Smog. Jaki wpływ na ludzki mózg ma zanieczyszczone powietrze? Sprawdzą to naukowcy z UJ

Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego przez cztery lata będą sprawdzać, w jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na rozwijający się ludzki mózg. Naukowcy będą badać dzieci od drugiej do czwartej klasy szkoły podstawowej.

Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzą, jak zanieczyszczone powietrze działa na ludzki mózg - zwłaszcza taki, który dopiero się rozwija. Przebadają grupę 800 dzieci - zarówno uczniów ze zdiagnozowanym ADHD, jak i bez jawnych problemów neuropsychologicznych. 

- Patrzymy na dzieci od drugiej do czwartej klasy szkoły podstawowej. To jest taki okres, który zbiega się z dojrzewaniem połączeń mózgu - tłumaczył prof. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zastosowanie w badaniach znajdą metody z różnych dyscyplin naukowych - wyniki rezonansu magnetycznego będą łączone z wynikami testów psychologicznych.

- Będziemy je łączyć z mapami zanieczyszczeń powietrza, które mówią: dziecko mieszkające w danym miejscu, chodzące do szkoły w danym miejscu, urodzone w danym miejscu, dostało taką a taką dawkę. To wszystko będziemy rozgryzać, analizować i patrzeć, czy te kumulacje niewielkich efektów ze smogu da się w tych danych zobaczyć - wyjaśnia profesor.  

Prace będą prowadzone cztery lata przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie. Naukowcy na swój projekt dostali 15 mln zł w ramach programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Badania potrwają 4 lata.

Pobierz aplikację, słucha i testuj przez dwa tygodnie. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Smog. Jaki wpływ zanieczyszczone powietrze ma na ludzki mózg? Sprawdzą to naukowcy z UJ
Zaloguj się
 • miloz1

  0

  Boję się, że wnioski z badań będą dla części Polaków nie do zaakceptowania. Mianowicie największe zanieczyszczenie powietrza występuje w Krakowie, Bielsku, a także Rybniku i innych śląskich miastach. Najczystsze powietrze na Podlasiu, Podkarpaciu.

 • Oceniono 2 razy -2

  To ten sam UJ z którego wyszedł duda, który się zastanawia nad tym czy człowiek wpływa na środowisko? No to powodzenia ;-)

 • Jan Kowalski

  Oceniono 2 razy -2

  Ma wpływ, najlepszy przykład Duda z Krakówka, bredzi głupoty....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX