Tajemnicza śmierć Epsteina. Są pierwsze szczegóły sekcji zwłok miliardera

Sekcja zwłok wykazała, że amerykański finansista i miliarder Jeffrey Epstein doznał wielu złamań kręgów szyjnych - wynika z informacji przekazanych przez dwie osoby zaznajomione ze sprawą, za które powołuje się w czwartek dziennik "Washington Post".

Gazeta wskazuje, że pogłębia to tajemnicze okoliczności śmierci Epsteina.

Wśród złamanych kości była m.in. kość gnykowa, która u mężczyzn znajduje się w pobliżu jabłka Adama - podaje "WP". Według ekspertów kryminalistyki i badań na ten temat takie złamania mogą występować u osób, które się powiesiły, szczególnie jeśli są starsze. Ale eksperci twierdzą, że częściej zdarzają się u ofiar zabójstw przez uduszenie - pisze waszyngtoński dziennik.

I zaznacza, że są to pierwsze szczegóły, które wypłynęły po przeprowadzeniu autopsji Epsteina, oskarżonego o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie seksualne nieletnich dziewcząt.

"Prawdopodobne samobójstwo"

Epstein zmarł w sobotę 10 sierpnia nad ranem. Nie reagował, gdy strażnicy znaleźli go w celi więzienia Metropolitan Correctional Center na Manhattanie w Nowym Jorku, więc przewieziono go do lokalnego szpitala, gdzie uznano za zmarłego.

Prokurator generalny William Barr, którego resort nadzoruje placówkę Federalnego Biura ds. Więzień, w której zmarł Epstein, opisał jego śmierć jako "prawdopodobne samobójstwo".

Urzędnicy wymiaru sprawiedliwości odmówili komentarza na temat nowych informacji z sekcji zwłok Epsteina - podał "WP".

W sprawie śmierci oskarżonego miliardera toczą się dwa śledztwa - Inspektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Federalnego Biura Śledczego (FBI). Wyjaśnień w sprawie śmierci Epsteina zażądali członkowie komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA.

Według amerykańskich mediów Epstein został zostawiony sam w celi, podczas gdy zawsze miały w niej być przynajmniej dwie osoby, oraz że nie przestrzegano zarządzonych co 30 minut kontroli.

Rozmówca agencji AP twierdzi, że Epstein został zdjęty z obserwacji, zanim odebrał sobie życie. Nie jest jednak jasne, kiedy to nastąpiło. Już wcześniej, 24 lipca Epstein został znaleziony w swojej celi na wpół nieprzytomny i ze śladami na szyi. Nie wiadomo, czy próbował wówczas popełnić samobójstwo czy został zaatakowany.

Oskarżony Epstein

66-letniemu Epsteinowi, który utrzymywał, że jest niewinny, groziło do 45 lat pozbawienia wolności; jego proces miał rozpocząć się w czerwcu 2020 r. Sędzia nie zgodził się na wypuszczenie go za kaucją - choć adwokat Epsteina proponował 100 mln dol. - z obawy o to, że miliarder z łatwością zorganizuje sobie ucieczkę. Ale również dlatego, że według ustaleń śledczych, w ostatnich miesiącach Epstein usiłował przekupić świadków, którzy mogliby zeznawać w jego sprawie.

Prócz dowodów na próby uciszenia świadków śledczy odkryli ostatnio w rezydencjach Epsteina obsceniczne fotografie nieletniej dziewczyny, określanej jako "seksualna niewolnica" miliardera. Amerykańskie kanały telewizyjne obiegło odnalezione niedawno nagranie początku przyjęcia w 1992 roku, w którym udział wzięło 28 młodych kobiet i tylko dwóch mężczyzn: obecny prezydent USA Donald Trump i Epstein. Trump nazwał sprowadzone na przyjęcie kobiety "dziewczętami z kalendarza".

Zgodnie z aktem oskarżenia Epstein miał w latach 2002-05 ściągać nieletnie dziewczyny do swych rezydencji, m.in. na Manhattanie oraz w Palm Beach na Florydzie. Płacił niektórym dziewczynom i swoim współpracownikom za werbowanie kolejnych ofiar.

12 lat temu Epstein został oskarżony na Florydzie o namawianie nieletnich do prostytucji, ale udało mu się zawrzeć ugodę pozasądową, dzięki której zamiast na dożywocie skazano go tylko na 13 miesięcy więzienia.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (5)
Tajemnicza śmierć Epsteina. Są pierwsze szczegóły sekcji zwłok
Zaloguj się
 • rastablaster

  0

  Uwolnić listę Epsteina.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Epoka neoliberalizmu doobiega konca w 2008 doszlo do implozji systemu, obecnie nasyepuja podorywki wraz z koncem 'wielkich' tamtej epoki. Epoka konsumpcjnizmu ktra miala zastapic myslenie tepym krowim mloceniem dobr. Epoka torebek plastikowych, epoka plastiku po ktorej pozstanie gora smieci do posprzatania. Epoka rosnacych obciazen woorking class i zanikajacej klasy sredniej. Chcecie zbaczyc przyszlosc spojrzcie na Hong Kong, tamta cywilizacja ma jeszcze woole istnienia i odniosla bezprecedenswy sukces, zaprogramowana przez Denga w jedmno poklenie wybudowala cala Europe i wlasnie osiagnela przewage technologiczna.

 • tomaselli

  Oceniono 4 razy 0

  Jeszcze kilka miesiecy temu, zastanawialem sie w gronie znajomych, czy Epstein "popelni samobojstwo", czy tez zacznie sypac "wielkich tego swiata".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX