Witold Bańka został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej WADA

Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki, będzie nowym szefem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Bańka w głosowaniu pokonał Marco Diaza z Dominikany.

Głosowało 18 elektorów. Pięć głosów miała Europa, cztery obie Ameryki i Azja, trzy Afryka i dwa Oceania. Faworytem głosowania od początku był Witold Bańka, który miał poparcie większości.

Witold Bańka szefem WADA. "To wielki prestiż"

Jeszcze w niedzielę w rozmowie z TOK FM Bańka przypominał, że WADA - obok Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - to najważniejsza organizacja w światowym sporcie. - Takie stanowisko to wielki prestiż, bo to organizacja specjalistyczna, ale o ogromnym znaczeniu. Wpływa nie tylko na sport. Z punktu widzenia Polski to byłaby wielka sprawa - mówił minister sportu, jednocześnie przekonując, że do całej sprawy podchodził z dużą pokorą. 

Nowy szef WADY rozpocznie swoja kadencję od 1 stycznia 2020 roku. Bańka przekonywał, że jego kandydatura do WADY nie jest ucieczką z krajowej polityki oraz, że formalnie do tego czasu nadal mógłby pełnić funkcję w rządzie. - Jestem dumny, że jestem ministrem sportu i chciałbym dokończyć te misję, ale wiadomo, że decyzja w tej sprawie nie należy do mnie. Proszę nie traktować tego jako ucieczkę. Mam poczucie wielkich zmian wprowadzonych w Polsce - przekonywał w niedzielę minister. 

Bańka mówił także o swoich celach, gdy zostanie wybrany na szefa WADY. - To jest trudne wyzwanie. WADA musi odzyskać zaufanie, które ostatnio straciła. Trzeba poprawić transparentność jej działania - podkreślał minister. Jak dodawał, "przemysł dopingowy jest okrutny, ale bardzo innowacyjny". - Dlatego, moim celem jest skupienie się na walce z dopingiem, na zwiększeniu kontroli wśród zawodników i zwiększenie ilości akredytowanych laboratoriów, obecnie jest ich 30. Zaproponowałem też powołanie specjalnego funduszu, żeby inne kraje mogły się zrzucać, aby te biedniejsze też prowadziły skuteczną walkę z dopingiem - mówił Witold Bańka.

Kandydatura Witolda Bańki na szefa WADA ma zostać potwierdzona na jesiennym kongresie organizacji w Katowicach

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
Witold Bańka został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej WADA
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Jarek wszystko zalatwi, zalatwil sedesowi robote u Sachsa? - zalatwil Piiatkowi u Salviniego robote w Milanie? - zalatwil. Zalatwil merklowej wczesniejsza polityczna emeryture? - zalatwil, Taki jest Jarek wszystko zalatwi, boss wszystkich bossow jak mowi to mowi i nie ma przebacz, Bance chcial zalatwic NBA, juz bylo uzgodnione bo jak przez mowi ze powiedzial to zostalo juz powiedziane, ale chlopak rwal sie do WADA to prezes machnal reka i powiedzial - a niech ma.
  Gratulacje Panie Witoldzie cieszymy sie rowniez.

 • geoboss

  Oceniono 1 raz 1

  Bańka powinien być natychmiast odwołany. Ten człowiek chciał zlikwidować szkolny związek sportowy... Niby patriota, a nieuk wiedział, że początki związku były w czasach zaborów i wówczas dawały namiastkę polskiej organizacji..
  Tfu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX