Prezydent Duda zadowolony ze szczytu NATO. Mówi o sukcesie Polski

To sukces nie tylko Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale też sukces Polski - mówił prezydent Andrzej Duda po zakończeniu szczytu NATO w Londynie. Państwa członkowskie zgodziły się m.in. na plan wzmocnienia obrony krajów bałtyckich i Polski.

Początkowo na wdrożenie planu nie chciała się zgodzić Turcja. Najpierw turecki prezydent Recep Erdogan chciał uznania przez państwa członkowskie NATO kurdyjskich ugrupowań, z którymi walczy Ankara, za terrorystów.

- Ostatecznie w drodze negocjacji Turcję udało się przekonać. Włączyliśmy się w te negocjacje bardzo mocno. Ja mówiłem, jak bardzo jest to potrzebne dla jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także dla bezpieczeństwa naszej części NATO, czyli Polski i państw bałtyckich - mówił prezydent Andrzej Duda.

W rozmowach podczas szczytu pojawił się temat zagrożeń terrorystycznych, ale także sprawa potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji. Przywódcy państw NATO skrytykowali postawę władz w Moskwie - nazywając rosyjską politykę "agresywną" i "zagrażającą bezpieczeństwu euroatlantyckiemu".

Jednocześnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że wierzy w dialog z Rosją i ma nadzieję na przyszłą poprawę wzajemnych stosunków.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (4)
Prezydent Duda zadowolony ze szczytu NATO. Mówi o sukcesie Polski
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Na ile jest to jedynie urzedowy optymizm, tego oczywiscie raswy polityk w tak istotnej sprawie szczery byc nie moze.
  Jest jednak postep, przynajmniej wladza republikanska po raz pierwszy p 89 mowi o bardzo konkretnych i bardzo realnych kwestiach bez ogrodek. Nie dosyc, ze od samego poczatku naszego akcesu do NATO nie bylo zadnych planow obronnych, to w umowach z USA ROsja mialismy stanwic strefe buforowa pozbawiona prawa do stalegoo goszczenia wojsk NATO.
  Bez Polski nie iestnieja niepodlegle republiki baltyckie, Posla wreszcie podjela pewne kroki w kierunku polaczenia natowskiej rubiezy z Europa. Finlandia nie jest czlonkiem NATO, a NATO oczekuje od Polski obronienia panstw baltyckich nie dajac w zamian gwarancji wsparcia. Minister Macierwicz jako pierwszy postawil ta sprawe ostro podczas szczytu NATO, jednak Polska nie posiada deklaracji symetrycznej odpowiedzi USA wypelnienia punktu 5, choc przeciez jestesmy lojalnym pewnym sojusznikiem dajacym Euroopie glebie ooperacyjna stanowiac jak zawsze w tym miejscu geopolitycznym bufor bezpieczenstwa.

 • getz54

  0

  Na czym ten sukces Polski miałby polegac ? Kto w NATO liczy się z LWP, polską grupą rekonstrukcyjną szkolącą się
  jedynie w braniu udziału w mszach świętych, ingresach biskupich, i uroczystościach pod pomnikami ? Macierewicz był jedynym w NATO ministrem obrony bez dostępu do informacji tajnych i poufnych. Przyjezdzał na szczyty NATO, robił sobie zdjęcie na ściance z szefem Sojuszu i jechał do domu. Szczerskiemu pokazali w NATO fucka zaczym zdązył się przedstawic. Polska jest jedynym krajem w NATO, który płaci za pobyt amerykańskich wojsk na swoim terytorium. Tylko jak się tweetuje z leśnym ruchadłem i tłustą foczką po nocach, to się o tym nie wie.

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz -1

  A o Banasiu co mówi ?

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz -1

  Oj, naiwny nasz prezydent. Juz widze, jak Turki pedza nam z odsiecza z okrzykiem "ałła ałła!".
  Oni sa kumplami z Putinem, a zreszta jeszcze nie przeboleli wiedenskiego lania,
  Duda powinien postawic na Watykan i jego dywizje kropidlaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX