Rzecznik Praw Dziecka doniesie na "Aborcję bez granic". "To pomocnictwo do popełnienia przestępstw"

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział zawiadomienie prokuratury w sprawie inicjatywy "Aborcja bez granic". "To inicjatywa niezgodna z polskim prawem. Dotyczy nakłaniania do nielegalnej aborcji oraz jej organizowania i finansowania" - ocenił RPD.

"Aborcja bez granic" to pozarządowa inicjatywa, która bez zbędnych pytań i formalności chce pomagać organizacyjne i finansowo tym Polkom, które potrzebują bezpiecznej i legalnej aborcji, ale np. z powodu klauzuli sumienia nie mogą liczyć na taki zabieg w polskich szpitalach lub mają problem z otrzymaniem tzw. tabletek "dzień po". Inicjatywę tworzą organizacje: Aborcyjny Dream Team, Kobiety w sieci - aborcja po polsku, Abortion Support Network, Ciocia Basia, Abortion Network Amsterdam, Women Help Women.

Rzecznik Praw Dziecka donosi na "Aborcję bez granic"

Rzecznik praw dziecka zapowiedział w rozmowie z PAP, że złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie tej inicjatywy. - Przeanalizowałem i skonsultowałem z prawnikami tę sprawę i według mnie propozycje, które na tych stronach są przedstawiane, to pomocnictwo do popełnienia przestępstw, czyli naruszania polskiego prawa aborcyjnego i przepisów Kodeksu karnego, chociażby art. 152 par. 2 k.k. Dotyczy to nakłaniania, organizowania i finansowania nielegalnej aborcji - powiedział rzecznik.

- To jest niezgodne nie tylko z polskim prawem, lecz także z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, który ma stać na straży życia od poczęcia. Dlatego będę składał zawiadomienie do prokuratury, aby zbadała od strony prawno-karnej tego typu praktyki - oświadczył.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, a więc gwałtu lub kazirodztwa. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni. Jednocześnie część lekarzy odmawia przeprowadzenia zabiegu nawet przy wystąpieniu wskazań do niego - powołując się na tzw. klauzulę sumienia. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (20)
Rzecznik Praw Dziecka doniesie na "Aborcję bez granic"
Zaloguj się
 • Andrzej Kuc

  Oceniono 6 razy 6

  Ten gość fizjonomicznie przypomina mi pastora z Fanny i Aleksander - zimnego, bezwzględnego, fanatycznego wyznawcy jakiejś wiary. Całkowita porażka że został tym rzecznikiem

 • europeanian

  Oceniono 5 razy 5

  kiedy powołają komitet obrony plemników? ile ich umiera przy każdym wytrysku...

 • Trele Morele

  Oceniono 5 razy 5

  Ten pan może sobie co.najwyżej pokrzyczec.
  Na szczęście dla ludzi prawo polskie nie obowiązuje poza granicami tego ciemnogrodu.

 • liwia01

  Oceniono 5 razy 5

  Kolejny nieuk zarodki uważa za dzieci.A może on jest tak naprawdę rzecznikiem praw zarodków,bo nie słyszałam,by bronił praw dzieci do wychowywania bez bicia i poniżania jak to się często dzieje w katolickich rodzinach, ani by stawał w obronie dzieci gwałconych przez księży

 • abe.cztery

  Oceniono 5 razy 5

  Poczęty, acz niedokończony RPD bredzi, bo nikt tu nie nakłania do aborcji. Przy okazji - czy oni wszyscy jakoś się umówili na noszenie muszki? W sumie to dobrze, bo z daleka widać oszołoma.

 • europeanian

  Oceniono 4 razy 4

  kobieta to nie inkubator, ani nie magazyn, nie można za nią decydować co się znajduje w jej ciele.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 4 razy 4

  W/g. ideologii którą reprezentuje tzw" Rzecznik Praw Dziecka" (Czyli osobnika już urodzonego!!!) kobieta jest tylko macicą otoczoną zbędną resztą. Zbędną bo taką, która rości sobie prawo o decydowaniu o sobie w tym wymiarze, że może nie chcieć być matką lub też nie chce rodzić potworka np. bez czaszki!
  Plugastwo ideologii religijnej terroryzującej obywateli Polski jest tak plugawe, że nawet nie zasługuje na splunięcie! Towarzysz - kościelny politruk w osobie tzw. "Rzecznika Praw Dziecka" w moich oczach zasługuje na taką samą ocenę jak ideologia religijna zniewalająca człowieka i pozbawiająca go prawa o decydowaniu o sobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX