"Niech politycy usłyszą nasz krzyk". Strajk Klimatyczny w największych miastach Polski

Dziś w wielu miastach na świecie odbywają się wydarzenia w ramach kolejnej odsłony Strajku dla Klimatu. Także w Polsce organizowane są marsze, happeningi i protesty, których uczestnicy będą domagać się podjęcia walki z globalnym ociepleniem. Demonstracje odbędą się w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Białymstoku i Olsztynie.

W Warszawie Wielki Marsz Klimatyczny rozpocznie się o godz. 16 na pl. Defilad, skąd uczestnicy przejdą pod Sejm na ulicę Wiejską. W związku z przypadającym na piątek ostatnim dniem Międzynarodowego Strajku Klimatycznego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił piątek 27 września dniem bezpłatnej komunikacji miejskiej.

"Wspólnie pokażmy, że klimat to priorytet! Wciąż możemy zapobiec dalszym zmianom! Możemy zredukować emisję gazów cieplarnianych i zreformować rolnictwo. Możemy inaczej produkować energię, inaczej się przemieszczać, inaczej ogrzewać nasze domy. Możemy zmienić sposób produkcji żywności, oddać część ziemi lasom, pochłaniającym dwutlenek węgla. W tej chwili są to najważniejsze wyzwania naszej cywilizacji. Dlatego razem zróbmy dobry klimat! Nasze indywidualne działania i wybory to za mało. Musimy działać razem. Musimy pokazać, że jest nas wielu. Niech politycy, którzy do tej pory nie podjęli koniecznych działań, usłyszą nasz krzyk i na poważnie zajmą się sprawami klimatu" - apelują organizatorzy warszawskiego marszu.

W Krakowie marsz klimatyczny rozpocznie się o 17.30 przed Urzędem Miasta. Jego organizatorzy wskazują, że na trasie marszu znajdzie się sześć przystanków, a każdy z nich będzie symboliczny. - Pod kurią przypomnimy słowa papieża Franciszka i jego Encyklikę Laudato Si, która jest poświęcona tematom ekologii - mówi jeden z organizatorów krakowskiego marszu Tomasz Przetacznik. Pod Collegium Novum będzie apel o słuchanie świata nauki w sprawie klimatu.

Aktywiści chcą zwrócić uwagę na największe zagrożenia związane z kryzysem klimatycznym takie jak wymieranie gatunków, zanikanie bioróżnorodności. Będą apelować o przechodzenie na ekologiczne źródła pozyskiwania energii.

Także przed tygodniem w wielu miastach w Polsce i na świecie miały miejsce protesty w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, których twarzą jest 16-letnia aktywistka ze Szwecji Greta Thunberg. To ona w 2018 r. zapoczątkowała protest przeciwko zmianom klimatu wskutek działalności człowieka.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Strajk Klimatyczny
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Warto wspomniec, iz ekologia ma swoje korzenie w nazizmie, i nie chodzi mi o piewrszego wegetarianina, bo prawdziwym ideologiem ekologii badz jak kto woli ekoterroru byl najwiekszy zbrodniarz w historii, Heinrich Himmler.
  Warto wpsomniec, iz na wiezniach obozu w Dachau przeprowadzano eksperymenty majace sprawdzic czy czlowiek moze zywic sie jedynie blonnikiem. Plan nazistow przewidywal iz Niemcy beda panstwem czystym od wszelkich emisji prawdziwi nordycy mieli byc wegetarianinami zyjacymi w lpragermanskich asach, emisyjny przemysl mial byc wyprowadzony na obrzeza Germanii w rejonach zamieszkiwanych przez rasy nizsze newolnkow. Nic nowego pod sloncem czerska - zupelnie nic.

 • gruppe

  0

  Dzisiaj rządzą stare pryki - idźcie do wyborów i zmieńmy to.

 • Andrzej Dzbański

  0

  Najpierw przekonajcie rodziców aby nie patrzyli na 500+, potem uświadamiajcie nieprzekonanych rówieśników, na końcu zajmijcie się babciami dziadkami zaślepionymi 13 emeryturą.

 • ehi

  Oceniono 1 raz -1

  W panstwie z 38 milionami mieszkancow odbedzie sie raptem 7 demonstracji?!?!?!
  My naprawde tkimy w sredniowieczu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX