Druga próba zakończona powodzeniem. Zapata przeleciał flyboardem nad La Manche

W niedzielę rano Franky Zapata jako pierwszy człowiek w historii przeleciał flyboardem nad kanałem La Manche.

"Latający człowiek" wystartował z plaży w gminie Sangatte o godzinie 8.15, choć początkowo jego przelot był zaplanowany na godzinę 9. Zdecydowano się jednak zmienić harmonogram ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne.

Trasa lotu liczyła 35 kilometrów. Zapata wylądował około 8.40 na wybrzeżu Anglii.

Pierwsza próba nieudana

Franky Zapata próbował przelecieć nad La Manche na flyboardzie półtora tygodnia temu - 25 lipca, w dniu 110. rocznicy pierwszego przelotu samolotem nad kanałem, dokonanego przez Louisa Bleriota. Nie udało mu się. Zapata wpadł do wody podczas próby zatankowania maszyny.

Wynaleziony przez Zapatę flyboard, to fruwająca platforma pozwalająca na wykonywanie akrobacji w powietrzu i w wodzie. Może osiągać prędkość do 190 km na godzinę. Po jednym tankowaniu lata około 10 minut.

Zapata wzbudził zaciekawienie na całym świecie, gdy jako "latający żołnierz" frunął na flyboardzie nad Paryżem podczas defilady wojskowej zorganizowanej 14 lipca z okazji francuskiego święta narodowego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Zapata przeleciał flyboardem nad La Manche
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 3 razy 1

  Kolejna granca rozwoju dronow zalogowych, czeksno na jakis bardziej spektakularny i dlugi lot i stalo sie, wkrorce ten rodzaj transportu moze byc powszechny 190 km/h to budzi szacun.

 • egg54

  Oceniono 1 raz 1

  1. Macron ma wygrane wybory. 2. Klęska wizerunkowa Wielkiej Brytanii - francuskiego bohatera nikt nie powitał z władz. 3. Francja jednak ma to coś...wypada pozazdrościć!

 • 99dolares

  0

  Ikar XXI wieku !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX