodzeniem, bo nie ma takich kolejek jak tam, gdzie granicę przekracza się samochodem. Odprawy odbywają się szybciej i sprawniej. Tylko w I półroczu przeszło przez nie prawie milion osób.

Granicę z Ukrainą w Medyce można przekroczyć samochodem, pociągiem i na piechotę. W pierwszym półroczu 2019 roku odprawiono tu ponad 2,5 miliona pasażerów, z czego ponad 800 tysięcy osób - właśnie na przejściu pieszym. Jak dodaje Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, 83 procent podróżnych to Ukraińcy, głównie ci z małego ruchu granicznego, czyli osoby, które mieszkają blisko granicy i jeżdżą do Polski głównie na zakupy. - Rano przechodzą przez piesze przejście, robią w Polsce zakupy i wieczorem wracają - tłumaczy Pikor. Wśród tych, którzy wybierają to przejście, są też studenci i osoby, które jadą do pracy.

Medyka jest położona kilkanaście kilometrów od Przemyśla, dlatego właśnie tu granicę przekraczają też mieszkańcy tego podkarpackiego miasta - przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce. Pani Tatiana jeździ na Ukrainę regularnie, do Lwowa.

- W tej chwili wybieram głównie piesze przejście. Ktoś z rodziny dowozi mnie pod granicę, tam przechodzę na piechotę i po stronie ukraińskiej biorę taksówkę do Lwowa - mówi. Jak dodaje, po stronie ukraińskiej kierowcę, który nas podwiezie (za 50-60 zł) znajdziemy bez problemu. Stoją na przejściu i pytają, czy pomóc. Inna opcja to tak zwana "marszrutka", czyli busy, którymi też można z granicy dojechać do Lwowa. - Ich wadą jest jednak to, że są często przepełnione i jadą o wiele dłużej - słyszymy od podróżnych.

Igor Horków ze Związku Ukraińców w Polsce, również mieszkaniec Przemyśla, też korzysta głównie z pieszego przejścia granicznego. Dojeżdża do granicy swoim samochodem. - Na miejscu w Medyce są parkingi, na których można zostawić auto - mówi. Dodaje, że granicę na piechotę z reguły przekracza bez problemów. Kolejki się zdarzają, ale głównie w weekendy, wakacje czy tuż przed świętami. Tłum chętnych do przekroczenia granicy pojawia się też w długi majowy weekend.

Nasz rozmówca zwraca jednak uwagę na coś innego. - Na granicy są jakby dwa różne światy. Obywatele Unii Europejskiej mają jeden pas, Ukraińcy drugi. Różnica jest kolosalna. O ile my przechodzimy dość szybko, o tyle na pasie dla obywateli Ukrainy kolejki są często bardzo długie - mówi.

Anna Dąbrowska ze Stowarzyszenia Homo Faber, która też wielokrotnie jeżdżąc na Ukrainę, wybierała Medykę, zwraca uwagę na coś jeszcze. Na przejściu nie ma wystarczającej liczby toalet czy dostępu do bieżącej wody; nie ma też zadaszenia. Jeśli pada deszcz lub jest mroźno, piesi nie mają się gdzie schronić. To ma się jednak zmienić. Infrastruktura przejścia podlega wojewodzie podkarpackiemu. - Wiemy, że planuje się zadaszenie na kierunku wejściowym do Polski - mówi Elżbieta Pikor.

Piesze przejście graniczne z Ukrainą jest tylko jedno, właśnie w Medyce. Samorządowcy z innych miejsc walczą o podobne przejścia, ale na razie bezskutecznie. Do niedawna - pilotażowo - pieszo można było przekraczać granicę w Dołhobyczowie, ale pilotaż się skończył. I dziś takiej możliwości już nie ma.

O piesze przejście od wielu lat zabiegają też samorządowcy spod Włodawy. Chodzi o przejście Zbereże - Adamczuki. Przez kilka ostatnich lat było tworzone tymczasowo, na pontonowym moście, w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Ale teraz z tym koniec. 

- Z naszych rozmów z obywatelami Ukrainy, którzy do nas trafiają, wynika, że generalnie problemem przejść pozostają kolejki. Drugi problem to traktowanie. Wciąż słyszymy, że przedstawiciele naszych służb niejednokrotnie zwracają się do Ukraińców per "ty" i bywają nieuprzejmi - mówi Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, które na co dzień pomaga cudzoziemcom. - Z ich opowieści wynika, że przekraczanie granicy bywa bardzo upokarzające, taki człowiek czuje się często "przeczołgany" - mówi Chrzanowska.

- Polski strażnik graniczny czy polska strażniczka to pierwsze osoby, które witają cudzoziemców w Polsce. I standardy związane z obsługą ruchu granicznego powinny być w ich przypadku naprawdę na najwyższym poziomie - dodaje Anna Dąbrowska z Homo Faber.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (6)
Sposób na kolejki na polsko-ukraińskiej granicy? Piesze przejście w Medyce
Zaloguj się
 • Ernie Rabudagi

  Oceniono 7 razy 3

  To chyba nie wracaliście tym przejściem.... Owszem w kierunku Ukrainy 10 minut. Za to z powrotem nawet tylko przy 20-30 osobach w kolejce UE stoi się tam przynajmniej 1 godzinę bo nasi "niezwykle uprzejmi celnicy" potrafią sprawdzać a dokładnie wybebeszać np. torebkę kopertówkę w której mieści się może paczka papierosów mimo, że ktoś przekracza granicę raz na ruski rok i widać, że jest turystą a nie przemytnikiem. Teraz po długim weekendzie będzie tam ponownie armageddon i parę godzin w kolejce!!!

 • tralalala123412

  Oceniono 2 razy 2

  Przejście piesze przez granicą Ukraińsko-Polska jest niestety...porażka. Dzisiaj czekaliśmy 4 godziny - skwar, tłum ludzi, kłótnie, brak wody. Jak ktoś chce iść do toalety ( jest w budynku kontroli polskiej granicy) to zostanie wpierw przemaglowany przez resztę oczekujących! Nie ma skanerów tylko ręczne sprawdzanie bagaży. W tłumie były rodziny z dziećmi, starsze kobiety. Abstrakcją jest to, że kolejka dla obywateli polskich (EU, EOG, CH) jest wolniejsza od All pasports!!! Duze zaskoczenie! Za to w większości atmosfera bardzo pozytywna :) liczymy natomiast po dzisiejszym doświadczeniu, że to się zmieni i Polacy będą mogli szybciej wrócić do ojczyzny!

 • vito3

  Oceniono 8 razy 2

  To jak nasi urzędnicy odnoszą się do Ukraińców jest obrzydliwe i przynosi wstyd Polsce.mentalnosc jakiejś obrzydliwej wyzszosci i nie skrywane pogarda.skad oni to biorą kto ich kształci i nadzoruje żenada

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Moze flyboard.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX