Włochy. W bazylice we Florencji muzyki Mozarta nie posłuchasz

Wolfgang Amadeusz Mozart był masonem i dlatego nie ma mowy o koncercie jego muzyki w bazylice Świętego Krzyża we Florencji - zdecydował przeor świątyni, franciszkanin Paolo Bocci. Nie zgodził się na organizację koncertu 5 grudnia, w rocznicę śmierci kompozytora.

W programie planowanego koncertu było "Requiem" i napisany na uroczystość Bożego Ciała motet "Ave Verum Corpus" Mozarta. Ale nawet i to nie przekonało zakonnika - podkreślił florencki dziennik "La Nazione".

Gazeta przytoczyła jego słowa: "Nie chcę tej muzyki w bazylice, szczególnie podczas Adwentu i franciszkańskiego postu, tak bardzo ważnego dla nas". Dodała, że duchowny zamknął drzwi świątyni dla muzyki Mozarta w chwili, gdy już wydrukowano i rozlepiono w całym mieście plakaty.

Wobec tak wyraźnego sprzeciwu świecka administracja franciszkańskiej bazyliki znalazła inne rozwiązanie. Zamiast nadzwyczajnych gotyckich naw świątyni z freskami namalowanymi między innymi przez Giotta orkiestrze kameralnej z Florencji pod dyrekcją Giuseppe Lanzetty zaproponowano znajdujący się obok Wieczernik.

Mieści się w nim 300 osób, pięć razy mniej niż w bazylice Santa Croce.

Decyzję przeora skrytykował światowej sławy dyrygent Riccardo Muti. "Niewpuszczenie muzyki Mozarta do bazyliki to błąd. Jego muzyka jest jak z raju" - powiedział.

"W kościele - dodał Muti - nie mogą być tylko pieśni z banalnymi tekstami" - ocenił włoski dyrygent.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Włochy. Bazylika we Florencji zamknięta dla muzyki Mozarta
Zaloguj się
 • augenschmaus

  0

  brawo sekciarze! wreszcie jesteście konsekwentni. wyrzeknijcie się wszystkiego, co nie z waszej sekty. Bach, przypominam, to luteranin, smaży się w piekle

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Mozart zwiazal sie tymi ludzmi z powodu notorycznego zadluzenia w wiedenskiej zydowskiej lichwie. Jak kazdy geniusz mial setki wrogow w srodowisku i wydawal wiecej niz zarabial. Dochody z zamawianych seryjnie epitafiow mszy topil w beztroskich imprezach i towarzyskich iwentach, mozna rzec - sex drug and requiem. Masoni sa zalozycielami USA i dlugo cieszyli sie szacunkiem, poki nie wyszly na jaw mordy dokonywane od dkonujacych apostazji z tego tajnego stowarzyszenia. Masoni poprzysiegli zniszczyc KK to ze tak powiem misja glowna i ja nie sadze zeby zdolnosci intelektualne Mozarta wystarczyly do analizy tak skomplikowanych zagadnien, byl muzykiem nosicielem medium daru Bozego, geniuszem muzycznym borykajacym sie z wiecznymi problemami finansowymi ojcem rodziny wielodzietnej, a w owczesnej Austrii nie istnial proogram 500+. Wiekszosc muzyki Mozarta poswiecona jest Bogu i kosciolowi wiec moze sprobujmy zapomniec kompozytorowi bledy juz nie my bedziemy go sadzic a harmonika pochodzi od Boga to glos Boga, a Mozart wybrancem jego. Kazdy, kto choc raz mial okazje do wysluchania tej koscielnej muyki w najwyzszekj klasy pelnym wykonaniu orkiestorowo-choralnym wie ze to bski przekaz, wstrzasajaca potega i moc mowy Boga.

 • eryk2

  Oceniono 2 razy 0

  Cóż - przeor świetnie pasowałby do Kościoła kaczolickiego w RP. Przynajmniej mentalnie - do Jąder Szewskich, Arcy Dzięgielów i innych Nyczniemamypozawieżamy.

 • kopandol

  Oceniono 2 razy 0

  I niech ktoś zaprzeczy , że religianci to po prostu pierd...ęci ludzie.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX