Niemcy. W czterech landach trwa obława policyjna przeciwko islamistom

W czterech niemieckich krajach związkowych: Berlinie, Brandenburgii, Turyngii i Nadrenii Północnej-Westfalii trwa od rana obława policyjna przeciwko pochodzącym z Czeczenii islamistom.

Jak poinformowała na Twitterze berlińska prokuratura, działania policji mają związek ze śledztwem w sprawie przygotowywania "ciężkiego aktu przemocy zagrażającego państwu".

Niemieckie służby regularnie ostrzegają przed rosnącym znaczeniem czeczeńskiej mafii w Niemczech. Raport Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) z ubiegłego roku zwraca uwagę, że szczególnie alarmujące są bliskie związki czeczeńskich gangów ze środowiskami radykalnych islamistów. Według szacunków niemieckiej służby dotyczy to około jednej trzeciej członków grup przestępczych z Kaukazu Północnego.

Czeczeńskie grupy przestępcze

Wzrost znaczenia czeczeńska mafia zawdzięcza wyjątkowej bezwzględności i wewnętrznej spójności. Jak wskazuje policja, nawet konkurujące między sobą organizacje są lojalne wobec siebie w obliczu zagrożenia ze strony śledczych. Właściwie uniemożliwia to pozyskanie informatorów z tego środowiska.

Dokładna liczba Czeczenów mieszkających w RFN jest trudna do oszacowania, ponieważ większość z nich to obywatele rosyjscy. Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) w Niemczech przebywa około 50 tys. osób z Kaukazu Północnego, z czego około 80 proc. to Czeczeni.

Jeszcze do niedawna czeczeńskie grupy przestępcze były klasyfikowane przez niemiecką policję jako "podwykonawcy" innych gangów. Obecnie same specjalizują się w kilku branżach przestępczej działalności: handlu narkotykami, zorganizowanych rozbojach i wymuszeniach. Ten ostatni proceder często jest prowadzony pod przykrywką legalnych firm świadczących usługi ochroniarskie i windykację długów.

Za szczególnie niebezpieczne BKA uważa zjawisko polegające na celowym ubieganiu się przez czeczeńskie firmy o kontrakty ochroniarskie we wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego instytucjach. Na przykład w jednym z niemieckich krajów związkowych Czeczeni byli zatrudnieni przy pilnowaniu posterunku jednostki antyterrorystycznej policji SEK.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (6)
Niemcy. W czterech landach trwa obława policyjna przeciwko islamistom
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 4 razy 2

  Deportuja ich do kraju pierwszego pobytu i juz stoi kolejka adwokatow gotowych udowodnic ze Polska slusznie sie islamom nalezy.

 • kasiapanowie

  Oceniono 3 razy 1

  Multikulti

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 6 razy 0

  Z Czeczenii? No popatrzcie jakie Polacy mają wyczucie polityczne. W ramach nic nie wnoszącej walki z Rosją popierano u nas, a nawet czczono fundamentalistów z Czeczenii. Ten co ogłosił dżihad przeciw Rosji dostał w Warszawie rondo swojego imienia.
  Nie przeszkadza to nam jednak w potępianiu Zachodu za upolitycznienie kwestii emigracyjnej.
  Upolityczniać możemy tylko my, ponieważ "moja prawda jest mojsza niż twojsza".

 • bihepi

  Oceniono 4 razy -2

  "..trwa obława policyjna przeciwko islamistom..." ,
  a dalej :
  "działania policji mają związek ze śledztwem w sprawie przygotowywania "ciężkiego aktu przemocy zagrażającego państwu".
  Czyli jednak, obławę zorganizowano PRZECIW TERRORYSTOM, a nie - islamistom????
  **
  Kiedy zaczniecie pisać:
  "W ciągu minionego weekendu policja zatrzymała 200 pijanych katolików, którzy prowadzili pojazdy...."?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX