Brexit: Brytyjska Izba Gmin znów odrzuciła porozumienie z UE. W środę decyzja ws. "twardego brexitu"

Umowa dotycząca zasad rozwodu Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, proponowana przez premier Theresę May, została odrzucona w głosowaniu w brytyjskim parlamencie.

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła we wtorek wieczorem rządowy projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko jej przyjęciu zagłosowało 391 posłów, a za - 242 deputowanych (różnica 149 głosów).

Przegrana rządu we wtorkowym głosowaniu jest niższa niż w styczniu, kiedy premier Theresa May odnotowała najwyższą porażkę urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu - przeciwko propozycji zagłosowało wtedy 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (różnica 230 głosów).

Wielka Brytania i Unia Europejska w poniedziałek porozumiały się w sprawie dodatkowych gwarancji dotyczących brexitu. Chodzi o kontrowersyjny mechanizm awaryjny dotyczący Irlandii (ang. backstop). Backstop zakłada, że w razie braku porozumienia z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku, aby nie dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią Płn. a pozostającą w UE Irlandią, co mogłoby zagrozić procesowi pokojowemu na wyspie.

To nie przekonało jednak deputowanych, którzy obawiają się, że mechanizm awaryjny uwięzi ich kraj w relacjach ze Wspólnotą na nieokreślony czas.

W środę 13 marca parlamentarzyści zadecydują, czy opuścić Unię bez umowy. Jeżeli również ten wariant nie zostanie przegłosowany, w czwartek 14 marca odbędzie się głosowanie nad opóźnieniem brexitu. Jednak na taki scenariusz muszą też wyrazić zgodę wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Jeśli parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Brexit: Brytyjska Izba Gmin znów odrzuciła porozumienie z UE. W środę decyzja ws. 'twardego brexitu'
Zaloguj się
 • kruk1210

  Oceniono 1 raz 1

  "Jeśli parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca."
  Swoją drogą ludzie w Brukseli muszą czuć pewien niepokój. Wszyscy eksperci przepowiadają krach gospodarki Wielkiej Brytanii, ale co jeśli do krachu nie dojdzie, albo - co gorsza - gospodarka WB zacznie kwitnąć? Co jeśli okaże się, że wyjście z UE miało pozytywne skutki?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  te tepaki z brukseli niczego nie potrafia rozwiazac. Traca potezny rynek zbytu ogromny przychod do wlasnej kasy jeszcze chcieli zdemontowac brytyjska wspolnote. Ciasne lewackie mozgi bez zadnej wizji politycznej i budowy rzeczywistej wspolnoty interesow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX