"Największe sankcje w historii sportu". Szef WADA o kulisach bezprecedensowej decyzji ws. sportowców z Rosji

To największe sankcje w historii światowego sportu. WADA pokazała, że nie będzie przymykania oczu na doping - mówił w TOK FM Witold Bańka, były minister sportu, który już 1 stycznia stanie na czele Światowej Agencji Antydopingowej.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła Rosję z najważniejszych imprez sportowych w najbliższych czterech latach w związku z aferą dopingową w tym kraju. Decyzję jednogłośnie podjął obradujący w Lozannie Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej. To oznacza, że reprezentanci Rosji nie będą mogli wystartować w letnich igrzyskach w Tokio i zimowych w Pekinie w barwach swojego kraju. Sportowcy, którzy nie mają na koncie dopingowych wpadek, będą mogli wystartować, ale jedynie pod neutralną flagą. 

- To największe sankcje w historii światowego sportu – podkreślał w TOK FM Witold Bańka, prezydent Światowej Agencji Antydopingowej (swoje rządu zacznie w styczniu) oraz były minister sportu. Jak mówił dalej, wykluczenie z najbardziej prestiżowych imprez to nie jedyne sankcje. Zabronione będzie też m.in. odgrywanie rosyjskiego hymnu. - Także oficjele i działacze z Rosji nie mogą pojawiać się na takich imprezach, nie mogą też zasiadać we władzach związków i organizacji, które są sygnatariuszami kodeksu antydopingowego (np. w IAAF, zrzeszającej narodowe związki lekkoatletyczne - red.). W Rosji nie będą się też odbywać żadne imprezy rangi mistrzowskiej w wielu dyscyplinach sportu – wyliczał Bańka w rozmowie z Przemysławem Iwańczykiem. 

Były minister sporu wyjaśniał też, dlaczego WADA nie wytoczyła wobec Rosji najcięższych dział i nie wykluczyła całkowicie sportowców z tego kraju z rodziny olimpijskiej. - Nie mogliśmy zastosować odpowiedzialności zbiorowej, bo Rosja ma możliwość odwołania do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie. Tam wszystko się rozstrzygnie. Przy zastosowaniu odpowiedzialności zbiorowej trybunał mógłby na przykład złagodzić takie sankcje. Jak mielibyśmy wytłumaczyć 15-letniej gimnastyczce, która urodziła się w Kaliningradzie, że nie może pojechać na igrzyska, ponieważ jej starsi koledzy oszukiwali? – pytał Witold Bańka.

Igrzyska nie dla Rosji. "Sankcje bez precedensu"

Jak stwierdził nowy szef Światowej Agencji Antydopingowej, sankcje wobec Rosji to "jasny i czytelny sygnał dla wszystkich osób ze świata sportu". - Sankcje są bardzo dotkliwe. Zostały przekroczone granice i nie ma przymykania oczu. To jest skomplikowana i delikatna materia. Trzeba podchodzić do tego z pokorą: karać dopingowiczów i chronić czystych sportowców – podkreślił gość TOK FM. Jak dodał, decyzja nie mogła być inna. - Sport to być może jedyna dziedzina życia, która pozwala budować wspólnotę i nieść pozytywne wartości, które są w stanie połączyć strasznie skłócony i podzielony świat. Jak przymkniemy oczy na doping, korupcję i manipulacje, to zabijemy być może ostatnią dziedzinę, która jest w stanie nas połączyć – przekonywał Witold Bańka. 

Mówi też o swoich priorytetach na stanowisku szefa WADA. Przede wszystkim chciałby zwiększyć budżet tej organizacji. - Teraz jest on na poziomie 36-40 milionów dolarów. To jest śmieszne, że organizacja z takim potencjałem, takimi narzędziami, ma tak niski budżet. Samo śledztwo ws. Rosji kosztowało 1,5 mln dolarów. Środki więc muszą być większe. Chciałbym powołać fundusz solidarnościowy, dzięki któremu firmy czy organizacje będą mogły przekazywać finanse i włączyć się do walki o czysty sport – zapowiedział  w TOK FM Witold Bańka.

Pobierz Aplikację TOK FM i wysłuchaj całej rozmowy z Witoldem Bańką.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (22)
Rosja wyrzucona z igrzysk za doping. "Największe sankcje w historii sportu"
Zaloguj się
 • barab-ara25

  Oceniono 11 razy 5

  Oczywiscie stejtowieckich koksiarzy nikt nie rusza.
  U takiego Carla Lewisa stwierdzono doping, ale nie odebrano mu medali. I oczywiscie żadnych sankcji dla innych sportowców amerykańskich nie stosowano.
  No, ale doping stejtowiecki jest słuszny, a rosyjski - niesłuszny !

 • wredek123

  Oceniono 5 razy 3

  Ta WADA to tyle ma wspolnego ze sportem co PZPN.....Sport nie jest biznesem, to wysiłek i chęć bycia lepszym, a nie pieniądze , polityka i przekręty wszelkiej maści!

 • marek.krajewski63

  Oceniono 7 razy 3

  Szefem WADA sa Amerykanie, a nie zaden pionek z Polski - Amerykanie sa glownymi fundatorami tej organizacj, i ma ona swoja siedzibe w USA. Sankcje na Rosje nalozono bazujac na zeznaniach szefa rosyjkiego komotetu natydopingowego, ktory prysnal do USA, bo w Rosji mu grozil oboz pracy za lapowki. Za te "zeznania" dostal azyl polityczny i ratowal tylek od zsylki na Sybir. Nikt jego informacji nie byl w stanie zweryfikowac.
  Ogolnie jest walka polityczna USA vs Rosja i ma ona miejsce na kazdej plaszczyznie, byle za wszelka cene mocno ograniczyc wspolprace Europy Zachodniej z Rosja - temu tez sluzyl Majdan i zamach stanu w 2014, bo relacje byly bardzo cieple i byla mozliwosc stworzenia wielkiego bloku gospodarczego od Lizbony, po Wladywostok. Temu tez sluzyly rozne nowiczoki w Londynie - az pachnialo prowokacja.
  Ten Polak na stanowisku szefa WADA, to zwyczajny figurant, a ze Polska jest skrajnie antyrosyjska, to jak znalazl - Polska na arenach sportowych swiata praktycznie nie istnieje, wiec i dziwne, ze z tak sporotowo niszowego kraju (i nie tylko) powierza sie tego typu stanowisko. Szukano osobe ogarnieta skrajna rusofobia, a takiego mozna znalezc najdalej w Polsce, czyli nominacja motywowana politycznie, bo innego tlumaczenia nie ma.

 • Mar Rian

  Oceniono 1 raz 1

  Amerykanim nic nie bierze pije cała noc a rano zdobywa 10 złotych medali bo jest ,czysty,,

 • historiopatolog

  Oceniono 5 razy 1

  bardzo nieladnie. Mozna wykluczyc sportowca ale stosowac odpowiedzialnosc zbiorowa ? Jankesi maczali w tym palce nawet nie palce ale cale lapska. Rosjo, swiat jest i tak po Twojej stronie. To tylko narody zniewolone przez US nie maja nic do gadania. Polska doskonalym przykladem czolgania sie przed jankeskim "panem" polaki juz tak maja ze czolgaja sie od zawsze i przed kazdym kto jest odrobione silniejszym.Smutne.

 • rastablaster

  0

  "The horrible thing about the Two Minutes Hate was not that one was obliged to act a part, but, on the contrary, that it was impossible to avoid joining in. Within thirty seconds any pretence was always unnecessary. A hideous ecstasy of fear and vindictiveness, a desire to kill, to torture, to smash faces in with a sledge-hammer, seemed to flow through the whole group of people like an electric current, turning one even against one's will into a grimacing, screaming lunatic."

  G.O. "1984"

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 0

  A w Pogoni Siedlce dalej robią dożylne wlewy?

 • Fred Cziki

  Oceniono 1 raz -1

  Najlepsza decyzja w histori iWADA. Brawo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX