Utrecht. "Wszyscy są przerażeni. Nie ma dzielnicy, która byłaby bezpieczna" - relacjonowała studentka z Polski

- Utrecht jest malutki. Na rowerze w 20 minut można się dostać na drugi koniec miasta. Jeśli napastnikom rzeczywiście udało się uciec, to mogą być wszędzie. Dlatego wszyscy są przerażeni, nie ma takiej dzielnicy, która byłaby bezpieczna - mówi w TOK FM Martyna Turska, Polka studiująca w Utrechcie. W tym holenderskim mieście doszło dziś do strzelanin.

Szef holenderskiej agencji do walki z terroryzmem poinformował kilkadziesiąt minut temu, że w Utrechcie w kilku miejscach doszło do strzelanin. Początkowo informowano, że do ataku doszło tylko w tramwaju. Napastnik, który otworzył ogień w pojeździe, wciąż jest na wolności. Policja poinformowała, że poszukiwany jest urodzony w Turcji Gökman Tanis. Służby ostrzegają, by nie zbliżać się 37-latka.

Utrecht. Po strzelaninie najwyższy stopień zagrożenia

- Przeczytałam, ale nie wiem, czy to prawda, że podobno dwie osoby strzelały. Udało im się uciec. Utrecht jest malutki. Na rowerze w 20 minut można się dostać na drugi koniec miasta. Dlatego to jest przerażające, że jeśli rzeczywiście udało im się (napastnikom) uciec, to mogą być wszędzie, jakkolwiek się poruszali. Dlatego wszyscy są przerażeni, nie ma takiej dzielnicy, która byłaby bezpieczna - mówi Martyna Turska w rozmowie z TOK FM. Utrecht jest czwartym co do wielkości miastem Holandii. Mieszka tam ponad 320 tysięcy ludzi.

Studentka z Polski wracała z uczelni do domu, kiedy doszło do ataków. Jak mówi, zwróciła uwagę, że nad miastem krąży dużo helikopterów. Ale dopiero po powrocie do domu dowiedziała się, co się stało. Między innymi dlatego, że dzwonili do niej bliscy, z pytaniem, czy nic jej nie jest.

W związku z atakiem w prowincji Utrecht władze wprowadziły najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Poziom zagrożenia został podniesiony w szkołach, meczetach, a także w transporcie miejskim. Oznacza to, że osoby przebywające w tych miejscach nie powinny opuszczać budynków. Dotyczy to także uczelni wyższych. - Dostałam telefon od koordynatora mojego programu na uniwersytecie, że była strzelanina w centrum miasta, że mam zostać w domu, nie wychodzić. Z tego, co wiem, zamknęli wszystkie sale wykładowe, bibliotekę, nie wypuszczają studentów na ulice - relacjonuje z Utrechtu Martyna Turska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (45)
Atak w Utrechcie. Relacja studentki z Polski
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 16 razy 12

  Poziom zagrożenia został podniesiony w ........meczetach. Wiadomo, kościoły i przybytki chrześcijańskie są bezpieczne. Nikt w Europie chrześcijan nie atakuje. Co innego muzułmanie, noooo ci to dopiero w Europie są gnębieni i szykanowani.

 • lubat

  Oceniono 13 razy 11

  Witajcie imigranci i ubogacajcie europejską "kulturę":(

 • losiu4

  Oceniono 14 razy 10

  znowu ubogacili Europę. Ciekawe kto tym razem: inżynierowie czy lekarze.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • miastomakow

  Oceniono 11 razy 7

  gdyby w Holandii nie było muzułmanów - nie byłoby zamachów
  gdyby w Nowej Zelandii nie było muzułmanów- nie byłoby zamachów.

 • kinlej

  Oceniono 9 razy 7

  Naściągaliście to macie.

 • karrampa

  Oceniono 19 razy 7

  Oburzające jest to pochopne wyciąganie wniosków, nagonka, a wręcz rasizm: 'Służby ostrzegają, by nie zbliżać się do urodzonego w Turcji 37-latka'.
  Przecież właśnie na odwrót - trzeba zbliżyć się i przytulić, a potem zaprosić więcej jego kolegów i znajomych.
  Mam nadzieję, że Timmermans, Róża, jakiś były PZPRowiec i ktoś z Wiosny szybko tym się zajmą.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 11 razy 7

  >Wszyscy są przerażeni. Nie ma dzielnicy, która byłaby bezpieczna

  MULTI-KULTI!
  Łubudu, bum, gruch!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX