Dlaczego Czesi wyszli na ulice? Polecamy podcasty o przyczynach antyrządowych demonstracji

W Czechach trwają największe od 30 lat protesty. Jakie są ich przyczyny? Polecamy podcasty, w których przyglądamy się bliżej sytuacji politycznej naszych sąsiadów.

Ponad 280 tysięcy Czechów wyszło w niedzielę na ulice Pragi, by zaprotestować przeciwko urzędującemu premierowi Andrejowi Babišowi. Czesi gromadzą się na podobnych demonstracjach już od kwietnia. Niedzielna demonstracja była największa od 30 lat. 

Protesty organizowane są przez apolityczny Ruch Miliona Chwil dla Demokracji, a przyświecające im hasło brzmi: Za niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. 

Babiš podejrzewany jest o wyłudzenia, oszustwa i działania na szkodę Unii Europejskiej. W momencie, gdy policja skierowała swoje ustalenia do prokuratury, która może postawić mu zarzuty, premier nagle zdymisjonował ministra sprawiedliwości.

Na jego miejsce powołał Marię Beneszową, co do której istnieją obawy, że będzie dążyła do tego, by zarzuty pod adresem Babiša nie ujrzały światła dziennego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (42)
Dlaczego Czesi wyszli na ulice? Polecamy podcasty o przyczynach antyrządowych demonstracji
Zaloguj się
 • twojno

  Oceniono 23 razy 17

  Zawsze myślałem, że to Polacy są tymi którym zależy na wzniosłych ideach, a Czesi to ci którzy mają wszystko "gdzieś", byle tylko było co zjeść i wypić. A tu się okazuje, że jest dokładnie odwrotnie, kiedy to się stało? Nawiasem mówiąc, przepraszam Czechów za to moje niepochlebne, nieuzasadnione stereotypowe ich wyobrażenie. Pozdrawiam.

 • janjan101

  Oceniono 18 razy 10

  Dlaczego Czesi wyszli na ulice?
  Bo to mądry naród jest, natomiast ciemne, otępiałe wolactwo gotowe jest scurvić się za ochłapy i uwielbia mieć nad sobą batog trzymany nawet przez takiego goovnianego dyktatorka, jak obleśny pokurcz z Żoliborza.

 • szaja25

  Oceniono 22 razy 10

  W Czechach nie ma ciemnoty kościółkowo-prawicowej , aż miło popatrzeć na taką demonstrację wolności.

 • mo60

  Oceniono 12 razy 6

  W Czechach na ulice wyszło 280 tys. ludzi, w Polsce w tej sytuacji byłoby 2,8 tys. To już nie Polska, dawna, znana z umiłowania swobód i wolności. To już przekupiona za swoje pieniądze Wolska, która coraz mniej rozumie z otaczającego ją świata.

 • 1111pln

  Oceniono 14 razy 6

  Brawo Czesi...

 • jag63

  Oceniono 16 razy 6

  "Nie chcemy być Wolską."

  Takie hasło wznoszę.

  Polska - to piękny i przyjazny wszystkim kraj.

  Pisia Wolska - to... szkoda gadać, wstyd i hańba.

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX