W 2050 roku w Warszawie będzie klimat jak w Tbilisi. O ile dokładnie wzrosną temperatury latem i zimą?

Raport Crowther Lab to prognoza, która mówi, jak będą wyglądały setki miast w roku 2050. Londyn ma mieć klimat podobny do tego jaki dziś jest w Barcelonie, Madryt jak Marrakeszu, a Sztokholm jak Budapesztu. W Warszawie zaś będzie jak w Tbilisi.

Zmiany klimatyczne mają być szczególnie odczuwalne w miastach na północnej półkuli, temperatury maksymalne w tych miastach mają wzrosnąć o ponad 6,5 stopnia, a średnio rocznie 2,5. 80 proc. Ljubjana będzie tym miastem w Europie, w którym wzrosną najbardziej - o 8 stopni. W Warszawie wg prognozy zapanuje klimat jak w Tbilisi, czyli 1000 km na południe.

- Panuje poczucie, że władze nie przygotowują się wystarczająco na zmiany, które nadchodzą - stwierdziła Agnieszka Lichnerowicz w audycji poświęconej zmianom klimatycznym
- Nam bardzo trudno sobie wyobrazić, co to znaczy, że klimat się zmienia. Mówimy np. że takiego czerwca nie było, ktoś inny mówi - był, pamiętam i dyskusja się kończy. A zmiany postępują w błyskawicznym tempie i wpłyną na to, jak na co dzień będzie się żyło w miastach - potwierdziła Martyna Obarska, dziennikarka badająca inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiające się w polskich i zagranicznych miastach. 

Dziennikarka TOK FM dopytywała, co zrobimy. - Uciekniemy z miast? - zastawiała się.

Problem z wodą i zero emisyjnością

Obarska stwierdziła, że da się zauważyć pewien trend, że ludzie inwestują w dacze, działki poza miastem, chcą tam uprawiać ekologiczne warzywa, ale jest to wciąż rozwiązanie dla osób zamożnych, a nie wszystkich .
- To bardzo niszowe rozwiązanie, na które może pozwolić sobie niewiele osób, a trend na świecie jest taki, że my do miast ciągniemy. Będzie raczej tendencja, żeby uciekać z miast do miast. To jest przyczyna migracji - podkreśliła. 
Agnieszka Lichnerowicz chciała się również czy są miasta są odporne na zmiany i które to. 
- Takim miastem, które robi bardzo dużo projektów związanych z magazynowaniem wody jest np. Rotterdam - podała przykład Obarska. Zaznaczyła, że polskie miasta będą miały problem z wodą. - Ogromny problem z wodą będzie miała Łódź. Województwo łódzkie i wielkopolskie. Większość polskich miast ma problem z gospodarką wodną i zero emisyjnością - powiedziała ekspertka na antenie TOK FM. 
Przekonywała, że w związku z tym potrzebne są inwestycje w systemy małej retencji. - Nie betonujmy wszystkiego, tylko pozwólmy wodzie wsiąkać, korzystajmy z deszczówki. Np. Wrocław promuje wśród mieszkańców zbieranie deszczówki - mówiła. Gdyż jak wyjaśniła:  - Jak nie mamy systemu zatrzymywania wody - podnosimy temperaturę, tam gdzie jest woda, automatycznie temperatura się zatrzymuje. Nawet Holendrzy rezygnują z takiej regulacji rzek, jaką sobie wyobrażamy - np. tam. Inwestują w to, żeby wodę zatrzymać roślinnością, tworząc poldery.

Będą równi i równiejsi

- W Europie late ma być średnio cieplej o jakieś 3,5 stopnia, a zimą 4,7. Niektórzy się ucieszą - podsunęła jeszcze taką myśl prowadząca.

- Jak ktoś lubi upały to się pewnie ucieszy, ale zmiany klimatu, to nie tylko upały. To też gentryfikacja klimatyczna. W bezpieczniejszych dzielnicach będą mieszkali bogatsi, czyli będą równi i równiejsi. A z niektórych regionów gdzie nie będzie warunków do życia, będą ludzie migrować masowo - odrzekła Obarska. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM: 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
W 2050 roku w Warszawie będzie klimat jak w Tbilisi. O ile dokładnie wzrosną temperatury latem i zimą?
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 6 razy 4

  Swietna wiadomosc, tylko szkoda, ze nie bedzie mnie juz na swiecie, chociaz zadna dotychczasowa diagnoza tzw. uczonych , jak do tej pory sie nie sprawdzila. Patrz->zapowiadana epoka lodowcowa w 1975 roku.

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 2

  Swietna wiadomosc, tylko szkoda , ze tego prawdopodobnie nie dozyje.

 • mtp01

  Oceniono 1 raz 1

  I dlatego władze polskich miast za wszelką cenę (tu może trochę przesadziłem - ceny nie zostały podane) dają pozwolenia na zabudowę każdego skrawka miejskiej zieleni. W Lublinie radnych trzymali do rana aby przepchnąć taki deal. Z jakiegoś powodu ekolodzy i wspierające ich media sprawą się nie zainteresowali

 • sepia1111

  0

  A woda jeszcze będzie? chyba już nie.

 • bilinski53

  Oceniono 2 razy 0

  A JAK BĘDZIE W TYFLISIE ?

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 4 razy 0

  Nareszcie ktoś wyjaśnił skąd tyle lemingozy na Wilanowie. Gentryfikacja spowodowana przez zmiany klimatu.
  Sorry taki mamy klimat!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX