Włochy. Sąd zgadza się na wpuszczenie statku NGO z migrantami, Salvini protestuje

Sąd administracyjny włoskiego regionu Lacjum uchylił w środę zakaz wpłynięcia na wody terytorialne Włoch, który wydany został statkowi hiszpańskiej organizacji pozarządowej z ok. 150 migrantami na pokładzie. Wywołało to irytację szefa MSW, wicepremiera Matteo Salviniego.

"Płyniemy na Lampedusę" - ogłosiła w reakcji na decyzję sądu załoga jednostki Open Arms, która od 13 dni czeka na Morzu Śródziemnym na zgodę na wpłynięcie do portu, by mogli zejść z pokładu rozbitkowie uratowani z pontonu. Port na włoskiej wyspie wybrała jako najbliższy bezpieczny.

Salvini nie zgadza się na to, by statek zawinął do portu we Włoszech, bo zamknął dla organizacji pomocowych wszystkie porty. Domaga się, aby migrantów przyjmowały inne kraje UE, zwłaszcza te, pod których banderami statki te pływają.

Sąd stołecznego regionu orzekł, że na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej oraz nadzwyczaj trudnej sytuacji na pokładzie należy udzielić zgody załodze Open Arms, by wpłynęła na włoskie wody po to, by udzielono natychmiastowej pomocy osobom, które jej potrzebują.

Decyzję tę kontestuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które postanowiło ją zaskarżyć. Argumentuje między innymi, że statek znajdował się na wodach libijskich i maltańskich, gdzie prowadził akcję ratunkową, którą MSW opisało jako "systematyczne zabieranie ludzi z celem politycznym, by przewieźć ich do Włoch".

Włoska agencja Ansa podała, że minister Salvini zamierza podpisać następne rozporządzenie zabraniające statkowi wstępu na włoskie wody terytorialne.

W wydanym oświadczeniu Matteo Salvini stwierdził: "Dalej będę odmawiał zgody na zawinięcie do portu tym, którzy domagają się tego, by przywozić nielegalnych imigrantów zawsze i tylko do Włoch".

Open Arms - "hiszpański statek hiszpańskiej organizacji pozarządowej był na wodach maltańskich. Nie można zrozumieć, dlaczego włoski sędzia mógłby zgodzić się na jego wpłynięcie na nasze wody" - podkreślił szef MSW.

Pobierz aplikację i słuchaj na smartfonie

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
Włochy. Sąd zgadza się na wpuszczenie statku NGO z migrantami, Salvini protestuje
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 3 razy 3

    Stanton twierdzi, że zabójstwa białych farmerów w RPA to wstęp do ludobójstwa. Początek skoordynowanego programu działań w celu pozbycia się białej ludności. Najpierw oczyszczasz ziemie wokół miast, a potem do nich wkraczasz

  • 2bxornot2b

    Oceniono 3 razy 1

    Sadze ze Salvini ma juz jak w abnku samodzielna wiekszosc.Spoleczenstwa maja juz dosc ponoszenia kosztow, ktorych nie wygenerwali. Swiata nie naprawim, a jestesmy na najlepszej drodze do stania sie trzecim swiatem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX