Andrzej Duda na przyjęciu u królowej Elżbiety II w trakcie szczytu NATO

W Pałacu Buckingham rozpoczęło się we wtorek wieczorem wydane przez brytyjską królową Elżbietę II przyjęcie dla przywódców państw członkowskich NATO, które rozpoczyna jubileuszowy szczyt z okazji 70-lecia Sojuszu. Na czele polskiej delegacji stoi prezydent Andrzej Duda.

Przyjęcie jest zamknięte dla mediów. Później we wtorek w rezydencji i biurze premiera Wielkiej Brytanii oraz siedzibie rządu odbędzie się robocza kolacja, na którą liderów państw Sojuszu Atlantyckiego zaprosił szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.

Z kolei w środę rano przywódcy 29 państw członkowskich będą obradować w Watford pod Londynem. Przywódcy mają się zająć m.in. podsumowaniem roli NATO w walce z terroryzmem, a także przedyskutować relacje z Rosją. Mowa ma być też o przyszłych porozumieniach dotyczących kontroli zbrojeń. W NATO trwa dyskusja, co zrobić po tym, gdy przestał obowiązywać traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), zawarty jeszcze w okresie zimnej wojny przez USA i Związek Radziecki.

Jubileuszowe spotkanie odbywa się jednak w cieniu podziałów między państwami członkowskimi. Chodzi przede wszystkim o głośną wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona z początku listopada, gdy powiedział, iż doświadczamy "śmierci mózgu" NATO, a także na działania Turcji, która najpierw kupiła wbrew stanowisku Waszyngtonu rosyjskie systemy obrony S-400, a w ostatnich dniach zagroziła zablokowaniem planu obrony dla krajów bałtyckich i Polski, jeśli NATO nie uzna ugrupowań, którymi Turcja walczy za terrorystów.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (6)
Andrzej Duda na przyjęciu u królowej Elżbiety II w trakcie szczytu NATO
Zaloguj się
 • millkiss

  Oceniono 4 razy 0

  Po zdjęciu widać, że niestety PAD nie jest dziś duszą towarzystwa, a szkoda. Ma przecież takie fajowe dowcipy do poopowiadania.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Swoja droga ta hanowerska arystokratka trzyma sie niezwykle dziarsko, nie jest rowniez tajemnica, iz wyjatkowo dobrze porozumiewa sie z obecnym wyratsajacym na duzej klasy meza stanu Borisem Johnsonem. Kilkukrotnie HM wyraznie dala do zrozumienia, iz wyjscie Wielkiej Brytanii byloby korzystne dla panstwa. 12 grudnia knserwatysci wygraja w cuglach i wypelnia wole narodu opuszczenia niemieckiej strefy ekonmicznej.
  Warto przypmniec, iz Brytyjczycy pomimo lewackiej tresury zachowali jednak resztki godnosci i honoru ne zamerzaja poddawac se dyktatowi panstwa, ktore bombardowalo ich miasta. Swego czasu HM pokazala jaja gdy w ramach ekspiacji przymuszano ja w Dreznie do przepraszania za naloty na niemieckie miasta, jeszcze tak nisko nie upadli, zeby kajac sie nie za swoje przewiny, do czego prowadzi tego typu polityka to wystarczy wrocic do ustawy IPN i stanu ruiny polskiej polityki historycznej, ktora de facto uczynla nas wspolsprawcami II WS, a zdanie Placy i nazisci chyba kazdemu Polakowi i myslacemu po polsku poozostanie na dlugo w pamieci do jakiego stanu doprowadzily nas rzady postkomuny.

 • rebelionofkyloren

  Oceniono 4 razy 0

  Co zrobi ten bananowy chłopiec jak go o cokolwiek zapytają? Będzie dukał tą swoją marną angielszczyzną? Czy może zrobi jedną z tych swoich głupich min? Ten długopisowy, wyciągnięty z trzeciego rzędu polityki będzie mógł co najwyżej przytakiwać temu drugiemu bałwanowi, Borisowi, bo prawdopodobnie pozostali go oleją. I jeszcze jedno: średnio mi tu pasuje zwrot o "reprezentowaniu" Rzeczypospolitej. Ten bezczelny gwałciciel Konstytucji nadaje się co najwyżej na odźwiernego w rezydencji kurduplowatego naczelnika... a nie do reprezentowania kogokolwiek, tym bardziej Polski!!!

 • pn-ski

  Oceniono 2 razy -2

  Czy policzyli widelce po kolacji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX