Kolejka pod ambasadą w Warszawie sięga 400 metrów. Ukraińcy głosują dziś w wyborach prezydenckich

Ukraina wybiera swojego prezydenta. Od rana - również w ukraińskiej ambasadzie w Warszawie - trwa głosowanie, które ma zdecydować, kto będzie głową Państwa u naszych sąsiadów.

Nasz reporter rozmawiał w niedzielę z mieszkającymi w Polsce Ukraińcami, którzy przyszli zagłosować w ambasadzie Ukrainy w Warszawie. - Niektórzy przyjechali z różnych stron Polski. Śmiało mogę ocenić, że kolejka by wejść do budynku sięga teraz nawet 400 metrów i z każdą godziną rośnie - relacjonował Michał Janczura.

Ukraińcy, z którymi miał szansę porozmawiać, podkreślają, że to historyczna chwila dla ich kraju i muszą głosować, ale wiara w to, że ten wybór - jaki by nie był -  oznacza lepsze jutro dla ich kraju, nie jest zbyt wielka.


- Widzę bardzo małe szanse na realną zmianę. Ale od dzisiejszego dnia zależy, czy Ukraina będzie niepodległa - mówiła jedna z Ukrainek oczekujących w kolejce.

Głosowanie w ambasadzie potrwa do 20.

W wyborach startuje 39 kandydatów, ale według sondaży liczy się trójka z nich: znany komik - Wołodymyr Zełenski, ubiegający się o reelekcję - Petro Poroszenko oraz była premier Julia Tymoszenko.

Wybory są monitorowane przez ponad 2 tys. obserwatorów, skierowanych na Ukrainę przez inne państwa, organizacje międzynarodowe i ukraińskie organizacje pozarządowe.

Frekwencja wyborcza do godz. 11 czasu miejscowego (godz. 10 w Polsce) wyniosła 16,8 procent - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie na podstawie danych z 81 spośród 199 okręgów wyborczych.

Największą frekwencję odnotowano w obwodzie kirowohradzkim w centralnej Ukrainie, gdzie zagłosowało dotychczas 21,6 procent wyborców. Najmniejsza frekwencja jest w obwodzie zakarpackim na zachodzie kraju, gdzie do urn poszło niecałe 8 procent uprawnionych.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 20 czasu lokalnego (godz. 19 w Polsce). Wyniki sondaży exit polls będą znane tuż po zakończeniu głosowania.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Kolejka pod ambasadą w Warszawie sięga 400 metrów. Ukraińcy głosują dziś w wyborach prezydenckich
Zaloguj się
 • l.i.l.a.b.a.j.ona

  Oceniono 2 razy 0

  Do senioryta13:
  Jak mozna byc tak ociezalym umyslowo i zapominac, ze obywatele za granica wybieraja dla siebie na wypadek gdyby chcieli kiedys wrocic do kraju i dla swoich bliskich juz teraz. No chyba, ze to nienawisc do ludzi odbiera seniorycie13 rozum...

 • jakuz3

  Oceniono 4 razy 0

  Oby frekwencja dała przyszłemu prezydentowi Ukrainy silną legitymację. Budujący jest ten obraz z Warszawy. Ciekawe jak jest w Berlinie, Paryżu, Londynie i USA?

 • l.i.l.a.b.a.j.ona

  Oceniono 6 razy 0

  Powodzenia, Ukraino.

 • senioryta13

  Oceniono 9 razy -1

  jak mozna, przebywajac za granica, wybierac prezydenta tym, ktorzy beda musieli zyc w kraju przez niego rzadzonym, skonczcie wreszcie z tym blazenstwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX