Macierewicz chce, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej. "Najwyższy czas"

WB, PAP
16.02.2017 15:23
A A A
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

• Macierewicz: NATO włączy się w wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej
• Szef MON oczekuje, że Sojusz przekaże Polsce informacje jakimi dysponuje
• Macierewicz bierze udział w spotkaniu ministrów obrony krajów NATO

Macierewicz, który w kwaterze głównej NATO wziął udział w spotkaniu ministrów obrony Sojuszu, powiedział dziennikarzom, że o "tragedii smoleńskiej" rozmawiał z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie, amerykańskim generałem Curtisem Scaparrottim i ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem. - Wydaje się, iż najwyższy czas, żeby NATO włączyło się do wyjaśnienia tej sprawy, do wsparcia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która w tej materii działa, i uzyskałem taką zapowiedź, zarówno ze strony pana generała Scaparrottiego (...), jak i pana Michaela Fallona - powiedział szef MON.

Dowiedz się więcej:

Czego Macierewicz oczekuje od NATO?

Dopytywany dodał, że Polska oczekuje "pełnej współpracy przede wszystkim w dziedzinie przekazania wszystkich informacji, jakie zarówno NATO, jak i poszczególne państwa w tej materii posiadają, jak i współpracy technicznej w badaniach specjalistycznych, w których nie zawsze my dysponujemy wszystkimi możliwościami, np. jeżeli chodzi o laboratoria czy specjalistyczne instytucje". Szczegóły - powiedział Macierewicz - zostaną ustalone w najbliższym czasie.

Czy NATO ma też pomóc ze zwrotem wraku?

Dziennikarze pytali Macierewicza, czy minister zwracał się do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, by poruszył sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M podczas planowanej w tym tygodniu rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Sprawę zwrotu Polsce wraku będziemy poruszali wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim i wtedy odpowiednie prośby do instytucji międzynarodowych skierujemy, ale zgadza się, w ramach tego zobowiązania ta kwestia także w sposób oczywisty ma swoje miejsce - odpowiedział szef MON.

Co ustaliła Komisja Millera, która jako pierwsza badała katastrofę?

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zbyt szybkie opadanie, zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, spóźnione odejście na drugi krąg i w konsekwencji zderzenie z przeszkodą terenową. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Pamiętasz dyktanda z podstawówki? Nasze nie jest takie łatwe...

1.Które zdanie jest zapisane poprawnie?

 • Albo pójdzie Wam w tym quizie dobrze, albo będzie bardzo źle.
 • Albo pójdzie Wam w tym quizie dobrze albo będzie bardzo źle.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
TokFm >  Świat
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • Jakub Stępień

  Oceniono 3 razy 3

  Watykan, musi to zbadać Watykan. Kiedyś wykrywali czarownice i złe duchy to i wybuch wykryją. Antoni do Watykanu i tam pytaj o Inkwizycje, na pewno znajdziesz.

 • avatar

  nemilek

  Oceniono 2 razy 2

  jak zwykle paranoja czyli nasza już teraz polska norma ...

 • avatar

  hastatrespasos

  Oceniono 2 razy 2

  www.Dezinform.Kacz: Jak informuje biuro prasowe sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, posiedzenie ministrów w Brukseli rozpoczęto odczytaniem Apelu Smoleńskiego, w wykonaniu Bartholomeu Prześmiewicza, mianowanego z tej okazji generalnym inspektorem Sojuszu ds. wykrywania agentów obcych wywiadów we wszystkich placówkach NATO na świecie. Uczestnicy posiedzenia z aplauzem przyjęli wniosek ministra wojny Kaczego Gumna, Szmacierewicza, aby niezwłocznie ogłosić, iż państwa Sojuszu uznają W. Putina oraz D. Tuska zleceniodawcami zamachu na Lecha Kaczyńskiego. W efekcie tak błyskawicznej zgody władz NATO na błagania herszta sPISku o pomoc w ujęciu zamachowców, zebrani ministrowie poparli międzynarodowy list gończy za D. Tuskiem, nakazując jego natychmiastowe aresztowanie. W związku z tą decyzją, w trakcie ogłaszania niniejszego komunikatu, specgrupa kasiarzy doświadczonych we włamywania się do strzeżonych pomieszczeń, pod komendą Prześmiewicza, dotarła do nory, w której Tusk skrył się przed karzącymi szponami kaczej niesprawiedliwości. A więc, zanim skończymy czytać tę relację, Tusk będzie w łapskach szmacianego szefa szmacianego przezeń resortu wojny Kaczego Gumna.

 • avatar

  nogard-10

  Oceniono 1 raz 1

  Dodam jeszcze,ten kraik stracil wiele,bedzie wiecej,brak dobrej dyplomacji,ekonomi i szacunku do spoleczenstwa polskiego,bo w czesc jest winne tej sytuacji,mam gdzies koscol i jego przeslania,nigdy to nie powinno byc zapisane w konstytucji i innych np.ustawach,panstwo jest swiecki,wiara i kler,to prywatna sprawa obywatela,wierny,prosze utrzymac finasowo,nigdy polski podatnik,czas budzenia nastal,jezeli nie,bedzie zle.

 • avatar

  nogard-10

  Oceniono 1 raz 1

  Czy to jakas zaraza nawiedzila ten kraik,ludzie w tzw.skladzie rzadu,co jeden to lepszy,historyk,etnograf itd.wypowiedzi,to naprawde niepoprawnosci o dyplomacji nie wspomne,glupota,niewiedza,lub celowe wprowadzanie czesci spoleczenstwa w niewiedze co tak naprawde dzieje sie w tym kraiku,owe spoleczenstwo wszystko lyka,tak powiedzial ten czy inny czlonek rzadu i nie tylko,jest dobra zmiana.Ja mam inne zdanie,czy to sie komus podoba czy nie,ten pan kaczynski i inni,ZAZNACZAM MAJA BARDZO WIELE ZA USZAMI,RELACJE MIEDZY BRACMI NIE BYLY ZA DOBRE,CZAS POWIEDZIEC PRAWDE,JAK MOZNA BYLO DOPROWADZIC,BY TACY LUDZIE,POWIEDZMY WYGRALI WYBORY,PACHNIE ITD.

 • avatar

  kotmiki

  Oceniono 2 razy 0

  No to się świr zdziwi i jak zwykle zwieje do swojego mocodawcy Putina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane