Komentarze (405)
Wiosna
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • puzonik48

  Oceniono 9 razy 7

  Jak bardzo ludzie są spragnieni zmian i normalności ,świadczy fakt ,że masowo uczestniczyli w spotkaniach z Biedroniem i na konwencję przybyli też licznie .Nikt ich nie zwoził autokarami na rozkaz wodza :) Myślę ,że w większości są to ludzie ,którzy być może pierwszy raz pójdą do urn ,niektórzy zrezygnują z głosowania na mniejsze zło .

 • matigielda

  Oceniono 11 razy 7

  Ja idę zagłosować na Biedronia. Za kościół, za konstytucję. Koniec z czarną stonką

 • pivit

  Oceniono 8 razy 6

  W jednym punkcie autor się myli, chyba nie doczytał. Art. 53 nie gwarantuje a jedynie dopuszcza nauczanie religii w szkole. Art. 53, p-t 4: "Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób".

 • tytus.k

  Oceniono 8 razy 6

  Widziałem kiedyś "probiedroniowski" Marsz Równości i idący za nim kontrmarsz, odzielone policją. Wrażenie było wręcz wstrząsajace. W pierwszym - mnóstwo roześmianych, radosnych młodych ludzi, uczniowie, licealisci, młode pary z wózkami: chorągiewki, baloniki, muzyka, atmosfera radości i przyjaźni. Potem policja i wreszcie Tamta Manifestacja. Czarna, smętna, żałobna, absurdalnie niewpółczesna, zagubiona w tym okrutnym dla niej świecie realnym. Kontrast tak "bił po oczach", róznica w sponatniczności i otwartości tak wyraźna... Nie sądzę, by Bierdroń zdobył co najwyżej 10%, naprawdę nie sądzę. Nie doceniacie tego, jak wiele młodych odczuwa autentyczny vvqurvv (wybaczcie niezbyt dostojny kolokwializm).

 • lupus.y

  Oceniono 10 razy 6

  Niektóre postulaty są już oczywiste i oczekiwane przez wielu. Przykłady: 60-70% Polaków uważa, ze rola Kościoła w polityce jest zbyt duza, a zaledwie 15-20% zgadza się z twardym stanowiskiem Kościoła w sprawie aborcji. Te rzeczy wymagaja natychmiastowego rozwiązania. Również sprawy finansów Kościoła: niejawne, zagmatwane, podejrzane, przywodzące często myśl o Bogu Mamonie. To - jak myślę - przyniesie Biedroniowu wiecej głosów niż przewidywane 10%. Rozczarowują mnie stanowiska Biedronia w sprawie np. płacy minimalnej. Partii socjalnych/socjalistycznych mamy w Polsce już za dużo.

 • alexcomp

  Oceniono 28 razy 6

  Ale platformerska Gazeto męczy was ten Biedroń, chyba nawet bardziej niż PIS-dzielce. No bo obydwie gó...ane partie z p na początku mogą istnieć tylko dzięki wzajemnej opozycji. Ja spróbuję z Biedroniem, zobaczymy.

 • marten

  Oceniono 9 razy 5

  Zaczęło się świetnie. Od mniej więcej połowy poszło w populizm. Początkującej partii niby wolno, tym bardziej, że wie, że od razu premierem nie zostanie. Natomiast tak czy inaczej, wybrzmiało to, co już dawno należało powiedzieć, tylko peowski beton nie miał do tej pory odwagi.

 • maxthebrindle

  Oceniono 11 razy 5

  Po pierwsze - deklaracje nie mogą łamać jakichkolwiek przepisów, w tym Konstytucji, bo deklaracja nie jest czynem. Jedynie specyficzne, wymienione w prawie deklaracje - jak choćby groźby karalne - mogą łamać jakiekolwiek przepisy. Program polityczny, o ile nie głosi pochwały ustrojów totalitarnych - jest deklaracją prawnie neutralną.
  Po drugie - art.53 Konstytucji gwarantuje wolność sumienia i wyznania a także określa, że religia MOŻE być przedmiotem nauki w szkole. Nie określa, że musi być uczona w każdej szkole, ma być wpisywana na świadectwo a państwo ma za nią płacić - to określają konkordat i ustawy - jedno i drugie do zmiany i renegocjacji (lub wypowiedzenia).
  Po trzecie - zapisana w Konstytucji ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest nagminnie przez polskie państwo łamana: fikcyjny nierzadko dostęp do leczenia ratującego życie, bezdomność narażająca ludzi na śmierć z wychłodzenia, głodowe płace, zasiłki poniżej minimum biologicznego etc. Nie może być tak, że państwo chroni życie bezwzględnie (nawet kosztem zdrowia matki) tylko, gdy to życie jest płodem, zaś gdy trzeba podać nowoczesną terapię antynowotworową lub wykonać tomografię ale w ciągu tygodnia od diagnozy podejrzenia nowotworu, a nie w ciągu trzech miesięcy... państwo napotyka 'obiektywne trudności'
  Tak na marginesie - w jednym się z PiS zgadzałem - TK wymagał reformy, naprawy. Dwa przykłady - jeden z sędziów procedujących nad zgodnością z konstytucją zakazu aborcji (nie wspomnę już który), przyznał w jednym z wywiadów kilka lat później, że podejmując decyzję kierował się własnymi przekonaniami religijnymi, które oczywiście wykluczają aborcję. Już jedna taka deklaracja, wygłoszona publicznie - winna oznaczać konieczność przedefiniowania sposobu pracy TK. Wszak gdyby sędzia sądu okręgowego przyznał w wywiadzie, że skazał brodatego podejrzanego nie w oparciu o analizę dowodów i faktów w kontekście przepisów prawa i ich wykładni, ale z tego powodu, że nie lubi osobiście brodaczy - to raczej uznalibyśmy to za powód do unieważnienia tak wydanego wyroku, czyż nie? A przesłanek było więcej - wspomnę tylko kwestie tzw. Komisji Majątkowej - gdy po latach karmienia kościoła majątkiem SP i samorządów wreszcie zaczęto głośno mówić o tym, że Komisja może działać wbrew Konstytucji i w związku z tym jej decyzje nie maja mocy wiążącej - TK tak długo zwlekał z rozpatrzeniem tej sprawy, aż rząd zdołał rozwiązać Komisję, co uczyniło rozprawę TK bezzasadną i pozwoliło uniknąć oczywistej konieczności zwrócenia przez KK niesłusznie przejętego mienia.
  Oczywiście, 'reformowanie' TK przez PiS nie polepszyło sprawy, a wręcz przeciwnie - sędziów posłusznych kościołowi zastąpili sędziowie posłuszni kościołowi i Kaczyńskiemu, do tego raczej miernie przygotowani do pełnienia funkcji. Jedno i drugie oznacza jednak, że gdy wybory w Polsce wygra ktoś normalny - TK będzie trzeba wymyślić od nowa i od nowa umocować w polskim systemie konstytucyjnym, bo reformować się tego tworu, będącego już nie tylko narzędziem szerzenia ideologii religijnej, ale także politycznej i... łamania samej Konstytucji - zwyczajnie się nie da.

 • ajreneusz

  Oceniono 7 razy 5

  Ekspert chyba nie doczytał konstytucji:

  1. Nauka religii może ale nie musi być realizowana w szkole!

  2. Ochrona życia - konstytucja nie definiuje pojęcia człowieka - wg mnie religijna wersja składu TK w wyroku z 1997 poszła po bandzie z interpretacją iż każde jajko jest już kurczakiem.

  3. Większość PISiactwa należ osądzić jak zwykłych kryminalistów - zdrada stanu, przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków wg kk a wybranych przed TS!

 • krzysio333

  Oceniono 11 razy 5

  Różne rzeczy można Biedroniowi zarzucić, ale w konkretach bije PO na głowę.

 • ml2403

  Oceniono 9 razy 5

  Osobiście uważam Biedronia za populistę, który obiecuje różne rzeczy byle mieć dobry wynik w wyborach tak jak to robił PiS w 2015 roku. W sumie jednak zaimponował mi postawieniem jasno niektórych spraw zwłaszcza związanych z Kościołem i jego pozycją w Polsce. To są ciągle tematy tabu i każda partia uważa, że ich poruszenie odbierze jej głosy i lepiej tego nie tykać. Tymczasem sytuacja się zmienia i obecnie sporo ludzi jest wkurzonych pazernością Kościoła i sądzę, że gdyby było referendum to większość zagłosowałaby za odebraniem dotacji i innych przywilejów Kościołowi. On postawił na grupę ludzi, którzy widzą panoszenie się KK nie licząc się z tym, że traci część głosów bo pewnie i tak by ich nie zdobył bo to zindoktrynowani pisowcy.

 • tadjan

  Oceniono 9 razy 5

  sietyna ze szczerbatym już się za rączkę trzymają?

 • andy121

  Oceniono 9 razy 5

  A to co, nie można postulować zmian , które mogą wymagać zmiany konstytucji? ps. a co do aborcji to TK stwierdził jedynie w 97r. niezgodność z konstytucją konkretnego przepisu tamtej ustawy. Nowe przepisy będą miały kiedyś zupełnie inne brzmienie. Wątpię by w ogóle wiazano to z czynnikiem materialnym.

 • radon13

  Oceniono 6 razy 4

  Nazwisko zobowiązuje . Pan Trudnowski ma zasadnicze trudności z odróżonianiem prawa od wymysłów. Żaden artykuł konstytucji nic nie mówi o wymaganiu nauczania religii katolickiej w szkole i to w wymarze 2h /tydzień i za nasze pieniadze. Ochrona zycia jest dalece nieprecyzyjnym pijeciem , czy zycie dzików ma byc chronione ? Wg rzadu chyba nie ? A więc o jakie zycie chodzi ? Zakladam że czlowieka a wtedy wymagana jest definicja człowieka a to jest bardzo powazny problem , na pewno musi sie wiązać z odróznianiem jaja od kurczaka , wiązac z mózgiem ludzkim, który jako jedyny nas rózni od np dzików i u wczesnych płodów go nie ma .

 • mona_3

  Oceniono 6 razy 4

  Wielki specjalista z Klubu Jagiellońskiego ma pewne luki w myśleniu

 • 99venus

  Oceniono 6 razy 4

  Panie prof.Trudnowski-niech pan nie kłamie.
  art.53,pkt 4 brzmi:
  4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej MOŻE być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.
  Może nie znaczy musi.
  Reszta zarzutów na tym samym poziomie.

 • marek.trybut.2019

  Oceniono 5 razy 3

  1/ Gdyby PO była silna, to nie prowadziłaby od roku krucjaty przeciwko Biedroniowi.
  Gdy PO jest słaba, i nawet katastrofalne błędy i afery PiS nie poprawiają jej notowań, to zostaje jej atak na Biedronia.

  2/ Zarzut, że Biedroń komukolwiek podbiera elektorat, to tak jakby mówić, że elektorat jest przyspawany do partii, do PO.
  Twardy elektorat zostanie przy PO, przy SLD. Na Biedronia zagłosują młodzi, kobiety ale przede wszystkim Ci, którzy nie chodzili na wybory albo głosując, często wybierali mniejsze zło.

 • ptakomysz

  Oceniono 7 razy 3

  A Trudnowski to niech pójdzie z pielgrzymką do Częstochowy zanim zostanie osądzony.
  Brawo Biedroń.
  Nareszcie ktoś kto mówi ludzkim głosem.
  19 miliardów wpakowane darmozjadom w doope.

 • alexander59

  Oceniono 9 razy 3

  "Widać, że będzie próbował ustawić spór na sprawach światopoglądowych, a nie gospodarczych " Od czegoś trzeba zacząć i wydaje mi się, że ten temat ( sprawy światopoglądowe) jest do zrealizowania bez dużych nakładów a i dla społeczeństwa jest bardziej przystępny niż sprawy gospodarki. KK z wozu, budżetowi lżej.

 • wranek

  Oceniono 11 razy 3

  W zasadzie, Wiosna zagraża wszystkim. Ale, jakby co, to Wiosna razem z Razem , PO i PSLem pokażą PiSowi miejsca w miejscach odosobnienia. Niektórym, Tworki.

 • bmarten

  Oceniono 5 razy 3

  Nie wiadomo właściwie, czy kolega Biedroń zauroczył się "sukcesem" Petru, czy wręcz przeciwnie? W obliczu śmiertelnego zagrożenia rządami pisuaru chciałbym spytać kolegę Biedronia, skąd weźmie w sejmie 276 głosów, by obalać veta, którymi Maliniak obłoży mu WSZYSTKIE JEGO SZUMNE USTAWY? Skąd weźmie 307 głosów, by zmienić w konstytucji choćby jedno słowo? Skąd weźmie setki głosów, by postawić pisuarów przed Trybunałem Stanu? Bla, bla, tere fere kuku - strzela baba z łuku. Biedroń, spójrz na Petru i pamiętaj, że każdy głos w wyborach nieoddany na jednolity front opozycyjny będzie głosem utraconym na rzecz pisuaru. Tak było w 2015 z głosami n.p. na SLD.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 13 razy 3

  Pani Beato Mazurek - coś Pani krytycznie napisała, ale bez konkretów. Czyżby zabrakło Pani argumentów ? Taki suchy służbowy komentarz. A Pan, Panie Petru jest dla mnie wielkim rozczarowaniem. Ciągle to samo - krytyka innych i 1% poparcia w sondażach, a tak efektownie Pan zaczynał, by tak nieefektywnie skończyć.

 • wenge1

  Oceniono 4 razy 2

  "Komisja Sprawiedliwości i Pojednania"
  Orwellowski budzik mi się włączył!

 • klopburger

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli program Biedronia łamie tylko 5 artykułów Konstytucji, to postęp widzę ogromny.

 • nino.rota

  Oceniono 6 razy 2

  a Platforma to jaki niby ma program...?!

 • markowski222

  Oceniono 6 razy 2

  Wasz ekspert z KJ chyba ekspertem nie jest...
  Grzeszy słabą znajomoscią konstytucji, której artykuły interpretuje po swojemu czyli republikańsku, nie ma sensu polemizować

 • jzd

  Oceniono 4 razy 2

  A co na to oszust wielki budowniczy

 • elenem

  Oceniono 6 razy 2

  Brawo Panie Biedroń ! ilość negatywnych komentarzy świadczy że ma Pan SIŁĘ. :)
  O WOLNOŚĆ POLSKI zawsze warto walczyć !

  Dobrej Nocy :) polecam posłuchać utworu - " Modigliani - Liberta"

 • runfree

  Oceniono 4 razy 2

  Panie ekspercie z Klubu Jagiellońskiego, komentatorzy mają rzetelniejszą wiedzę o konstytucji.
  Proszę też nie nadinterpretowywać tego, co się stało albo nie stało.
  I ostatnie, co za problem zmienić konstytucję, jeśli zaród zechce?
  Ludzie sami sobie tworzą ograniczenia siedząc w pudełkach :)

 • ryyys

  Oceniono 6 razy 2

  W 97 roku TK kierował Zoll, z Krakowa i wyłączenie możliwości dokonania aborcji ze względów społecznych było podarkiem przed wizytą JPII.
  Poza tym, Klub Jagielloński to takie krakowskie Ordo Iuris.

 • 12zibi12

  Oceniono 6 razy 2

  Ten cały Piotr Trudnowski to chyba czytał konstytucję RP po Chińsku i w dodatku od tyłu . Organizację lekcji religii w szkołach gwarantuje art. 53. Niech zgadnę. Pewnie ma w rodzinie klechę albo się z nimi kumulują tak jak Niesiołowski. Moralny syf .

 • tadjan

  Oceniono 4 razy 2

  Ale kościół kształcił obywateli, że komuna musiała dwadziescia lat po wojnie walczyć z analfabetyzmem.....hahaha

 • klaps22

  Oceniono 12 razy 2

  Obejrzałem i wysłuchałem Biedronia. Ta konwencja przypomniała mi powstanie Solidarności!
  Nareszcie jest na kogo głosować!
  Będzie miała Rzeczpospolita - po latach rządzących Nią przygłupów - mądrego, kreatywnego i sympatycznego premiera. Brawo Robert!

 • pan.szklanka

  Oceniono 10 razy 2

  Te postulaty brzmią równie absurdalnie, co w XIX wieku zniesienie kar za czary i legalizacja rumianku.

 • spokojny_2018

  Oceniono 1 raz 1

  LUDZIE! DAJMY SZANSĘ BIEDRONIOWI! GŁOSUJMY NA NIEGO W WYBORACH DO PE! IM WIĘCEJ GŁOSÓW OTRZYMA, TYM LEPSZE DLA POLSKI SPRAWY WYNEGOCJUJE OD "ZMURSZAŁEGO" SCHETYNY, IDĄC W BLOKU OPOZYCJI W WYBORACH DO SEJMU.

 • japka_putina

  Oceniono 1 raz 1

  Wpisanie do programu wprowadzenia euro też byłoby złamaniem Konstytucji? Argument kompletnie z czapy. Oczywiście zebranie większości konstytucyjnej do przepchnięcia tych wszystkich pomysłów jest mało realne, tak zresztą jak reszta programu Biedronia.

 • 2muzykolog

  Oceniono 1 raz 1

  Idę o zakład, że każde tego typu przemówienie, niezależnie od barw politycznych wygłaszającego, łamie konstytucję.

 • critto

  Oceniono 5 razy 1

  "organizację lekcji religii w szkołach gwarantuje art. 53." - CO TAKIEGO ?!?
  Artykuł 53. stwierdza jedynie, że religia MOŻE być nauczana w szkole, jednocześnie zastrzegając, że nie wolno przy tym naruszać praw innych osób:
  "Art. 53 ust.4.: Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób" - podano za: www . arslege . pl / zasada-wolnosci-sumienia/k15/a5284/
  I jeszcze ust. 6 i 7 art. 53 Konstytucji RP:
  "6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.
  7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania. "
  Czy umiejscowienie nieobowiązkowej lekcji religii pomiędzy zajęciami narusza wolność sumienia i religii innych osób? Zaryzykowałbym stwierdzenie, że TAK - bo uczniowie nieuczęszczający na nią nie mają się wtedy gdzie podziać. Można by to podciągnąć także pod zmuszanie do uczestniczenia w praktykach religijnych.
  Poza tym głośna sprawa przed ETPCz - Grzelak przeciwko Polsce - skarga nr 7710/02, sprawa wygrana przez rodzinę Grzelak - wyraźnie wskazuje, że nauczanie religii w szkole MOŻE naruszać wolność sumienia i wyznania, o ile nie jest zagwarantowana alternatywa w postaci nauczania etyki.

 • axial_force

  Oceniono 5 razy 1

  Lewactwo bedzie glosilo homotolerancje nawet wtedy gdy z jego tetnic szyjnych siknie krew wytoczona przez brodatego jihadyste.

 • labeo

  Oceniono 3 razy 1

  Jest "Wiosna" będzie też "Zima". Biedroń skończy tak samo jak Kukiz czy Korwin-Mikke i wszystkie inne egzotyczne partie.

 • 231shirley

  Oceniono 11 razy 1

  Pomijacie po prostu fakt, że wreszcie pojawiła się alternatywa dla rządów PiSu. I nie docenicie potrzeby zmiany. PO to przeżytek, PiS jest pełen monstrów takich jak Pawłowicz. To wystarczy.

 • mentice

  Oceniono 3 razy 1

  Trudnowski to dewota, kobieta powinna usunąc niechcianą ciąze do 12-14 tygodnia bez podania powodu. Bez powodu to nie jest powod społeczny.

 • szydlo4

  Oceniono 3 razy 1

  Bieda każdego państwa, czy w państwie(ach) polega na tym, że to państwo(a) nie potrafi(ą) zorganizować stanowisk pracy dla swych obywateli. Wtedy albo bezrobocie albo emigracja zarobkowa. Niestety jesteśmy świadkami jednego i drugiego. Obywatele zamiast pracować dla kraju pracują dla kogoś innego. Po to aby zorganizować stanowiska pracy muszą być technologie (najlepiej własne) i program właściwego wykorzystania potencjału intelektualnego i ogromu (w 2017 roku 8 mld w gotówce tylko dla profesorów szkół wyższych i PAN-ów) pieniędzy obecnie przeznaczanych, w Polsce na tzw. "Naukę" (czyli nikomu niepotrzebne publikacje, tzw. naukowe, jeżeli potrzebne to tylko dla własnej kariery), a w mądrych krajach na R&D (ang. Research and Development), czyli na działalność N+B+R (Nauka + Badania + Rozwój), czy popularnie "Od pomysłu do przemysłu" a więc technologii, stanowisk pracy i pracy dla kraju. Tak dla przypomnienia: wszystkie obecnie pracujące elektrownie wybudowano prawie własnymi technologiami i siłami przez 1992 rokiem, podobnie wszystkie kombinaty chemiczne (nawozy sztuczne), huty, kopalnie, cementownie infrastrukturę drogową (z wyjątkiem wtedy nie za bardzo potrzebnych sieci autostrad) i kolejową (elektryfikacja), mechanizacja rolnictwa, rafinerie, petrochemię i inne. Od 1992 roku owe technologie przynoszą inwestorzy zewnętrzni ale dla swej korzyści, głównie. "Wiosno", jeżeli nie zajmiecie się tym arcyważnym zagadnieniem polegniecie tak jak i inne partie, bo np. nie potraficie dać tak jak to zrobił sprytnie (i niekorzystnie dla gospodarki) Kaczyński. Po prostu nie będziecie posiadać środków. Przejrzałem zaproponowanych przez "Wiosnę" ekspertów i niestety nie widzę najważniejszego, takiego od N+B+R, właśnie. Życzę "Wiośnie" sukcesów. Pozdrawiam
  B.T., Zabrze

 • juriyy.c

  Oceniono 3 razy 1

  Już się Biedronia dezawuuje- wstępnie zazwyczaj mówi się co się chce robić aby potencjalni wyborcy wiedzieli- a nie jak tu się mówi łamie się konstytucję , i pod to albo zgodnie z prawem ustanawia się przepisy lub jak dobra zmiana ustawia się przepisy aby łamać co się da. Widać że już gazetę zaczyna coś brać bo niezgodny z kierunkiem gazety, kto płaci klakierom aby od razu potępiać w czambuł Biedronia- może tzw redaktor w tej sprawie się wypowie?

 • kk095

  Oceniono 3 razy 1

  Slowely but surely . Co dziwne najbardziej powinny sie obawiac pis i kukiz poniewaz so called malomiesteczkowe spoleczenstwo jest bardziej liberalne niz sie wam wydaje. Czekalem na to 30 lat.good luck

 • wasaty_janusz

  Oceniono 5 razy 1

  Komentarze o Ogórku dziś zablokowane.. dajecie rade jak ci z Mysiej. Chciałem tylko moc gdzie napisać tej mimo że że kto sieje wiatr ten zbiera burze widocznie,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX