Fidesz Wiktora Orbana wyleci z wpływowej Europejskiej Partii Ludowej? Europoseł PO: Linia została przekroczona

Platforma Obywatelska ma w ciągu najbliższych dni podjąć decyzję czy poprze wniosek o wykluczenie węgierskiego Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej.

O wykluczenie lub zawieszenie Fideszu w EPL wystąpiło do szefa tej grupy Josepha Daula kilkanaście partii, które szczególnie zbulwersowała najnowsza kampania plakatowa rządu węgierskiego. W jej ramach na billboardach i w ogłoszeniach prasowych przedstawiono szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i amerykańskiego miliardera George'a Sorosa przekonując, że w Brukseli "chcą wprowadzić obowiązkowe kwoty relokacyjne, chcą osłabić prawa państw członkowskich do ochrony granic i chcą ułatwić imigrację poprzez wizę migracyjną".

Decyzja w sprawie tego, czy PO przyłączy się do wniosku o usunięcie Fideszu z unijnej frakcji, ma zapaść po spotkaniu szefostwa Europejskiej Partii Ludowej, które rozpocznie się w czwartek w Warszawie. Poinformował o tym w TOK FM prezydent stolicy i wiceszef EPL Rafał Trzaskowski.

Europoseł PO Jan Olbrycht wskazywał w TOK FM, że Viktor Orbán ostatnio "zaostrzył kurs" antyunijny. - Rozpoczął kampanię przeciwko "wrogom Węgier", podobno przygotowuje następny etap z Fransem Timmermansem, wiceszefem Komisji Europejskiej. Jeżeli Orban określił liderów partii członkowskich EPL jako politycznych idiotów, to można sobie wyobrazić, jaki jest tam nastrój – mówił Olbrycht.

W jego opinii, takie zachowanie lidera Fideszu jest "zaplanowaną akcją". - Albo próbuje sprawdzić wytrzymałość frakcji, albo tak prowokuje, żeby go wyrzucić z EPL, bo to jest dla niego korzystniejsze rozwiązanie, niż gdyby sam odszedł. Będzie mógł wtedy jechać do Węgier i zrobić siebie z ofiarę. A potem po wyborach założy nową frakcję na przykład z Mateo Salvinim z włoskiej Ligi Północnej i PiS – analizował Olbrycht. Europoseł zastrzegł, że PO jeszcze nie podjęło decyzji, ale "gdyby zapytano o jego opinię, to zalecałby dołączenie do tych partii, które chcą wyrzucić Fidesz z EPL". - Bo moim zdaniem linia została przekroczona – ocenił Olbrycht.

Andrzej Grzyb, europoseł PSL, który również należy do EPL, był mniej stanowczy. - Do tej pory mówiono, że lepiej mieć Orbana przy sobie niż przeciw, bo można moderować jego postawy. Premier Węgier pokazywał w przeszłości, że potrafi dojść do ściany, a potem się wycofać. Lepiej byłoby, gdyby Fidesz znalazł kompromisowe rozwiązanie. Pytanie jest, czy będzie do tego dobra wola – mówił Grzyb.

Kto tak naprawdę straci?

Strona węgierska zapewnia, że dąży do kompromisu. Jak poinformował Gergely Gulyas, kierujący kancelarią premier Węgier, Viktor Orban prowadzi rozmowy z przywódcami EPL, w tym z Manfredem Weberem.

„- Mamy nadzieję, że Europejska Partia Ludowa zdoła pójść do następnych wyborów silna i zjednoczona, wraz z Fideszem, który jest jej najsolidniejszym członkiem, sądząc po poprzednich głosowaniach” –-  oświadczył Gulyas.

Niezależny portal węgierski Index.hu. poinformował, że Fidesz nie musi obawiać się wyrzucenia z najbardziej wpływowej grupy politycznej w europarlamencie. Index cytuje niewymienionego z nazwiska europosła EPL sympatyzującego z Fideszem: „Jest nie do pomyślenia, by Fidesz został wykluczony przed wyborami” do Parlamentu Europejskiego. Jak powiedział cytowany polityk, w końcu obie strony złagodzą stanowiska. Węgierski portal podkreśla, że EPL nie może sobie pozwolić na utratę mandatów Fideszu nie tylko dlatego, że zmniejszyłoby to stan posiadania grupy o 13-14 przypuszczalnych europosłów tej partii, ale również z tego powodu, że straciłaby ona lojalność spodziewanych 3-4 europosłów węgierskich z państw ościennych Węgier. Przy liczbie 18 mandatów Fidesz i inni posłowie pochodzenia węgierskiego stanowiliby 3-4. siłę w EPL - argumentuje portal.

Decyzji czy Fidesz zostanie usunięty z EPL można oczekiwać - najprawdopodobniej - na szczycie frakcji, który odbędzie się 20 marca w Brukseli.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Fidesz Wiktora Orbana wyleci z EPL?
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 2

  Wrzask, jak wowczas , gdy panowal kult Stalina. Zostaly obrazone najwyzsze "swietosci" UE. Alkoholik i oszust-spekulant , skazany prawomocnym wyrokiem sadu !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Od dluzszego juz czasu Fidesz nie kul po linii ideologicznej zwiazku ludowy republik ewropejskich, ale faktycznie sytuacja dojrzala do tego by reke podniesiona na najwyzszy autorytet ludowego zwiazku glownego ideologa sorosa, by reke ta odciac. Dojrzala do tego by gangrena odchylenia ideowego nie rozeszla sie po zdrowym organizmie partii robotnikow i chlopow.

 • 7kota

  Oceniono 2 razy -2

  Oczywiście, że nie zostanie wyrzucony. Będzie gadanie i będzie lanie wody ale jak zwykle wszystko zostanie zamiecione pod dywan

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX