500 plus. Nie tylko Warszawa ma kłopot z wypłacaniem świadczenia. Gliwice potrzebują dodatkowych 12 mln zł

Prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, alarmuje, że w kasie miasta brakuje pieniędzy na wypłacanie świadczenia. Powinno być ok. 14 mln zł, jest w niej siedem razy mniej. - Jest jakiś problem finansowy. Może tylko o terminy chodzi - zastanawia się samorządowiec.

Nie tylko Warszawa może mieć kłopoty z wypłacaniem 500 plus. Problem pojawił się też np. w Gliwicach na Śląsku. Związany jest z opóźnieniami w przekazywaniu samorządom środków na wypłatę świadczenia, zwłaszcza po rozszerzeniu programu na pierwsze dziecko. 

Zygmunt Frankiewicz, prezydent miasta, alarmuje, że w kasie miasta znajduje się obecnie 1,4 mln złotych, a potrzebnych jest ponad 12 mln złotych więcej do 4 października.

I choć samorządowiec wie, że akurat jego miasto stać na wyłożenie pieniędzy z własnej kasy, co sugerują  urzędnicy wojewody, to podkreśla, iż byłoby to naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

 - Zaciągalibyśmy zobowiązania, nie mając tego w planach dochodów - zaznaczał Frankiewicz w rozmowie z reporterem TOK FM. 

Prezydent, który jest również przewodniczącym Związku Miast Polskich podkreśla także, że w czekaniu na pieniądze od państwa na pewno nie chodzi o politykę, co sugerują niektórzy posłowie PiS. 

- Tu nie ma żadnej złośliwości, bo to byłaby złośliwość w stosunku do własnych mieszkańców, o których prezydenci, wójtowie burmistrzowie dbają najbardziej - tłumaczy. 

Frankiewicz apeluje do rządzących, by pieniądze na wypłatę były przekazywane z odpowiednim wyprzedzeniem. 

500 plus. Spór Warszawy z władzami centralnymi

Między władzami Warszawy a prezesem Prawa i Sprawiedliwości trwa spór o wypłaty z rządowego programu 500 plus.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zarzucił przedstawicielom rządu, że pieniądze na wypłaty świadczenia przekazuje w ostatniej chwili - w dodatku po kilku przypomnieniach. Przekonuje, że miasto wciąż nie otrzymało pieniędzy na wypłaty na październik, listopad i grudzień.

W poniedziałek głos w tej sprawie zabrał sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na specjalnie zwołanej konferencji przekonywał, że Warszawa otrzymuje wystarczającą ilość środków na program 500 plus, a prezydent stolicy "prowadzi operację, która zmierza do tego, żeby nie wypłacać 500 plus".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
500 plus. Nie tylko Warszawa może mieć kłopot z wypłacaniem świadczenia
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 1 raz 1

  Oj Jarosiku. Moze hasło nie takie?
  Sezamie otwórz się!

 • zbag19

  Oceniono 2 razy 0

  cóż Prezes wszechwiedzący nie skonsultował swoich obietnic z odpowiednimi ministerstwami (bo i po co) więc są schody - ale wiadomo winni są ci którzy rządzili 8 lat a teraz przeszkadzają dobrej zmianie - a "ciemny lud i tak to kupi" ; Kur - wizja (czyli telewizja Jacka Kurskiego) już o to zadba.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Piniendzy nie ma i nie bedzie i powiem nie chce mi sie sprawdzac, ale dam sobie reke uciac ze neoliberal z politycznymi korzeniami w UW.

 • antonio rebenga

  Oceniono 9 razy -3

  Lemingograd warszawski na czele z tęczowym czaśkosiem, zbyt późno złożył wniosek o pieniądze na 500+. Pieniądze były dwa dni potem, ale tęczowi kłamcy i manipulatorzy odmawiają publikacji kont. Wredna, antypolska chołota z czerską szczujnią na czele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX