"Le Monde": Wywiad wojskowy Rosji zhakował sztab wyborczy Macrona

Dziennik "Le Monde" podał w sobotę, że hakerzy pracujący dla wywiadu wojskowego Rosji wykradli maile sztabu wyborczego Emmanuela Macrona przed wyborami prezydenckimi we Francji w 2017 roku. Gazeta powołuje się na ustalenia specjalnego zespołu Google'a i organizacji FireEye.

FireEye specjalizuje się w tropieniu bardzo wyrafinowanych przestępstw cybernetycznych, zwłaszcza związanych z rosyjskimi służbami. Analizy FireEye i Google'a potwierdziły, że dwa zespoły hakerów powiązane z GRU zaatakowały zaplecze wyborcze Macrona.

Najpierw grupa APT28 w marcu 2017 roku rozpoczęła ataki typu spear phishing, polegające na wysyłaniu maili od rzekomo zaufanego nadawcy, których celem jest uzyskanie poufnych informacji, takich jak hasła dostępowe. Według Google'a w maju 2017 roku, na dwa dni przed drugą tura wyborów prezydenckich we Francji, grupa Sandworm, rozpoczęła następną rundę ataków, przy użyciu tej samej metody.

Macron oskarżył wtedy Rosję o to, że prowadzi we Francji "operację destabilizacji", która miała na celu "sianie niepokoju i dezinformacji".

W lutym "Financial Times" napisał, że grupa APT28, łączona z cyberatakami na Demokratów w USA i wyciekiem maili sztabu Macrona, działa jak agencja wywiadowcza, "gromadząca dane geopolityczne i informacje pomagające w kształtowaniu rosyjskiej polityki".

"FT" napisał też wówczas, powołując się na FireEye, że hakerzy z grupy Sandworm "są bardziej dyskretni niż APT28, ale atakują wiele rządów i władz lokalnych w Europie za pomocą spersonalizowanych ataków (spear phishing), zwłaszcza w Polsce".

Japońska firma Trend Micro zajmująca się cyberbezpieczeństwem jako pierwsza w kwietniu 2017 roku ostrzegła, że APT28 atakuje sztab wyborczy Macrona, ale informacji tych nie udało się wtedy potwierdzić.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (4)
Zhakowali sztab wyborczy Macrona
Zaloguj się
 • rastablaster

  Oceniono 2 razy 2

  2 minuty nienawiści - sponsored by Atlantic Council i epsteinów z redakcji.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Totalitatna prasa i totalitarna opozycja wznosili modly o polskiego macrona, kogos, kto dooprowadzi panstwo do stanu obecnej Francji. Przez moment wydawalo sie jest taki kandydat, biedron ludzkie nieszczescie spelnial prawie wszystkie warunki, tepy glupi pusty bezmyslny, bezideoowy, czegos jednak zabraklo, zeby przeprowadzic na panstwie podobny zabieg, jaki udal sie we Francji.

 • antonio rebenga

  Oceniono 4 razy 0

  Mikron na tym zdjęciu jaki opalony. Integruje się z nowymi "Francuzami"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX