Angela Merkel odpowiada na apel Viktora Orbana: Nie będzie współpracy z partiami prawicowymi po wyborach do PE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła współpracę chadeków z partiami prawicowymi po wyborach do Parlamentu Europejskiego. To odpowiedź na apel premiera Węgier Viktora Orbana, który zabiega o otwarcie się Europejskiej Partii Ludowej na ruchy polityczne po prawej stronie.

"W żadnym razie nie będzie współpracy z partiami prawicowymi po wyborach (europejskich - red.) - powiedziała Angela Merkel w czwartek podczas konferencji prasowej w stolicy Nigru, Niamej odpowiadając na pytanie zadane przez jednego z dziennikarzy.

Fidesz Viktora Orbana został zawieszony w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej

Była to odpowiedź na postulaty szefa węgierskiego rządu Viktora Orbana, który przed czwartkowym spotkaniem z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim zachęcał Europejską Partię Ludową do współdziałania z partiami prawicowymi. Fidesz Orbana i Liga Salviniego należą co prawda do różnych frakcji w Parlamencie Europejskim, ale obaj politycy podkreślają, że mają wspólne stanowisko m.in. w kwestii migracji i podziału kompetencji między państwami narodowymi a Brukselą.

Fidesz zawieszony w EPL

W drugiej połowie marca zgromadzenie polityczne Europejskiej Partii Ludowej zdecydowało o zawieszeniu Fideszu w prawach członka. Węgierska partia nie ma obecnie prawa brać udziału w spotkaniach EPL, prawa do głosowania ani proponowania kandydatów na stanowiska w tej frakcji. Różnice zdań między partią Orbana a pozostałymi członkami frakcji nawarstwiały się od wielu lat. Bezpośrednim pretekstem zawieszenia, była kampania plakatowa węgierskiego ugrupowania, na której szef KE Jean-Claude Juncker był przedstawiany wraz z amerykańskim finansistą George'em Sorosem jako szwarccharakter zamierzający sprowadzić do Europy miliony imigrantów.

Wizyta Salviniego w Warszawie ucieszyła Orbana. Wiąże "duże nadzieje z budową antyimigranckiej osi w Europie"

W środę szefowa CDU - która wraz z Fideszem należy do EPL - Annegret Kramp-Karrenbauer zagroziła Orbanowi ostatecznym wykluczeniem z frakcji.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Angela Merkel przeciwna postulatom Orbana. Wyklucza współpracę z partiami prawicowymi po wyborach do PE
Zaloguj się
 • miloz1

  Oceniono 3 razy 1

  Z partiami prawicowymi???? Nigdy!!!!!!!
  Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!

 • dosad

  Oceniono 2 razy 0

  Podoba mi się konsekwencja i stanowczość Angeli Merkel

 • eski57

  Oceniono 4 razy 0

  Bardzo dobra odpowiedź p. Merkel – Unia Europejska musi pozostać Wspólnotą Państw Demokratycznych , solidarnie wspomagających się w likwidacji biedy i wykluczenia ! Unia powinna wspierać Ogólnoludzkie Wartości Humanistyczne , promować rozwój Nauki , Gospodarki w najnowszych technologiach umożliwiających skrócić czas do wyrównywania poziomu życia w z rzeczonych państwach ! , i …….

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Zabulgotało coś w kiblu, Węgrzy się wystraszyli, ze znowu szambo wybiło, a to kolega Orban dał głos.Orban zawsze moze liczyc na ,,wykopalisko,, z Nowogrodzkiej. Kaczyński jest jego najbardziej lojalnym namiestnikiem w byłych krajach socjalistycznych. ,,Wykopalisko,, dotrzymało swojej obietnicy i zbudowało Budapeszt nad Wisłą. Orban wybrał sobie na wroga pana Sorosa, a ,,wykopalisko,, Przewodniczącego Rady Europejskiej, pana premiera Donalda Tuska. Po wyborach obaj dostaną po łbie artykułem 7 traktatu europejskiego i zajmą miejsce drzwi obok kibla w PE
  Tylko Polski zal.

 • getz54

  Oceniono 2 razy -2

  Polak zawsze musi miec swojego Pana. Bierut był wierny jak pies Stalinowi, Gomułka Chruszczowowi, Gierek i Jaruzelski Brezniewowi, Kaczyński wybrał Orbana. Unia Europejska to 27 państw, potencjalnie 26 Panów + prezydent
  USA. Ale tylko trzech przywódców w Europie moze pochwalic się swoim prywatnym państwem. Właśnie Orban, Erdogan i Kaczyński.

 • aprilapril

  Oceniono 2 razy -2

  Kaczynki slysza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX