Premier ogłosił zmiany w przepisach ruchu drogowego. "Piratów na drogach trzeba wyeliminować skutecznie"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w przepisach ruchu drogowego. Chodzi o pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy, nowe ograniczenie prędkości oraz możliwość utraty prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej w terenie niezabudowanym prędkości o 50 km/h.

Morawiecki powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że pod względem bezpieczeństwa na drogach "jesteśmy na ostrym zakręcie".

"Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej (...). Jesteśmy w samym ogonie UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ginie w ostatnich latach średnio około 3 tys. osób na drogach" - mówił premier.

Morawiecki zapowiedział dodatkowe zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

"W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia - po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (...). Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy" - poinformował premier.

Zapowiedział powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

"Piratów na drogach trzeba wyeliminować"

Premier mówił w niedzielę na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, gdzie odbywa się akcja edukacyjna #DobryKierowca, że czasami widzimy w przekazach medialnych "straszne wypadki". "Wszyscy wtedy nad tym bolejemy" - podkreślił. "Ale za tymi wypadkami kryj± się tragedie poszczególnych osób, złamane życiorysy, czasami kalectwo do końca życia" - zaznaczył.

"Piratów na drogach trzeba wyeliminować, wyeliminować skutecznie" - podkreślił szef rządu. "Musimy zatem doprowadzić do zmian przepisów ruchu drogowego w taki sposób, żeby zmniejszyć wypadki, zmniejszyć śmiertelność wypadków na drogach" - zapowiedział premier Morawiecki.

Jak wskazał, będzie to czynione poprzez inwestycje w infrastrukturę, ale także poprzez "powielanie najlepszych wzorców tych państw Europy Zachodniej, Unii Europejskiej", które - jak wskazał - mają znaczaco ograniczoną liczbę śmiertelnych wypadków na drogach.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (4)
Zmiany w przepisach ruchu drogowego
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 1 raz 1

  Są zmuszeni kopiować dobre wzorce z Europy Zachodniej, tylu u nas ginie na drogach.

 • iskander36

  0

  To teraz Kłamca i jego gabinek będ musieli przemieszcać się "z buta", jak skuteczniecwyeliminują piratów na drogach i ich kierowcy straca prawa jazdy. Ostatnio Pan "Głosujący ale nie cieszący się" dał popis tolerując jazdę swojego wozaka (bo raczej nie kierowcy) prawą stroną wysepki na pasach.

 • podobny_do_nikogo

  0

  Nie rozumiem trzeciego: "wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy" ????
  Dlaczego o 50 a nie o 30-20 ?? Dlaczego MOŻNA, a nie MUSI.

 • thezydor

  0

  szkoda że mateusz różnicuje wartość życia w zależności od sposobu jego utracenia i np na drugim biegunie stawia śmiertelność związaną z jakością powietrza, co dobitnie pokazał ostatnio podczas szczytu UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX