Przodują w rankingu homofobii. Mimo to przyjęli prześladowanych gejów z Czeczenii

XVI Parada Równości, Warszawa, 11 czerwca 2016 r.

XVI Parada Równości, Warszawa, 11 czerwca 2016 r. (Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta / Dawid Żuchowicz)

Minister spraw zagranicznych Litwy poinformował, że jego kraj udzielił azylu dwóm homoseksualistom, którzy uciekli przed represjami z rosyjskiej Czeczenii.

O decyzji MSZ w Wilnie poinformowały tamtejsze media. - Mogę potwierdzić, że wydaliśmy wizy dwóm Czeczeńcom, którzy doznali represji z powodu swej orientacji seksualnej - powiedział szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevicius.

Tym samym Litwa stała się jednym z pierwszych krajów, który udzielił schronienia prześladowanym w Czeczenii. I to pomimo, że w ostatnim rankingu ILGA-Europe dotyczącym homofobii na naszym kontynencie Litwini znaleźli się na dalekim miejscu, tuż za Polakami.

Apel o pomoc dla gejów z Czeczenii

Na początku kwietnia tego roku rosyjska "Nowaja Gazieta" napisała, że czeczeńskie władze rozpoczęły "polowanie na gejów". Pojawiły się wówczas informacje m.in. o torturach, ofiarach śmiertelnych oraz o tym, że na terenie tej rosyjskiej republiki utworzono dla zatrzymanych homoseksualistów specjalny "obóz koncentracyjny". Jak alarmował "The Guardian", osoby, które trafiają do "tajnych więzień" są bite, rażone prądem i poniżane. Niektórym udaje się opuścić areszt za bardzo wysokim okupem.

Rzecznik szefa republiki Ramzana Kadyrowa odpowiedział wówczas, że to wszystko nieprawda, bo - jak stwierdził w rozmowie z agencja Interfax -  "nie można zatrzymywać ani prześladować osób, których po prostu nie ma".

Międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka oraz praw osób LGBT wezwały do pilnego podjęcia działań w tej sprawie oraz udzielenia pomocy prześladowanym. Swoje śledztwo rozpoczęła już Rada Europy. Kanclerz Angela Merkel poprosiła z kolei rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, by ten "użył swoich wpływów do obrony praw mniejszości".

Ojciec prezydenta przeciwko parom homoseksualnym. Wystąpił w kontrowersyjnej kampanii

Wielki test z miast w Polsce. Masz powyżej 13/15? Jesteś mistrz
1/15Które miasto może pochwalić się Operą Leśną?
Zobacz także
Komentarze (10)
Przodują w rankingu homofobii. Mimo to przyjęli prześladowanych gejów z Czeczenii
Zaloguj się
 • wlomat1

  Oceniono 5 razy 3

  Kiedy w końcu przestanie się obrażać ludzi przypisywaniem im "homofobii"?
  Fobie to można mieć - ale na ciasne pomieszczenia lub pająki.
  A tu pewne środowiska przyjmują że wszyscy muszą patrzeć na homoseksualizm ich oczami.
  Jednakowo i jednorodnie na Świat to trzeba było patrzeć za Stalina.
  A i wtedy wielu się do tego nie stosowało. >!>!>

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 5 razy 3

  Pochylanie się z uznaniem nad decyzją litewskiego MSZ przyjęcia dwóch homoseksualnych Czeczenów jest żałośnie komiczne.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 4 razy 0

  Jak czytam takie teksty, to narasta we mnie fobia na wyborczuchy.

 • westgreg

  Oceniono 5 razy -1

  Strasznie razie antyliberalizm redakcji TOK FM. Jakie ma znaczenie, z jakiego powodu zlinczowany zostałby człowiek, któremu udzielono schronienia? Czy decyzja polskiego sądu o odmowie ekstradycji Romana Polańskiego oznacza, że polska władza sądownicza popiera pedofilię?

 • 66kropek

  Oceniono 6 razy -2

  Szkoda mi uchodźców z Czeczeni: jedyny sposób na azyl to zadeklarowanie się jako gej. Nie zdziwi mnie jak za chwile okaże się, że w Czeczenii homoseksualne i prześladowane jest 50% społeczeństwa Bardzo to ożywi walczące środowiska LGBT co zaowocuje licznymi wykładami, filmami, sztukami i marszami. Cudnie będzie...

 • szpung

  Oceniono 12 razy -6

  Slowem otworzyli nowy kanal przerzutowy do Niemiec, na tze. pedala, nie ma takiej podlosci ktorej islam nie uswieci by zaszkodzic cywilizacji, wkrotce Czeczen bedzie kojarzony z osoba LGBT.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy