RPO pyta ministerstwo edukacji o ankiety dla uczniów. "Pytanie wrażliwe, wręcz intymne"

Czy uczeń mieszka z rodzicami? Czy dziecko chodzi do kościoła lub przynależy do oazy? - takie pytania znalazły się w ankiecie przygotowanej przez MEN. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że pytanie o kwestie tego typu może być niezgodne z Konstytucją RP.

We wrześniu do wybranych szkół w województwie małopolskim i lubuskim trafiły ankiety przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort wypytywał w nich najmłodszych m.in. o sytuację rodzinną lub częstotliwość chodzenia do kościoła. Jak tłumaczono, w ten sposób zbierano dane "na potrzeby dorocznej diagnozy". 

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał jednak, że zgodnie z Konstytucją RP nikt nie musi ujawniać swoich przekonań religijnych czy światopoglądu. Pyta też ministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego, o cel przygotowania ankiet. 

Pytania wrażliwe, a wręcz intymne

W ankiecie przygotowanej przez MEN padają m.in. pytania o to, czy uczeń mieszka z rodzicami, czy ci są po rozwodzie, a może żyją w separacji. Także o to, czy dziecko chodzi do Kościoła lub przynależy do oazy. 

Jak wyjaśnia Mirosław Wróblewski z biura RPO to jednak tylko kilka wrażliwych pytań, które znalazły się w resortowym kwestionariuszu. - To są rzeczywiście pytania o bardzo wrażliwe kwestie, wręcz intymne. Pytanie, czemu to ma służyć i czy jednak nie przekracza to dopuszczalnej granicy zbierania informacji, które może czynić państwo - tłumaczył. 

Dlatego RPO zdecydował się wysłać zapytanie do ministerstwa. - Zdecydowanie uważamy, że pytanie o tego typu kwestie może być niezgodne z konstytucją. Trzeba podkreślić, że konstytucja w wielu przepisach gwarantuje prywatność także życia rodzinnego w tym zakresie. O to rzeczywiście rzecznik pyta także w swoim wystąpieniu  - podkreślił Wróblewski. 

Biuro RPO uważa, że poruszanie takich kwestii z dziećmi jest trudne do obrony. - Chcemy także dowiedzieć się szczegółów od ministra edukacji czy uczniom wytłumaczono, na czym polega to pytanie, a wreszcie, co najważniejsze, w jaki sposób są zabezpieczone te dane - podsumował ekspert.

MEN tłumaczy: Ankiety były dobrowolne

Ministerstwo, komentując sprawę już kilka tygodni temu, wskazywało, że ankiety były dobrowolne a rodzice mieli być o nich poinformowani. Teraz ma 30 dni na ustosunkowanie się do pytań odpowiedzi Rzecznika Praw Obywatelskich

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
RPO pyta ministerstwo edukacji o ankiety dla uczniów. "Pytanie wrażliwe, wręcz intymne"
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 7 razy 5

  Niech już kościół zostawi to biedne państwo i spieprza do watykanu. Rozsiewa (nie pierwszy już raz w historii tego kraju) tylko zarazę przez którą cierpią Polacy.

 • orghal

  Oceniono 7 razy 3

  Kościół katolflicky to jedno wielkie gó...arstwo, banda pedofilów i matkojebców w każdy możliwy sposób. Ludzie występujcie z tego burdelu masowo, to prosta droga, zwykłe wypie...ć a kazdego pingwina czy jebanca z katolandi na kopach za brame! Ja oposcilem to burdelostwo rok temu i jest wspaniale! OFICJALNIE! z wielkim fakju w papierkach. Oczywiscie buzyli i sie grube pi...jebcy ale tylko piesc zobaczylo to pospilite ruszenie pedofilstwa w polszy

 • kap_jeden

  Oceniono 5 razy 3

  kiedy konkurs MEN na krajowego Pawlika Morozowa?

 • liwia01

  Oceniono 4 razy 2

  Prawie jak spowiedż...no ale w państwie wyznaniowym to nie dziwi.I tylko proszę nie wyjeżdżać z jakąś konstytucją,kierujemy się tzw.prawem naturalnym czyli kościelnym.

 • Polak

  Oceniono 4 razy 2

  MEN niech się zajmuje podwyżkami dla nauczycieli a nie pie...mi co za ankieta ch.j was obchodzi czy ktoś chodzi do kościoła co to jest państwo wyznaniowe? Debile debilami poganiają .

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 1

  To nie dość, że ksiądz po kolędzie sprawdzi, jaka rodzina i nie obejrzy kajetu do religii? Czy w MEN ktoś pomyślał, że dziecku wyrządza się przykrość, pytając o rozwód rodziców czy sytuację finansową, tym bardziej, że po takich informacjach bardzo łatwo zidentyfikować ucznia? Czy urzędnicy MEN nie mają świadomości, że nastolatkowie w większości przypadków po prostu kpią z takich ankiet i wpisują bzdety, byle nie oddać pustej kartki? Czy MEN zatrudnia jakichś psychologów?

 • abracadabra1

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego nie ma w ankiecie czy dziecko chodzi na ryby ? Albo do klubu sportowego czy teatru ?
  To chyba wazniejsze niz pytanie o kosciol .

 • robertes777

  0

  Pewna edukatorka seksualna twierdzi, że to właśnie edukacja seksualna opóźnia inicjację seksualną - najwyraźniej nie wie o czym mówi, albo celowo mówi nieprawdę.
  "Najwyższe odsetki aktywnych seksualnie nastolatków w wieku 15 lat – przekraczające 40% – wystąpiły wśród dziewcząt mieszkających w Anglii i Walii oraz w Szwecji i w Niemczech,..."
  Polska jest nz 17 miejscu w Europie pod tym względem
  Źródło:Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) study 2001/2002
  Czyżby w w/w krajach nie prowadzono edukacji seksualnej od dekad? Edukacja seksualna JEST potrzebna ale jak widać po powyższych przykładach nie rozwiązuje problemu wczesnej inicjacji ani ciąż małoletnich. Wczesna inicjacja i wynikające z niej ciąże itd. wprost wynikają z bezproblemowego dostępu do edukacji i skutkuje aborcją dzieci u dzieci. Takie rozwiązanie powoduje, że aborcja staje się jednym ze sposobów antykoncepcji. Skutki społecznie takich rozwiązań są bardzo rozciągnięte w czasie i trudne do badania. Wczesny wiek inicjacji ma się nijak do edukacji seksualnej bo o tym decyduje cały zbiór czynników społecznych i psycho-społecznych. W Polsce brak lub ograniczona edukacja seksualna przez całe lata była wystarczająca, ale zachodnie trendy szczególnie od czasu przystąpienia do UE zaczęły silnie przenikać, a dostęp do internetu to tylko wzmógł.

 • robertes777

  0

  Pytania wrażliwe, a wręcz intymne? Na spotkaniach z edukatorami padną pytania np. czy swój "pierwszy raz" masz już za sobą, czy byłeś dotykany przez tatę, brata, mamę, kolegę itp.itd. Takie pytania nie są intymne, a nawet wrażliwe?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX