Tajny dokument o "dzieciach wyświęconych". W Watykanie istnieją wytyczne dla księży mających dzieci

Wytyczne to wewnętrzny dokument Watykanu, który nigdy nie był upubliczniony. Rzecznik Stolicy Apostolskiej twierdzi, że od księży wymaga się wystąpienia ze stanu kapłańskiego i poświęcenia dziecku, jednak prawnicy kanoniczni mają inne zdanie.

Rzecznik Watykanu, Alessandro Gisotti, potwierdził w odpowiedzi na zapytanie "The New York Times", że istnieją specjalne wytyczne, w jaki sposób Kościół katolicki powinien postępować w sprawie księży, którzy złamią celibat i będą mieć dzieci. Reguły są jednak dokumentem wewnętrznym i nie są upublicznione.

Tajny dokument o "dzieciach wyświęconych"

Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki staraniom Vincenta Doyle'a. Gdy miał 28 lat, matka wyjawiła mu, że jego prawdziwym ojcem jest znany mu od dziecka ksiądz. Wcześniej chłopiec uważał duchownego jedynie za swojego ojca chrzestnego.

Doyle założył więc internetową grupę wsparcia dla innych dzieci księży. Kiedy starał się zaś, aby biskupi uznali istnienie takich dzieci, niektórzy z kościelnych liderów mówili mu, że to "najrzadsze z przestępstw". 

Jeden z nich - Ivan Juković, arcybiskup i wysłannik Watykanu przy ONZ w Genewie - pokazał mu jednak w październiku 2017 roku dokument, zawierający wytyczne Watykanu, jak postępować z księżmi, którzy mają dzieci. Nie pozwolono mu zrobić kopii, jako że wytyczne to dokument wewnętrzny. Juković powiedział mu wówczas, że dzieci księży nazywa się dziećmi wyświęconych. Doyle zaznaczył w rozmowie z "NYT", że był w szoku, iż Watykan ma na to swoją nazwę. 

Usunięcie księdza ze stanu duchownego: konieczne czy prawnie niemożliwe? 

Co znajduje się w wytycznych? Rzecznik Watykanu tłumaczył, że na pierwszym miejscu ma być stawiane dobro dziecka, a od księdza, który ma dziecko, wymaga się opuszczenia stanu duchownego i poświęcenia dziecku. Prawnicy zaznaczają jednak, że w prawie kanonicznym nie istnieje żaden zapis, który prawnie sankcjonowałby taki nakaz. 

Gazeta zwraca uwagę, że papież Franciszek nie wypowiada się często na ten temat. W 2010 roku w książce, której był współautorem jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires, stwierdził, że ksiądz, który w momencie namiętności złamie celibat, ma możliwość pozostania w stanie duchownym, ale ten, który ma dziecko, takiej możliwości nie ma - musi porzucić stan duchowny i zająć się dzieckiem. Inny z watykańskich oficjeli zaznaczył, że ksiądz sam powinien poprosić o zwolnienie go z posługi kapłańskiej.

"NYT" wskazuje, że nagłaśnianie takich przypadków sprowadza coraz większą "niewygodną" uwagę na to, czy celibat księży nie powinien być kwestią wyboru, tak jak w innych chrześcijańskich kościołach.

Czytaj też: Franciszek zasugerował, że Jan Paweł II tolerował przestępczość seksualną księży. Obirek: Może to będzie początek refleksji

Irlandia wychodzi przed szereg?

Gazeta podkreśla, że większość spraw księży, którzy mają dzieci, jest ukrywanych przed opinią publiczną. Nie istnieją dane mówiące, ile księża mają tak naprawdę dzieci, ale Coping International - strona założona przez Doyle'a, wspierająca osoby, które dowiadują się o swoich prawdziwych rodzicach, ma 50 tys. użytkowników w 175 krajach. 

Na stronie organizacji można zapoznać się z wytycznymi zatwierdzonymi na konferencji irlandzkich biskupów z 2017 roku. Doyle, który kiedyś studiował, aby być księdzem, brał udział w ich opracowywaniu. 

W wytycznych znalazły się zapisy m.in. o tym, iż dobro dziecka powinno być postawione na pierwszym miejscu, a ksiądz-ojciec dziecka powinien ponieść wszelką odpowiedzialność jako ojciec: osobistą, prawną, moralną i finansową. 

Czytaj też: Ofiary księży pedofil zrzeszone w "Nie lękajcie się" rozczarowane postawą abp. Gądeckiego. "Jesteśmy spychani"

Doyle, a także część innych dzieci księży, i samych byłych księży wskazują, że zwolnienie księdza z posługi nie zawsze jest rozwiązaniem, które najlepiej będzie służyło dziecku. Wskazują przy tym na potencjalne bezrobocie księdza. 

Dzieci księży w Polsce

Na pytanie o wytyczne polskiego Kościoła katolickiego, biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało nas, że nie ma regulujących tę kwestię przepisów. 

Według prof. Józefa Baniaka, na przełomie lat 90. w Polsce ok. 60 procent księży było w związku lub miało za sobą związek z kobietą, a 12-15 procent miało dziecko. W 2012 roku mówił, że zjawisko wciąż się nasilało. Jak w połowie 2018 roku pisał w "Krytyce Politycznej" Artur Nowak, współautor książki "Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos" prof. Baniak usłyszał od biskupa, że "nie ma on pretensji, że prowadzi tego typu badania, ale „przegiął” podając do wiadomości publicznej ich wyniki"

Nowak informował także, że zastrzegający anonimowość doradca wysoko postawionego hierarchy kościelnego przyznał, że w każdej polskiej diecezji działa nieoficjalny fundusz alimentacyjny, mający finansować potrzeby "małoletnich księżowskich latorośli".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Instrukcja dla księży mających dzieci. New York Times pisze o tajnym dokumencie Watykanu
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Wytyczne swiatowego kongresu syjonistycznego w kwestii walki z antysemityzmem
  Punkt 2
  Istniejace antysemickie stereotypy oraz symbole musza zostac wykorzenione z kulturowej i religijnej pamieci swiata, powinny zostac zidentyfikowane jako entysemickie i nie wolno pozowlic by generowaly antysemityzm z tego wzgledu gdziekolwiek to mozliwe antysemickie tresci powinny byc usuwanie z obiegu publicznego.
  Tresci antysemickie, ktorych nie mozna usunac z kulturowej i religijnej pamieci swiata powinny zostac opatrzone komentarzami ostrzegajacymi przed ich antysemicka natura.
  Nauczanie na temat holokaustu musi zostaac uzupelnione innymi strategiami edukacyjnymi, nalezy nauczac o kulturze Zydowstwa na wszytkich poziomach ksztlacenia od przedszkola po uniwersytety. W szkolach nalezy nauczac historii antysemtyzmu. Zwalczanie antysemityzmu nie jest mozliwe na gruncie jedynie racjonalnych argumentow, musza byc one uzupelnione emocjonalnymio doswiadceniami zarowno religijnymi jak i edukacyjnymi. Techniki propagndowe musza zostac uzupelnione emocjonalnymi spotkaniami z judaizmem i Zydami.

 • ag180464

  Oceniono 3 razy 1

  ...tu popieram decyzję Papieża .....nareszcie pierwszy Papież który robi porządek w kościele..........kapłaństwo to nie może być ucieczką od odpowiedzialności......potem mamy okienka życia

 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz 1

  Obłudnicy którzy pouczają i straszą ogniem piekielnym. A my im dosypujemy grosza do koryta, żeby mieli lepsze samochody, większy gest, większe szanse u kobiet, które zdaje się już na starcie są oszukiwane odnośnie zawodu, wykonywanego przez adoratora.
  60 % w związku byłym lub trwającym z kobietą, takich w związku z dziećmi jeszcze nie policzyli. Może pora policzyć, ilu jest prawdziwych (postępujących godnie z przysięgami zawodowymi) księży wśród księży?

 • wujekdolf

  0

  to będzie bardzo ciężki rok dla sukienkowców :) - teraz na dywaniku u Franciszka (ci co mają coś za uszami nie pojechali - patrz gądecki), potem film Sekielskiego - normalnie aż milej wstawać z łóżka :) jeszcze panika jak wśród nazistów po II wojnie wśród pisiorów :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX