Blokowali wjazd politykom PiS na Wawel. Sąd wszystkich uniewinnił

Proces dotyczył siedmiu osób, obwinionych o blokadę Wawelu podczas przejazdu polityków PiS 18 grudnia 2016 r., w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych.

18 grudnia 2016 r. osoby blokujące wjazd polityków PiS protestowały "przeciwko upolitycznieniu Wawelu".

W procesie na świadków powołano m.in. kilkudziesięciu policjantów, którzy brali udział w akcji w okolicy Wawelu, a także wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który jako ostatni świadek złożył w sprawie zeznania. Przyznał on przed sądem, że na miejsce dojechał własnym samochodem; nie miał także żadnej przepustki, która uprawiałaby go do wjazdu, a jedynie przepustkę sejmową.

We wtorek krakowski sąd rejonowy uniewinnił wszystkich obwinionych w tej sprawie. Wcześniej wnosili o to ich obrońcy, którzy wskazywali, że ich klienci wyrażali swoje poglądy i protestowali przeciwko upolitycznieniu ważnego dla mieszkańców Krakowa miejsca, do czego mieli prawo. Brali również udział w legalnym, spontanicznym zgromadzeniu, które policja mogła rozwiązać, gdyby naruszono prawo. Argumentowali, że nie można mówić o przestrzeganiu, lub łamaniu przepisów prawa drogowego na terenie, na którym one nie obowiązują, a droga prowadząca na Wawel nie jest drogą publiczną.

Z kolei przedstawiciel policji uznał, że obwinieni popełnili wykroczenie i wnioskował o nałożenie na nich grzywny.

Sprawa toczyła się ponad wa lata, w lipcu 2017 roku sąd rejonowy wydał wyroki w trybie nakazowym: pięć osób miało zapłacić 300 zł, a kolejne dwie po 400 i 500. Skazani zdecydowali się na złożenie odwołania, jednak sąd umorzył sprawę. Ale od tej decyzji odwołała się Komenda Miejska Policji w Krakowie.

W styczniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Krakowie uchylił wcześniejszą decyzję sądu rejonowego i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy osób obwinionych. Stąd sprawą ponownie zajmował się krakowski sąd rejonowy. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Sąd. Blokada wjazdu na Wawel
Zaloguj się
 • karol c

  Oceniono 3 razy 1

  Proponuję w ramach chepeningu blokować dostępu do grobów dla tych sędziów. Jak argumentował prawnicy blokowanie dostępu do grobu jest formą wyrażania poglądów itp. Wypada mi jedynie życzyć tym wszystkim prawników aby 1 listopada mieli utrudniony dostęp do grobów swoich bliskich.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Sady sa nasze, paranoja, grupa jakis przybledow moze nam zabronic odwiedzenia grobu matki i sad uwaza ze to normalne, szczerze mowiac to bym nawet nie zglaszal sprawy do tych esbeckich sadow.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 4 razy -2

  WYWALIĆ KACZYŃSKIEGO I JEGO MAŁŻONKĘ Z WAWELU. ICH OBECNOŚĆ TAM, BEZCZEŚCI TO MIEJSCE. TEN NIBY UKOCHANY PREZYDENT A JEGO ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ŚMIERĆ TYLU OSÓB. CZY KAMPANIA PREZYDENCKA TO USPRAWIEDLIWIA ?????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX