Czy Biedroń przyciągnie nowych wyborców? Trzaskowski: Jeśli mu się nie uda, będziemy walczyć o ten sam kawałek tortu

Rafał Trzaskowski powiedział w TOK FM, że oglądał migawki z konwencji założycielskiej partii Wiosna. - Mam nadzieję, że wszystko, co robi Robert Biedroń, jest nakierowane głównie na to, by pozyskiwać nowych wyborców - stwierdził prezydent Warszawy.

Jednym z tematów, które w rozmowie z politykiem poruszył Piotr Kraśko, była nowa partia Roberta Biedronia.

- W pana mieście zrodziła się Wiosna na Torwarze. Czy oglądał pan konwencję? - zapytał Piotr Kraśko. Rafał Trzaskowski odpowiedział, że widział migawki. - Duża energia. Zawsze jest ten efekt nowości, mimo że Robert Biedroń nie jest politykiem nowym - stwierdził prezydent Warszawy.

Następnie odniósł się do krytycznych wypowiedzi przewodniczącego Wiosny o PO.

- Mnie trochę smuci to postponowanie Platformy Obywatelskiej, opowiadanie, że trzeba nas złożyć do grobu razem z PiS-em. To nie jest sympatyczne. Uważam, że po stronie opozycyjnej naprawdę nie powinniśmy się kłócić między sobą - ocenił Rafał Trzaskowski.

Polityk zaczął się głośno zastanawiać nad tym, czy lider Wiosny pozyska nowych wyborców. - Mam nadzieję, że wszystko, co robi Robert Biedroń, jest nakierowane głównie na to, by pozyskiwać nowych wyborców. Jeżeli mu się to uda, to w pewnym sensie cała opozycja na tym skorzysta. Natomiast jeżeli mu się nie uda, to gorzej, bo będziemy walczyć o ten sam kawałek tortu - powiedział polityk PO.

Czytaj też: Sławomir Neumann (PO) o Wiośnie Biedronia: Małe ugrupowania mogą służyć drugiej kadencji PiS

Dodał, że wydaje się, iż lider Wiosny traktuje wybory do Parlamentu Europejskiego mało poważnie, bo podczas konwencji nie akcentował kwestii dotyczących polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, a poza tym zapowiada, że nie obejmie mandatu w wypadku wygranej w jesiennych wyborach do Sejmu. 

- Jeśli chodzi o politykę europejską, to nie widzę specjalnych różnic między nami a nową partią. Robert Biedroń będzie się musiał nagimnastykować, żeby pokazać, że my jesteśmy tak samo źli, jak PiS, bo niestety te akcenty pobrzmiewają w jego wystąpieniach cały czas - powiedział Rafał Trzaskowski.

Platforma i Wiosna: różnice programowe

Piotr Kraśko odniósł się do kwestii programu politycznego. - W paru sytuacjach Robert Biedroń mówi coś, czego Platforma nie ma odwagi lub nie chce powiedzieć, albo obawia się, że straciłaby jakąś część poparcia. Na przykład ws. relacji Państwo - Kościół mówi jasno: opodatkujmy tacę, renegocjujmy konkordat, legalna aborcja do 12 tyg. ciąży. Czy to są hasła, pod którymi Platforma by się podpisała, czy nie? - zapytał Piotr Kraśko.

- Nie, cała Platforma nie podpisałaby się pod tymi hasłami, dlatego, że my jesteśmy partią bardzo różnorodną - odparł Rafał Trzaskowski. - Zawsze jest ten sam problem a propos wyrazistości. Jeżeli się celuje w 6, 7, 8 proc. (poparcia - red.), jest się nową partią, to można być niesłychanie wyrazistym i mówić dokładnie to, czego chce dwóch czy trzech polityków, którzy tę partię prowadzą. Jeżeli się buduje partię na 30, 40 proc., naturalnym jest to, że są różne poglądy - ocenił prezydent Warszawy.

- Jeżeli mnie pan pyta o związki partnerskie, to tutaj jest absolutnie klarowne stanowisko Platformy Obywatelskiej: na tak. Jeżeli mnie pan pyta o kwestie dotyczące choćby religii w szkołach, my w Warszawie podjęliśmy przy kumulacji roczników dyskusję, żeby ograniczyć lekcje religii do jednej (tygodniowo - red.). Od czegoś trzeba zacząć: od tego, żeby była na pierwszej lub ostatniej lekcji. Natomiast rzeczywiście w tych kwestiach światopoglądowych nie jesteśmy dogmatyczni - powiedział Rafał Trzaskowski.  

Czytaj też: "Zaczął słabo, jak teleewaneglista. Ale rozkręcił się". Komentarze po konwencji Wiosny Biedronia

Piotr Kraśko zauważył, że wyborca głosujący na partię chce mieć jasność, jak ona z kolei zagłosuje w parlamencie. - No właśnie nie, to proszę inaczej (głosować - red.). Proszę głosować na konkretne osoby - zaapelował polityk PO. Argumentował, że dzięki temu posłowie będą walczyć o to, by ich partia miała stanowisko bardziej odpowiadające ich światopoglądowi. - Na tym polegają wybory: głosujemy na konkretnych ludzi. I teraz można wybrać kogoś w Platformie Obywatelskiej o bardziej konserwatywnych poglądach i można wybrać kogoś o poglądach bardziej liberalnych - stwierdził prezydent Warszawy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

Co z pieniędzmi, które rząd PiS obiecał na metro w Warszawie?

Co się zmieni w stolicy ws. parkingów podziemnych?

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski gościem TOK FM. Wywiad prowadzi Piotr Kraśko
Zaloguj się
 • miloz1

  Oceniono 11 razy 7

  "teraz można wybrać kogoś w Platformie Obywatelskiej o bardziej konserwatywnych poglądach i można wybrać kogoś o poglądach bardziej liberalnych" - czyli POKO ma poglądy wszystkie. A kto ma inne od nich ten faszysta lub rozbijacz opozycji. P. Trzaskowski do rady mędrców.

 • alexcomp

  Oceniono 8 razy 6

  To że jesteście tzw. "mniejszym złem", nie oznacza, że jesteście dobrzy. To umożliwiliście PiSowi przejęcie władzy. Uwiera was ten Biedroń, oj uwiera.

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 8 razy 4

  Panie Trzaskowski, apeluje do pana - wycofanie swoją PO że startu w wyborach parlamentarnych i poprzyjcie Wiosnę. W przeciwnym przypadku, postawa PO przyczyni się do zwycięstwa PiSu.

 • oberschl

  Oceniono 10 razy 4

  wszyscy szukają pieniędzy albo tłumacza , ze mamy mało pieniędzy w państwowej kasie ale i PiS i PO nie dyskutują na temat majątku Watykanu jaki to państwo magów zagarnęło przez wieki w Polsce i na temat tego ,ze konkordat powoduje brak suwerenności polski.
  Tacy z Was zdrajcy , szpiedzy z krainy deszczowców , a na pewno nie patrioci.
  Wystarczy przesledzic historie Niemiec - Francji - Włoch - Hiszpanii - Austrii aby zobaczyć dlaczego nas rozdrapano w XVIII w - dlaczego Jagiełło wygrał bitwe grunwaldzka , a przegrał wojne z zakonem watykańskim.
  Szlachta oddawała podatki na Watykan zamiast na wojska zaciężne.
  Omineła nas rewolucja finansowa (1618 - 1648 ) jaka dała Niemcą wojna XXX letnia.
  My pozostaliśmy kolonia Watykanu.
  tyle słów o 100 leciu RP , a w 1922 padli na kolana i podpisali KONKORDAT i koniec wolnej RP podobnie jak prawica wlazła w du…. po 1989. I po kowboju ---- watykan rządzi i mówi WAM co wolno a co nie. KIJ wam w Oko.

 • wujekdolf

  Oceniono 10 razy 4

  może wreszcie znalazł się ktoś dzięki komu nie zagłosuje przeciwko komuś tylko za kimś.

 • saves

  Oceniono 3 razy 3

  Fajnie Czaskoś kombinuje. Walczy cała opozycja, ale profity zbiera PO. Przy okazji - podpisał już gejkartę czy w tej sprawie też kłamał?

 • at-at-68

  Oceniono 5 razy 3

  Błąd! Wystarczy żeby ktoś pokazał, że jest lepszy od PO....
  A jeśli PO będzie się tak "starać" jak dotychczas to nawet nie będzie specjalnie trudne.

 • 66kropek

  Oceniono 5 razy 3

  Tak Rafałku masz racje, sympatyczne to nie jest. W ogóle.

 • ivonskygugalsky

  Oceniono 7 razy 3

  Nie panie Trzaskowski, tak się składa, że mój kawałek tortu wogóle nie nył dedykowny POPiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX