Wiceszef MSZ o reparacjach wojennych od Niemiec: To ogromna, niezabliźniona rana polskiego narodu

- Mamy moralne i prawne podstawy, by o tym mówić - podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, zapytany czy Polska wystąpi do Niemiec o reparacje razem z rządem Grecji.

Parlament Grecji zdecydował, że Ateny mają oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu II wojny światowej. Według greckiej komisji ekspertów w grę wchodzi co najmniej 290 miliardów euro.

Wiceszef MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk, został zapytany, czy Polska solidarnie z Grecją nie powinna wystąpić o odszkodowania, bo może dwa rządy miałyby większa siłę oddziaływania. Szynkowski vel Sęk podkreślił, że kiedy zakończą się prace parlamentarnego zespołu ds. reparacji wówczas Polska podejmie ostateczną decyzję ws. podniesienia tej sprawy w relacjach z Niemcami.

Wiceminister spraw zagranicznych oświadczył, że strona polska nie przyjmuje stanowiska Niemiec, które uważają, że sprawa reparacji jest zamknięta. - W moim głębokim przekonaniu mamy moralne i prawne podstawy do tego, aby o tej sprawie mówić. To jest ogromna, niezabliźniona rana polskiego narodu - podkreślił Szynkowski vel Sęk. Wskazał, że Polska do dzisiaj nie doczekała się "właściwego zadośćuczynienia" ze strony Niemiec. 

Czesi nie chcą reparacji wojennych od Niemiec. I nie wierzą, że Polsce uda się je odzyskać

Szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk (PiS) powiedział PAP, że raport w sprawie strat wojennych Polski będzie gotowy na 1 września. Jak dodał, może będzie to dobry moment, by przekazać go stronie niemieckiej. Poinformował, że wysokość strat została oszacowana na ponad 850 mld dolarów (USD).

Reparacje wojenne od Niemiec

Pod koniec września 2017 roku z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Jego przewodniczącym został Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Wiceszef MSZ o reparacjach od Niemiec: To jest ogromna, niezabliźniona rana polskiego narodu
Zaloguj się
  • mrpens

    Oceniono 2 razy 2

    Niemcy Rasa Panów

  • 2bxornot2b

    Oceniono 2 razy 2

    Przy okazji resortow silowych podziekujmy wszystkim Antoniemu Macierewiczowi za czystke w szeregach kadry sztabu generalnego. Podziekujmy za pogonienie zwyklych szpergow jak ten general z przystanku woodstok, zwyklych kretynow jak kozjej kozjejeicz koziejow i wszelkiej masci malych karierowiczow. Jestem pod wrazenieniem wroclawskiego wykladu udzielonego kadrze oficerskiej wojsk ladowych we Wroclawiu. Wreszcie do polskiej kadry oficrskiej dobierani sa wykladowcy mowiacy jezykiem zrozumialym dla ludzi o iq <140. Doczekalem czasow gdy oficer RP nie bedzie sie nam kojarzyl z cwiercinteligentem zdolnym jedynie do dzialan logistyczno uslugowych w ramach NATO, a stanie sie samodzielnym tworczym zdolnym do analizy inteligentnym podmiotem, godnym szacunku obroncom najjasniejszej RP. Polecam wysluchanie wugodzinnego wykladu dr Bartosiaka, jest na YT i to nie sa zmarnowane 2 godziny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX