20 spotkań Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem. Nawet prezes Pekao SA fatygował się na Nowogrodzką

"Gazeta Wyborcza" informuje, że w jednym ze spotkań Jarosława Kaczyńskiego z Geraldem Birgfellnerem brał udział prezes Pekao SA. Michał Krupiński robi karierę w państwowych firmach dzięki Zbigniewowi Ziobrze.

Kolejne informacje "GW" dotyczące biznesów PiS, które osobiście firmował Jarosław Kaczyński. Według informacji dziennika odbyło się 20 spotkań prezesa Prawa i Sprawiedliwości i austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera. To on miał budować wieżowce przy ul. Srebrnej w Warszawie, na działce należącej do partii rządzącej.

Na taką inwestycję biznesmen potrzebował kredytu. 21 marca 2018 r. w siedzibie PiS-u, przy ul. Nowogrodzkiej, dochodzi do spotkania Kaczyńskiego, Birgfellnera i Michała Krupińskiego, prezesa Pekao SA. Bank, przypomnijmy, w 2016 roku został zrenacjonalizowany - odkupiony przez państwo od włoskich właścicieli. To spotkanie nie było jedynym między Austriakiem i prezesem Krupińskim, który karierę w państwowych firmach zaczął robić dzięki Zbigniewowi Ziobrze. Przed objęciem funkcji prezesa Pekao szefował gigantowi PZU.

Nie zapłaci

Ostatecznie bank Krupińskiego zgadza się - jak informuje "GW" - na "udzielenie pożyczki pomostowej w sumie na 15,5 mln euro dwóm spółkom Birgfellnera: Nuneatonowi, spółce komandytowej, i Nuneatonowi, spółce z o.o. (ta ostatnia ma być potem przekształcona w Srebrną 2)".

Ostatecznie kredyty nie zostały wypłacone. Według Birgfellnera, na którego powołuje się Wyborcza: "Kaczyński uznał, że kwotę trzeba zmniejszyć do 4,5 mln euro. Potem zaś do akcji wkroczyły przedstawicielki zarządu Srebrnej: prezes Małgorzata Kujda i Janina Goss. 27 czerwca 2018 r. oświadczyły Birgfellnerowi, że inwestycja została wstrzymana, a on za swoje prace nie dostanie „ani złotówki". 

Potem austriacki biznesem decyduje się na interwencję u prezesa PiS, o czym wiemy z pierwszej publikacji "GW" w sprawie "taśm Kaczyńskiego".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Taśmy Kaczyńskiego. 20 rozmów prezesa PiS z Birgfellnerem. Aktywnośc prezesa Pekao SA
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 2

  Mówcie otwartym tekstem.

  PiS, to zorganizowana grupa przestępcza,

  czyli MAFIA ! ! ! ! !

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 0

  W sumie to nawet ekonomicznie opłacalne. Zlikwidować ministerstwa, prezydenturę, inne kluczowe instytucje. Na Nowogrodzkiej jest fachowiec od wszystkiego, i tak rządzi jednoosobowo, więc sobie poradzi na pewno. A gmachy rządowe zamienić na hotele, hostele, mieszkania komunalne.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Zaraz sie dowiemy iz austriacki biznesmen byl zydem i pojawi sie - no co? no co? watek antysemicki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX