RPO: Uchwały przeciwko "ideologii LGBT" sprzeczne z prawem. Bodnar skarży je do sądów

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył w sądach pięć uchwał rad gmin mających na celu przeciwdziałanie "ideologii LGBT". W ocenie RPO, akty te dyskryminują i ograniczają prawa i wolności mieszkańców gmin.

Skargi złożone przez RPO dotyczą uchwał gmin Istebna (woj. śląskie), Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie) i Niebylec (woj. podkarpackie).

W oświadczeniu - opublikowanym na swojej stronie internetowej - RPO stwierdza, że przyjęte w tych gminach uchwały mające przeciwdziałać "ideologii LGBT" są sprzeczne z obowiązującym prawem, dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe wykluczając je ze wspólnoty samorządowej, a także ograniczają prawa i wolności mieszkańców gminy - ich prawo do życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi, prawo do nauki, prawo do nauczania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Rzecznik złożył swojego skargi w pięciu wojewódzkich sądach administracyjnych.

Adam Bodnar zauważa, że uchwały o przeciwdziałaniu "ideologii LGBT" zostały przyjęte już w ponad 50 gminach - a liczba ta wciąż rośnie. RPO zapowiada, że pracuje nad kolejnymi skargami. Zastrzega jednak, że "nie ma możliwości zaskarżenia wszystkich". Dlatego bierze pod uwagę między innymi poziom ingerencji danych uchwał w prawa i wolności człowieka.

"Jednym z największych zagrożeń związanych z uchwałami o przeciwdziałaniu 'ideologii LGBT' wydaje się skala zjawiska ich podejmowania, wynikająca z przekonania o legalności takich działań. Rzecznik wyraża nadzieję, że jeśli sądy uwzględnią jego skargi i rozstrzygną o nieważności wybranych uchwał, będzie to wyraźny sygnał dla pozostałych organów władzy, że w polskim porządku prawnym nie ma przyzwolenia na akty naruszające podstawowe prawa i wolności człowieka" - stwierdza w swoim oświadczeniu Bodnar.

Wojewoda przyznawał medale

Na TOK FM nieraz informowaliśmy o samorządach, które przyjmowały akty "antyLGBT". Działania takie doceniał były wojewoda lubelski (obecnie poseł PiS) Przemysław Czarnek, który w maju bieżącego roku wręczył medale samorządowcom za podjęcie uchwał wymierzonych w środowiska LGBT. Wojewoda dowodził, że ta "ideologia zagraża polskiej rodzinie, której funkcją jest m.in. rodzenie dzieci". >> Czytaj więcej o tej sprawie

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że stanowczo sprzeciwia się podejmowaniu działań, zwłaszcza przez organy władzy publicznej, nakierowanych na piętnowanie i wykluczanie osób i tworzonych przez nie grup z życia społecznego, opartych na głęboko zakorzenionych uprzedzeniach i stereotypach. "Każdy jest chroniony przed dyskryminacją, a więc każde nierówne traktowanie ze względu na cechy osobiste wymaga odpowiedniej reakcji" - podkreśla.

Adam Bodnar jest Rzecznik Praw Obywatelskich od września 2015 roku - jego kadencja upływa we wrześniu roku 2020.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (6)
RPO skarży do sądu uchwały przeciwko ideologii LGBT
Zaloguj się
 • Bartosz Cieśla

  Oceniono 5 razy 3

  Niech pan Bodnar wystąpi teraz w obronie tzw. "faszystów", bo ich ideologia też jest zakazana na terenie Polski i też są mniejszością.

 • eski57

  Oceniono 5 razy -3

  - A Święty Jan Paweł 2 przygląda się z NIEBIOS jak „kochający” GO biskupi i „uwielbiający” GO Wierni Ziomkowie , realizują przekazany im w 1992 roku :
  - Katechizm , w którym pod poz; 2358 napisane jest ; Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji ! - Do tej pory „kochający biskupi” Świętego J P 2 , NIE zdołali doprowadzić do wiernych tych postanowień ! Mają temat do interesownego podburzania Swoich wiernych przeciw ........

 • Radek Musiol

  Oceniono 5 razy -3

  Brawo panie Bodnar! Janusze z tych pipidów nawet nie wiedzą co to jest "zgodność z prawem" bo to wymaga wysilku intelektualnego a biorą kasę za to że są politykami. To pokazuje prowincjalność i głupotę tych ludzi ale coz jaki głupi lud tacy jego przedstawiciele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX