Wybory na Ukrainie. Zliczono wszystkie protokoły. Zełenski wygrywa z ponad 30 proc. poparciem

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła w czwartek liczenie elektronicznych protokołów z niedzielnych wyborów prezydenckich i potwierdziła, że do ich drugiej tury przeszli komik Wołodymyr Zełenski i urzędujący szef państwa Petro Poroszenko.

Na Wołodomyra Zełenskiego głosowało 30,24 proc., zaś na Petro Poroszenkę 15,95 proc. wyborców.

Trzecie miejsce zajęła była premier Julia Tymoszenko, która otrzymała 13,4 proc. poparcia, a czwarte prorosyjski kandydat partii Opozycyjna Platforma - Za Życie - Jurij Bojko zdobywając 11,6 proc.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się: były minister obrony Anatolij Hrycenko (6,9 proc.), były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihor Smeszko (6,04 proc.), lider Radykalnej Partii Ołeh Laszko (5,4 proc.), Ołeksandr Wiłkuł z prorosyjskiego Opozycyjnego Bloku (4,1 proc.) oraz reprezentant nacjonalistycznej Swobody Rusłan Koszułynski (1,6 proc.). Pozostali spośród 39 kandydatów, którzy startowali w wyborach otrzymali mniej niż 1 proc. poparcia.

Frekwencja w dniu pierwszej tury wyborów wyniosła 63,52 proc. Ukraińcy głosowali w 199 okręgach krajowych i w jednym zagranicznym.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów, co nastąpi po podliczeniu danych z oryginałów protokołów, CKW ma czas do 10 kwietnia. Drugą turę wyborów przewidziano na 21 kwietnia. Przed nią dwaj kandydaci z największą liczbą głosów mają stanąć do debaty.

Debata przed II turą

Z propozycją debaty wystąpił jeszcze w niedzielę (31 marca) Petro Poroszenko. W odpowiedzi Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że daje szefowi państwa 24 godziny na decyzję o udziale w debacie, na którą zaprosił Poroszenkę na Stadion Olimpijski.

Zgodnie z art. 62 ustawy o wyborach prezydenckich, debaty powinny się odbywać w ostatni piątek przed dniem powtórnego głosowania, w trwającej co najmniej 60 minut transmisji telewizyjnej na żywo pomiędzy godziną 19 a 22.

Odpowiedź Poroszenki została opublikowana na jego stronie na Facebooku w czwartek nad ranem.

- Cieszę się, że trochę niepewnie, ale jednak przyjął Pan propozycję odbycia debaty. Jesteśmy zupełnie inni. Główne przeciwieństwo między nami jest takie, że strzałki naszych geopolitycznych kompasów wskazują różne strony świata - powiedział prezydent podczas prawie dwuminutowego filmu.

Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie na Ukrainie odbyły się w maju 2014 roku. Rozpisano je po obaleniu zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Petro Poroszenko, zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała Julia Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 proc. uczestników wyborów.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM