Niebezpieczny precedens Trumpa ws. Wzgórz Golan. Ekspert: Woda na młyn propagandy Rosji

Donald Trump otwiera furtkę, która pozwala na akceptację rozwiązań siłowych w stosunkach międzynarodowych - ocenił w TOK FM dr Bartosz Bojarczyk z Zakładu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek podpisał dekret, na mocy którego Stany Zjednoczone formalnie uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Dokument został podpisany podczas spotkania Trumpa z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Białym Domu. Waszyngton krytykują za to między innymi Rosjanie, Saujdyczycy, Irańczycy, Turcy i oczywiście Syryjczycy, od których Wzgórza Golan Izraelczycy przejęli w 1967 roku. Unia Europejska w odpowiedzi na słowa Trumpa zadeklarowała, że nie uznaje zwierzchnictwa Izraela nad tym obszarem.

Według doktora Bartosza Bojarczyka z Zakładu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, decyzja Donalda Trumpa to "niebezpieczny precedens". - A co w takim razie z Krymem? Rosja też zdobyła go siłą militarną. Więc jest precedens, który pozwoli Rosjanom tłumaczyć, że Krym jest ich – wyjaśniał ekspert.

W jego opinii Stany Zjednoczone otwierają kolejne, niebezpieczne furtki w polityce międzynarodowej. - Do akceptacji rozwiązań siłowych w polityce między państwami. To woda na młyn dla rosyjskiej propagandy - dodawał ekspert i przypominał, że Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa ONZ stoją na stanowisku, że Wzgórza Golan nie są terenem izraelskim.

Dr Bojarczyk wyjaśniał też w TOK FM, dlaczego Wzgórza Golan są tak ważnym i istotnym strategicznie obszarem. - Leżą na granicy Libanu, Izraela i Syrii. Ze względu na ukształtowanie terenu – wzniesienie - pozwalają na artyleryjską kontrolę dużego obszaru. Geoekonomiczne są też ważne ze względu na rzekę Jordan, która płynie niejako u ich stóp. Dzięki temu państwo, które je kontroluje, może mieć władze nad zużyciem wody pitnej - tłumaczył ekspert.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (107)
Niebezpieczny precedens Trumpa ws. Wzgórz Golan. Ekspert: Woda na młyn propagandy Rosji
Zaloguj się
 • kwiatpatologii

  Oceniono 15 razy 5

  Trump, podobnie jak reszta amerykańskiego establishmentu jest syjonistą.
  Stawia interes Izraela ponad interesem własnego państwa.
  Tak jak wszyscy powojenni prezydenci.

 • justas32

  Oceniono 11 razy 5

  A jak tam Fort Trump ? Nastolatki z USA już nie będą broniły Polski za 2 mld USD rocznie ? Co za pech ...

 • agnrodis

  Oceniono 3 razy 3

  W ten to sposob Trump dal swojej coreczce tereny Izraela, bo Ivanka, to Zydowka i to z wyboru! Wyrzekla sie wiary chrzescijanskiej i przeszla an wyznanie mojzeszowe.

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 2

  teraz juz nawet nieprzekonanych nie trzeba przekonywac - czym wlasciwie jest US i kto to jest Trump
  na Bliskim Wschodzie od dawna o tym wiedza i wystarczy tylko upadek Saudow a caly ich plan pojdzie w ......u

 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 2

  Czy Trump wymknal sie Putinowi spod kontroli, czy to tylko takie zagranie, zeby Rosja miala pretekst do wlaczenia sie w konflikt?

 • oloros11

  Oceniono 4 razy 2

  Kosowo bylo wcesniej - teraz nastepna z wielu prowokacji a dodatkowo lamiaca prawo miedzynarodowe i deklaracje ONZ - w sumie krok w kierunku wojny na Bliskim Wschodzie - ona jest nieunikniona - Iran nigdy nie zgodi sie na dominacje kogokolwiek na tym terenie czeka nas wojna na ogromna skale i pierwsza ofiara brdzie Izrael i Iran pozniej caly region - tak jak w prawie Czechowa - jezeli w I akcie wyciagnie sie strzelbe to w trzecim musi wystrzelic

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 2

  Trump stanowi "międzynarodową opinię publiczną".
  I tylko to się liczy.
  W Wenezueli wylądowało 100 rosyjskich wojskowych.
  Ameryka wydała pomruk.
  Cały świat oburzony!
  Ktoś ma kontrargumenty?
  S' ils vous plait!

 • mazzini890

  Oceniono 3 razy 1

  Niestety to prawda.

 • cedet

  Oceniono 3 razy 1

  ZAGŁOBA był mądrzejszy i bardziej dowcipny !!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX