Dlaczego Amazonia płonie i jakie będą tego konsekwencje? Posłuchaj podcastów

W Amazonii szaleją właśnie największe pożary w historii. W podcastach TOK FM eksperci tłumaczą, dlaczego płoną "zielone płuca Ziemi" i co to oznacza dla świata.

Płomienie strawiły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu. Ognia nadal nie udało się ugasić.

- Kiedy płonęła Notre Dame, był płacz na świecie, wszyscy się składali i udało się zebrać pieniądze na odbudowę. Lasy Amazonii to katedra przyrodnicza. Jak ich nie będzie, przetrwanie ludzkości będzie zagrożone - mówiła w Magazynie EKG Katarzyna Karpa-Świderek, WWF Polska.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w 2018 roku. Dotychczas wykryto prawie 80 tys. ognisk pożarów, które szybko się rozprzestrzeniają. Prezydent Bolsonaro zarządził wysłanie 44 tys. żołnierzy do walki z pożarami oraz kilku samolotów cystern C-130 Hercules do gaszenia płonących lasów z powietrza. Minister obrony Fernando Azevedo e Silva zapewnił, że pożary są pod kontrolą.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć pastwiska i pola uprawne.

O przyczynach pożarów mówił w TOK FM W Marcin Popkiewicz – ekspert ds. energetyki, redaktor portalu „Nauka o klimacie”.

O konsekwencjach pożarów w amazońskiej dżungli mówiła w TOK FM dr Anna Wierzbicka.


Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w poniedziałek, że przywódcy państw G7 przeznaczą na ten cel ponad 20 mln dolarów. Brazylijskie władze poinformowały, że odrzucą ofertę pomocy.

Wojciech Doroszewicz, przyrodnik i latynoamerykanista z fundacji Terra Brassilis, alarmował w TOK FM, że tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku zanotowano największy wzrost wycinki lasów Amazonii. Problem widać zwłaszcza w Brazylii i Boliwii.

Mateusz Mazzini, publicysta i badacz krajów latynoamerykańskich, wyjaśnia, że rolnicy w Brazylii płacą miliardy dolarów kar za nielegalne wypalanie lasów, a mimo to wciąż im się to opłaca. Podkreśla, że winnym sytuacji jest prezydent tego kraju Jair Bolsonaro, który traktuje naturę jedynie jako źródło pieniędzy. Za jego krótkich rządów deforestacja wzrosła o 227 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Dlaczego Amazonia płonie i jakie będą tego konsekwencje? Posłuchaj podcastów
Zaloguj się
 • ciastkozaur

  Oceniono 5 razy 5

  Słabych macie ekspertów... i szerzycie sensacyjnego fake newsa, który zatoczył już ogromne koło.
  forbes.com/sites/michaelshellenberger/2019/08/26/why-everything-they-say-about-the-amazon-including-that-its-the-lungs-of-the-world-is-wrong/

 • zz1026

  Oceniono 3 razy 3

  francja 28% powierzchni to lasy
  niemcy 31%
  wielka brytania 11,8%

  brazylia 70%

  kto tu kogo powinien pouczac?

 • polakpl

  Oceniono 3 razy 3

  GW jak zwykle kłamie. Lewackie fejk newsy.

 • awitold4

  Oceniono 4 razy 2

  Macron, spalili ci pod nosem najdrogocenniejszy zabytek Paryża, a chcesz innych nauczać o pożarach?

 • M.M. K.

  0

  No to napiszcie wreszcie ile kilometrów kwadratowych liczy sobie amazonia i lie się spaliło. Proszę stosować kilometr kwadratowy jako jednostke powierzchni. (Boisko piłkarskie odpada.) Napiszcie też jak ten stosunek wypada dla pożarów na Syberii, o których tak nagle ucichło...

 • argiletum

  Oceniono 1 raz -1

  Nie szanujemy naszego wspólnego domu. Edukacja jedynym ratunkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX