Ukraina. Exit-poll: wybory parlamentarne wygrała partia prezydenta Zełenskiego

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach do parlamentu, uzyskując 43,9 proc. poparcia - poinformowali w niedzielę, po zakończeniu głosowania, organizatorzy Narodowego Exit-poll.

Drugie miejsce zajęła prorosyjska Opozycyjna Platforma - Za Życie, na którą głosowało 11,5 proc. wyborców.

Na trzecim miejscu znalazła się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z poparciem 8,9 proc. Czwarte zajęła Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z wynikiem 7,6 proc., a piąte przypadło partii Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka, na którą głosowało 6,3 proc. wyborców.

Pozostałe ugrupowania, które uczestniczyły w wyborach - według exit-poll - nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Lokale wyborcze były otwarte w niedzielę od godziny 8 czasu lokalnego do godziny 20 (7-19 w Polsce). Do godziny 16 (15 w Polsce) frekwencja wynosiła 35,77 procent.

Wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wwyborczej Ołeh Konopolski oświadczył wtedy, że wybory przebiegają spokojnie. - Żadnych systemowych naruszeń, które mogłyby wpłynąć na wyniki wyborów, dotychczas nie odnotowano - mówił.

Przedterminowe wybory. Partia Zełenskiego była faworytem

Przedterminowe wybory parlamentarne zostały rozpisane przez prezydenta Zełenskiego 21 maja, dzień po jego zaprzysiężeniu.

Tak samo, jak w poprzednich (również przedterminowych) wyborach do Rady Najwyższej z 2014 roku głosowanie nie odbywało się na zajętym przez Rosję Krymie i w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie trwa konflikt z separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie. Dlatego zamiast 450 deputowanych - Ukraińcy wybierali ich 424. Mieszkańcy Krymu oraz kontrolowanych przez separatystów terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego mogą jednak oddać głos na terenach znajdujących się pod kontrolą legalnych władz Ukrainy.

Sługa Narodu od początku była faworytem. W przedwyborczych sondażach zdobywała około 42-43 procent poparcia.

Jak mówił w TOK FM Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, powód wysokich notowań partii Wołodymyra Zełenskiego wśród Ukraińców jest taki sam, jak jego wygranej w wiosennych wyborach prezydenckich - przypomnijmy, w drugiej turze Zełenski zdobył ponad 73 procent głosów.

- Dwie trzecie Ukraińców deklaruje, że chce nowych osób, które wcześniej w ogóle nie było zaangażowane w politykę, które są uczciwe, niesplamione korupcją i niezaangażowane w jakieś lokalne układziki biznesowe - wskazał Szeligowski.

Na podanie oficjalnych wyników wyborów Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie ma czas do 5 sierpnia.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie. Exit-poll: wygrała Sługa Narodu
Zaloguj się
  • szpung

    Oceniono 1 raz 1

    W zasadzie to co sie tam dzieje bylo do przewidzenia po tym jak balcerowicz byl tam ministrem, masowa emigracja wyprzedaz majatku kolejne reformy i panstwo w zasadzie lezalo na ulicy, wystarczyl niewielki kapital z zagranicy i komik prestyfitator by przejac rzad dusz zrozpaczonych ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX