"Musi nauczyć się charyzmy. Potrzeba politycznego żaru". Komentarze po wystąpieniu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Poznaliśmy program wyborczy Koalicji Obywatelskiej. Podczas piątkowej konwencji zaprezentowała go Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO na premiera. - Zabrakło wyrazistości - ocenił w TOK FM prof. Henryk Domański z PAN.

Program Koalicji Obywatelskiej przedstawiła kandydatka na szefową rządu - Małgorzata Kidawa-Błońska. Obiecała m.in. skrócenie kolejek do lekarzy, likwidację smogu oraz darmowy internet dla młodych. 

Jak mówił w TOK FM dr Tomasz Słomka, politolog z UW, przed polityczką stoi trudne zadanie. Bo musi w krótkim czasie przejąć rolę lidera i pokazać, że jest w stanie przewodzić koalicji. Po wysłuchaniu dzisiejszego wystąpienia ocenił, że na razie nie zanosi się na to. - Musi nauczyć się charyzmy. Potrzeba żaru politycznego, który będzie w stanie pokazać realne przywództwo - przekonywał. 

Podobnego zdania był socjolog z Polskiej Akademii Nauk prof. Henryk Domański. - Do tej pory nie miała osiągnięć politycznych, bardzo mało mówiła. Nie pamiętam jej wystąpienia, które mogłoby być porównywane do wystąpień innych potencjalnych kandydatów na premierów, np. pana Borysa Budki. Chodzi o wyrazistość. Dużo musiałaby się nauczyć, żeby konkurować z rywalami ze Zjednoczonej Prawicy - ocenił.

Program dobry, ale nie gwarantuje sukcesu

Małgorzata Kidawa-Błońska przekonywała, że program Koalicji Obywatelskiej "jest kompleksowy". Dużo miejsca poświęciła pomysłom na poprawę jakości służby zdrowia, edukacji. Wicemarszałkini Sejmu przedstawiła również hasło, z jakim KO idzie do wyborów: "Jutro może być lepsze".

- Mam wrażenie, że taki program mógłby równie dobrze przedstawić obóz Zjednoczonej Prawicy. Oczywiście były też elementy, które różniły KO od PiS, takie jak in vitro i kwestia edukacji - komentował  prof. Domański. 

Sam program ocenił jako dobry, dodał jednak, że jego jakość wcale nie musi się przełożyć na sukces wyborczy. - Wyborcy oceniają go chyba z perspektywy instrumentalnego realizmu, czyli czy on jest możliwy do zrealizowania. Z punktu widzenia przeciętnego wyborcy chyba nie jest, bo PO nie wygra wyborów. PiS ma “przewagę władzy”. Rzecz nie rozgrywa się wokół programów, ale stereotypów - podkreślił socjolog. 

W ocenie Tomasza Słomki ogłoszone w piątek propozycje programowe świadczą o tym, że Koalicja Obywatelska stara się łączyć postulaty różnych środowisk.  - KO to krzyżówka różnych podmiotów, oczekiwań i elementów programowych. Widać było, że Kidawa-Błońska próbuje pogodzić różne elementy. Tworzy się z tego coś w rodzaju propozycji społeczno-liberalnej. KO nie jest Platformą Obywatelską w jej pierwotnym, konserwatywno-liberalnym, kształcie - zauważył komentator.

Pobierz aplikację i słuchaj na smartfonie!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Komentarze po wystąpieniu Kidawy-Błońskiej. 'Musi nauczyć się charyzmy. Potrzeba politycznego żaru'
Zaloguj się
 • Van der Seck

  Oceniono 4 razy 4

  Charyzme albo sie ma albo nie. Nauczyc sie jej nie mozna. Natomiast nad wystapieniami zawsze warto popracowac.

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 3

  Program "warszawskie scieki i fekalia dla wszystkich" jest wlasnie realizowany !

 • mgrstepien

  Oceniono 5 razy 3

  "Te zwykłe, ludzkie sprawy zawarliśmy w naszym programie...gdzie jest program? Muehehehehehe"

 • mgrstepien

  Oceniono 2 razy 2

  "Zatrzymamy plastik"???

 • Tucsontdp

  Oceniono 2 razy 2

  Charyzmy nie można się "nauczyć".

 • Wojciech Pisarek

  Oceniono 3 razy 1

  Nie rozumiem czy tak ciężko się przygotować do wystąpienia publicznego? Zwlasza jak czyta się z kartki? Gdzie są specjaliści od takich rzeczy? Pani powinna mieć wszystko przygotowane płynnie przemawiać i jeśli nie była gotowa to przełożyć to na następny dzień. Lubię ją ale tutaj nie wypadła najlepiej.

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Pani Kidawa Błońska to nie Adolf Hitler. I tak ma więcej haryzmy niz Schetyna, Kaczynski, Gowin i Błaszczak razem wzięci, nawet po kilku piwach.

 • wynanc2

  Oceniono 5 razy -1

  Beznadziejna ta Kidawa. To już Szydło była dużo lepsza w swoich wystąpieniach publicznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX