Grupa Wyszehradzka twardo: Nie chcemy pana Timmermansa, to byłaby absolutna katastrofa

Opóźnia się wznowienie obrad unijnego szczytu, podczas którego mogą zostać obsadzone najważniejsze stanowiska w Unii. Porozumienia cały czas nie ma i nie zanosi się na to, by łatwo je osiągnięto. Typowany na nowego szefa KE Frans Timmermans krytykowany jest przede wszystkim przez kraje Grupy Wyszehradzkiej i Włochy.

Szczyt UE w sprawie obsady najważniejszych unijnych stanowisk miał ruszyć we wtorek o 11. Od tego czasu jest jednak sukcesywnie przesuwany, najpierw na 13, potem na 14 i 15.15. Ostatecznie nie wiadomo, kiedy się rozpocznie. 

Jak informował na Twitterze rzecznik szefa RE Donalda Tuska Preben Aamann, wciąż trwają konsultacje.

Przypomnijmy, w poniedziałek - po blisko 20 godzinach pracy - obrady zawieszono. Nie udało się doprowadzić do porozumienia. Holendra Fransa Timmermansa, typowanego na szefa Komisji Europejskiej, nie chcą poprzeć Włosi oraz państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa Wyszehradzka zdania nie zmieniła. - Nie chcemy pana Timmermansa, to byłaby absolutna katastrofa - powiedział dziś premier Czech. Andrej Babisz poinformował, że przed wznowieniem obrad unijnego szczytu odbędzie się spotkanie premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które ma dotyczyć skoordynowania stanowiska w sprawie obsadzenia głównych stanowisk unijnych.

- Będziemy starali się wybrać najlepsze osoby, które pokierują UE w nowych czasach. To niezwykle ważne, żebyśmy potrafili wypracować kandydatów, co do których ogromna większość państw członkowski, a najlepiej wszystkie, są zgodne - mówił Mateusz Morawiecki. Polski premier szykuje się na to, że dzisiejsze obrady będą trudne. Jak podkreślił, nowe czasy potrzebują "nowych ludzi, nowych idei, nowych otwarć".

Szczyt UE. Będzie głosowanie?

Według Polskiej Agencji Prasowej nie można wykluczyć, że "na stole" pojawią się dziś kandydatury litewskiej prezydent Dalii Grybauskaite i Dunka Margrethe Vestager - obecna unijna komisarza ds. konkurencji.

Jeśli do kompromisu będzie daleko, to nie można wykluczyć, że unijni liderzy zrezygnują z ambicji, by kandydata na szefa Komisji Europejskiej wyłonić jednomyślnie – i zdecydują się na głosowanie.Taki scenariusz zakłada, że kandydat będzie musiał mieć poparcie 21 państw przy sprzeciwie maksymalnie siedmiu. Jak relacjonuje z Brukseli reporterka TOK FM, od wczoraj nieoficjalnie mówi się, że dziś możemy spodziewać się właśnie takiego głosowania w sprawie kandydatury Fransa Timmermansa.

Szef Komisji Europejskiej to zaledwie część wyzwań. Unijni liderzy muszą też zdecydować, kto zostanie nowym szefem Rady Europejskiej, unijnej dyplomacji, banku centralnego oraz Parlamentu Europejskiego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Szczyt UE. Nie chcemy pana Timmermansa, to byłaby absolutna katastrofa
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 4 razy 4

  Dwaj premierzy przekrętasy ......kłamcy i zwyczajni oszuści.....

 • getz54

  Oceniono 5 razy 1

  Unia Europejska dała się zastraszyc mafii wyszechradzkiej. Gangster Fico, zostawił po wyrzuceniu go z rządu swoich mafiosów na Słowacji. Babisz musi oddac setki milionów euro z unijnych dotacji, które sobie przywłaszczył. Morawiecki handluje ziemią wyłudzoną przez kościół katolicki od państwa przy pomocy kościelnej komisji majątkowej. Kaczyński okrada austriackiego biznesmena na 300 000 euro i jeszcze ząda od niego łapówki 50 000,-
  zeta dla księdza, który juz nie jest księdzem, i nie wiadomo czy wogóle jest. Orban, on juz jest poza jakąkolwiek konkurencją, zrobił się właścicielem państwa. Największym wezyrem, atamanem, cesarzem, na Węgrzech. Ma większą władzę w swoim kraju niz Putin w Rosji. Do mafii wyszechradzkiej dołączyła mafia włoska, to zrozumiałe, tylko nie bardzo rozumiem, co z tą egzotyczną menazerią ma wspólnego Estonia, reprezentująca niemiecki porządek i dyscyplinę, będąca w strefie euro...... I takie postkolonialne zule szantazują państwa nalezące do cywilizacji zachodniej, Danię, Holandię, Niemcy, Francję, Szwecję, ze nie będzie ich zgody na objęcie stanowiska przez człowieka, który patrzy im na ich zakrwawione łapki, nie pozwala kraśc, oszukiwac, i wyłudzac pieniędzy z Unii. Człowieka, dzięki któremu wymiar sprawiedliwości jeszcze w Polsce telepie się jako tako, dzięki grupie sędziów i adwokatów, którzy sprzeciwili się rezimowi Kaczyńskiego i olali ciepłym moczem KRS i TK. Wierzę jednak w opamiętanie się wspólnoty europejskiej i wbrew tej bandzie złodzei i szubrawców pan Timmermans zostanie szefem Komisji Europejskiej i nie pozwoli Morawieckiemu na tworzenie nowej rzeczywistości, nowych otwarc, z nowymi złodziejami.

 • mgrstepien

  Oceniono 1 raz -1

  Timmermansa dyskwalifikuje jego angażowanie się w kampanię wyborczą do Europarlamentu w Polsce.
  Kandydat na szefa KE powinien być bezstronny w takich sprawach.
  Oczywiście pomijam fakt, że zarówno on, jak i Tusk - szatniarz Junckera, są tylko pionkami mającymi wykonywać polecenia Berlina.

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy -1

  Bo to faktycznie bylaby KATASTROFA, gdyby wybrano tego lewackiego Polakozerce ! Nic nie rozumiem. Moj ojciec , gdy po wypadku na statku w 1964 roku , przebywal w holenderskim szpitalu w Terneuzen, dostal przesympatyczny list od organizacji holenderskiej - polskiej w ktorym Holendrzy wyrazaja swoja wdziecznosc wobec Polakow za wyzwolenie spod niemieckiej okupacji (mam go do dnia dzisiejszego). Ojcu Timmermansa polscy zolnierze gen. Maczka , uszyli polski mundur , z czego synek byl ponoc bardzo dumny. Wiec kim jest ta kreatura , tak nienawidzaca Polakow ?

 • przyganiacz

  Oceniono 7 razy -1

  Grupa Wyszehradzka twardo: Nie chcemy pana Timmermansa, to byłaby absolutna katastrofa

  Łobuzy boją się prawa i demokracji, ale jest ich tylko 4 i odniosą zwycięstwo około 4:24. Mogą sobie założyć UNIĘ WYSZEHRADZKĄ...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -1

  Miejmy nadziej ze wytrwaja i ten zydowski marksista nie dokona destrukcji ostatecznej UE. jaki Juncker byl taki byl, ale jednak to jest dosc inteligenty facet, a ten jego komediowy styl troche byl osobista demonstracja, gdzie mial caly ten zlodziejski cyrk unijny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX