Dyrektywa przegłosowana, jak zmieni się internet? "Zacznie formą przypominać telewizję"

Zdaniem krytyków nowego prawa, które przegłosował dziś Parlament Europejski, zmieni ono internet nie do poznania. - Przepisy uderzą w blogosferę, vlogi, hobbystyczne portale - ocenia w rozmowie z TOK FM Michał Dydycz z Polskiej Partii Piratów.

Parlament Europejski przyjął dziś nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Nowe prawo, choć uzasadniane potrzebą ochrony praw autorskich twórców, budzi duże kontrowersje. Przeciwnicy dyrektywy mówią o końcu internetu, jaki znamy. Najbardziej kontrowersyjne zapisy dotyczą konieczności prewencyjnego filtrowania treści przez internetowe portale, ponieważ w myśl nowego prawa to ich właściciele będą odpowiedzialni za naruszenia, a nie, jak do tej pory, osoby umieszczające treści.

- Zagrożona jest interakcja w internecie, ponieważ nowe prawo uderzy też w fora internetowe. Internet zacznie przypominać formą to, czym jest obecnie telewizja czy radio - treści będą tworzone i akceptowane przez wydawców. Straci cechy charakterystyczne dla web 2.0, w której podstawową rolę odgrywa treść tworzona przez użytkowników. Znikną mniejsze fora internetowe, bo ich właściciele nie będą w stanie odfiltrować treści naruszających przepisy, a zgodnie z nowym prawem, będą za nie ponosili odpowiedzialność - spodziewa się Michał Dydycz z Polskiej Partii Piratów, której przyświeca walka o wolny dostęp społeczeństwa do dóbr kultury i ochrona prywatności w internecie.

Zdaniem Dydycza, wiele portali i forów internetowych będzie musiało zakończyć działalność, bo nie będą w stanie dostosować się do nowych zasad. - YouTube jest stawiany jako wzór serwisu, który radzi sobie z automatycznym filtrowaniem treści, ale on na tę technologię wydał już 70 milionów dolarów, małe serwisy nie mają takich pieniędzy. Poza tym algorytmy są niedoskonałe i już teraz usuwają legalne treści - tłumaczy.

Jak mówi, problemy będą też miały serwisy streamingowe, np. Twitch (korzystają z niego np. fani gier), bo nawet jeżeli podpisze umowy ze wszystkimi wydawcami gier, to nie będzie w stanie na żywo zweryfikować, czy treści wrzucane przez użytkowników nie naruszają przepisów.

- Nowe prawo uderzy w blogosferę, vlogi, hobbystyczne portale, bo nawet jeżeli treści publikowane przez twórców nie będą naruszały prawa, to będą oni musieli wyłączyć interakcje, komentarze. A na YouTube może ich "zmieść" cenzura prewencyjna - wymienia Michał Dydycz.

Kto zyska na dyrektywie ws. praw autorskich?

Jego zdaniem, nie do końca prawdziwa jest teza, że dzięki nowemu prawu zarobią też twórcy. - Dyrektywa przyniesie zyski właścicielom praw majątkowych do utworów. Czyli np. twórca grafiki do gry dostanie zapłatę za swoją pracę jednorazowo, ale prawa majątkowe są wytwórni - precyzuje.

W ocenie Dydycza, krokiem w dobrym kierunku byłoby ograniczanie roli organizacji zbiorowego zarządzania, czyli np. ZAiKS-u. - Ta dyrektywa to efekt negocjacji stawek między internetowymi gigantami i organizacjami zbiorowego zarządzania. OZZ chciałyby korzystać z nowego pola eksploatacji. Chcą mieć wyłączność na umowę między twórcą a platformą. Pamiętam, jak przedstawiciel ZAiKS na spotkaniu dotyczącym dyrektywy powiedział, że nie dopuści do sytuacji, w której twórca na warunkach komercyjnych podpisze umowę z platformą internetową - w kontekście możliwości, którą od jakiegoś czasu Spotify daje początkującym twórcom - mówi.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (7)
Dyrektywa o prawie autorskim przyjęta. Jak zmieni się internet?
Zaloguj się
 • rastablaster

  Oceniono 4 razy 2

  UE zawsze w obronie korporacyjnego interesu. Dlatego europejscy komisarze gadają dupą - ponieważ usta mają pełne korpoparówek.

 • cmoscmos

  Oceniono 6 razy 0

  Co za pieprzenie. Jak ktoś miał bloga na którym zarabiał przy pomocy umieszczania kopiowanego (czytaj: kradzionego) skąd się da kontentu, to rzeczywiście, raczej będzie musiał bloga zlikwidować. O, tu mi łezka płynie. Bezpowrotna strata dla kultury i cywilizacji, jak nie będzie kolejnego agregatora kradzionych zdjęć kotków.

  Ale jak ktoś umieszcza swój, oryginalny kontent, to te przepisy nie zmieniają mu literalnie nic. Żeby nie było że nie mam pojęcia: Mam bloga z moimi, oryginalnymi tekstami i zdjęciami. Parę razy moje zdjęcia znalazły się na portalach robiących na tym kasę, bez mojej wiedzy i zgody.

 • aaneczka69

  Oceniono 4 razy 0

  jprdl, chyba im rozum odebrało ... Czyli kto skorzysta na tym nowym prawie, bo nie jestem wstanie zrozumieć? To koniec internetu :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX