Izba Dyscyplinarna uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna. Wiceminister PiS: Oceniam to negatywnie

Izba Dyscyplinarna uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna w obowiązkach zawodowych. Tym samym podważyła decyzję prezesu olsztyńskiego sądu, który w ten sposób ukarał sędziego za nakazanie Kancelarii Sejmu opublikowanie list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Paweł Juszczyszyn był zawieszony w orzekaniu przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. To wynik tego, że jako delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Zrobił to, rozpoznając apelację w sprawie cywilnej. Argumentował, że chciał sprawdzić, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.

W poniedziałek sprawą zawieszenia Juszczyszyna zajmowała się Izba Dyscyplinarna SN. Izba zniosła decyzję prezesa olsztyńskiego sądu i przynajmniej formalnie przywróciła sędziego Juszczyszyna do pracy.

- Koniecznością zawieszenia sędziego Juszczyszyna w obowiązkach służbowych nie skutkuje m.in. ocena szkodliwości jego zachowania w odniesieniu do dobra służby sędziowskiej - powiedział w uzasadnieniu decyzji sędzia Adam Roch. Jak dodał, w chwili obecnej ocena okoliczności związanych ze sprawą "nie doprowadziła do przyjęcia, że zachodzi konieczność zawieszenia sędziego Juszczyszyna". Do decyzji SN zdanie odrębne zgłosił przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Jacek Wygoda. W składzie sędziowskim był także ławnik Michał Górski.

Pytanie jednak czy skoro nawet prezes Małgorzata Gersdorf nie uznaje funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, to zniesienie zawieszenia ma jakąkolwiek moc prawną. I czy Paweł Juszczyszyn może, czy nie może pełnić obowiązków sędziego.

Decyzję Izby na gorąco komentował w TOK FM Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu  w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Z zaskoczeniem i szczerze mówiąc bardzo negatywnie to oceniam. Uważam, że jeśli sędzia deklaruje, że będzie prawo łamał, to nie powinien orzekać i wydawać wyroków w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział Jabłoński. 

Istnieje potrzeba bardzo precyzyjnego przeanalizowania motywów decyzji Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna w kontekście ewentualnego jej zaskarżenia - powiedział dziennikarzom rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab.

Sędziowie nie uznają Izby Dyscyplinarnej 

Sam zainteresowany nie pojawił się w gmachu sądu. Jak wyjaśniał reporter TOK Roch Kowalski nieobecność Juszczyszyna to konsekwencja orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i polskiego Sądu Najwyższego. Obie instytucje stwierdziły, że Izba Dyscyplinarna została powołana w sposób nielegalny, a jej członkowie nie są niezależnymi sędziami.

Większość prawników, w tym właśnie sędzia Juszczyszyn, w ślad za tym orzeczeniami nie uznaje funkcjonowania izby i dlatego prosili o przeniesienie sprawy do innej izby Sądu Najwyższego - tłumaczył Mikołaj Pietrzak z inicjatywy Wolne Sądy. - Skoro Izba Dyscyplinarna sądem nie jest, to nie będziemy się pojawiać na takich spotkaniach. Nie będziemy legitymizować postępowań niekonstytucyjnego i represyjnego organu - mówił Pietrzak. 

W związku z działaniami resortu sprawiedliwości wobec Juszczyszyna w całym kraju odbyły się manifestacje pod sądami. Cofnięciem delegacji Juszczyszyna zainteresował się także Rzecznik Praw Obywatelskich, który poinformował, że jest "dalece zaniepokojony wykorzystaniem przez ministra prawa do odwołania sędziego z delegacji z powodów czysto dyscyplinarnych".

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (67)
Izba Dyscyplinarna uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna
Zaloguj się
 • mir58

  Oceniono 15 razy 11

  Widać strasznie cierpią w tej Izbie Dyscyplinarnej, nie mogąc znieść faktu, że wszyscy wokoło (oczywiście pomijając prawą stronę sceny na czele z tymi, którzy to wszystko wymyślili) traktują ich jak powietrze, a ściślej uważają za byt nielegalny. Potrzebują legitymizacji jak kania dżdżu, dlatego wymyślili sobie taki ruch. Naiwni, perfidni, czy jedno i drugie?

 • pe2

  Oceniono 9 razy 9

  "Uważam, że jeśli sędzia deklaruje, że będzie prawo łamał, to nie powinien orzekać i wydawać wyroków w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział Jabłoński"

  Tyle że sędzia wcale nie deklaruje, że będzie łamał prawo. Wręcz przeciwnie, deklaruje, że będzie go przestrzegał. Natomiast Jabłoński jawnie deklaruje, że popiera łamanie prawa przez uzurpatorów zasiadających w nielegalnych pseudo-sądach.

 • myciel66

  Oceniono 6 razy 6

  Wiceminister PiS: Oceniam to negatywnie. A ty nie wiesz, jak większość Suwerena ocenia negatywnie pisowski pucz. Mam nadzieję, że się o tym wkrótce przekonacie.

 • acototak

  Oceniono 6 razy 6

  Waadza ludowa rozwiązała kolejny problem, który sama sobie stworzyła.

 • darek655

  Oceniono 6 razy 6

  Coś nielegalnego , odwiesiło nielegalne zawieszenie .ZSRR.

 • tomek_ef

  Oceniono 6 razy 6

  Oho, chyba "sędziowie" z Izby Dyscyplinarnej dostaną... dyscyplinarki 😀

 • oloros11

  Oceniono 12 razy 6

  Bajzel robi się coraz większy - w Polsce podważanie zaufania do państwa wkrótce objawi się zupełnie nieoczekiwanymi dla pis rzeczami - może się np. okazać ze ustawy które będą wprowadzać nawet słuszne będą blokowane przez zwykłych ludzi którzy już dawno nie maja zaufania do państwa
  inwestorzy już dawno wiedza ze składanie w Polsce pieniędzy toi ogromne ryzyko
  ludzie już dzisiaj wybierają banki poza granicami Polski i Unii !!!
  W Polsce brak jakiegokolwiek zaufania do instytucji państwa np. ZUS ?
  mro2cza praca pis doprowadziła ze Polak nie wierzy już nikomu w tym pisowni
  dodatkowo społeczeństwo jest nieodwołalnie podzielone - nawet rodziny się podzieliły !
  działanie wrogie Państwu i Narodowi

 • shtalman

  Oceniono 5 razy 5

  PiS-dzielskie skoorvysyny dostaną za swoje wkrótce

 • marywil2012

  Oceniono 5 razy 5

  No ale kiedy Witek ujawni listę z poparciem dla nominatów pisowskich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX