Marcin Horała o "taśmach Kaczyńskiego": Sprawa jest tak czysta, że nie ma potrzeby kontroli CBA

- PiS, jako partia, nie ma nic wspólnego ze Srebrną - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Marcin Horała. Poseł PiS - przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT - przekonywał, że na taśmach nie ma "ani słowa sugestii, że szef PiS chciał jakąś korzyść dla siebie".

Czy Jarosław Kaczyński powinien prowadzić takie rozmowy, jakie zostały utrwalone na taśmach opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą"? - takie pytanie zadano ankietowanym w sondażu dla "Faktów" TVN.

Piotr Kraśko zadał to samo pytanie posłowi Marcinowi Horale z PiS. - To jest manipulacja, na określoną tezę. Rozmawiać może na każde tematy. Ten krewny (austriacki biznesmen Gerald Birgfellner - red.) niestety okazało się, że próbował składać propozycje korupcyjne. Teraz - po czasie - to wiemy, że nie warto się z takimi osobami zadawać - ocenił poseł w Poranku Radia TOK FM.

Z sondażu dla TVN wynika, że 65 procent ankietowanych odpowiedziało, że prezes Kaczyński nie powinien prowadzić rozmów biznesowych. - Pewnie następnym pytaniem było "jaką partię popierasz?", żeby pokazać, że PiS spada poparcie. Tak to się robi, pan to wie, ja to wiem - stwierdził Horała. W ocenie polityka Prawa i Sprawiedliwości sondaż został zmanipulowany. 

"PiS nie ma nic wspólnego ze Srebrną"

Z najświeższych publikacji "Gazety Wyborczej" wynika, jak powtarzają politycy PO, że prezes PiS-u prowadzi działalność gospodarczą, czego zabrania mu prawo. Bo jest on zawodowym posłem.

- Pan prezes Kaczyński jest członkiem rady fundacji Instytutu Lecha Kaczyńskiego. A ta jest udziałowcem w spółce Srebrna. Pan prezes wyrażał swoje opinie, z którymi trudno się nie zgodzić.  Jeżeli jest zarząd spółki, to nie może pokazać, że wydaliśmy 5-6 milionów na "gębę". Musi mieć jakąś podstawę. Pan Kaczyński pilnuje, żeby fundacja działała zgodnie z prawem. Dlatego wymaga, żeby wszystko było uczciwie załatwione i miało podstawę w dokumentach. Nie prowadził w żaden sposób działalności gospodarczej  - przekonywał w rozmowie z Kraśką przewodniczący komisji śledczej ds. VAT. 

Jak zaznaczał Horała, PiS nie ma nic wspólnego ze spółką Srebrna.  - Nie ma ani złotówki przepływu między Srebrną a Prawem i Sprawiedliwością. PiS, jako partia, nie ma z tym nic wspólnego. Co z tego, że Jarosław Kaczyński jest prezesem partii? - pytał poseł Horała.

Poseł PiS przekonywał, że na "taśmach Kaczyńskiego" nie ma "ani słowa sugestii, że szef PiS chciał jakąś korzyść dla siebie". - Prezes Kaczyński żyje bardzo skromnie, taki jest fakt. Może pan redaktor uwierzył w taki czarny wizerunek, że jak ktoś żyje skromne, to znaczy, że nie zna się na gospodarce i prowadzeniu biznesu. A to nieprawda - mówił poseł PiS. 

Nic się nie stało?

CBA nie chce sprawdzać oświadczenia majątkowego prezesa Kaczyńskiego, choć domaga się tego opozycja. - Sprawa jest tak czysta i oczywista, że nie ma potrzeby kontroli. Prezes Kaczyński nie prowadził żadnej działalności gospodarczej. Jarosław Kaczyński prawie 24 godziny na dobę zajmuje się Polską. Czasem je, czasem śpi, czasem zajmuje się też innymi rzeczami - podkreślał Marcin Horała

Przewodniczący komisji śledczej ds. VAT mówił, że ataki na szefa PiS są wydumane. - Z nagrań wynika, że prezes Kaczyński przewidział taką linię ataku. A ona jest całkowicie nieprawdziwa. Sprawa jest uczciwa, legalna i zgodna z prawem. Kaczyński, widząc ryzyko polityczne tej sprawy, zdecydował, że tej inwestycji nie może być - powtarzał.

Piotr Kraśko przypominał, że między innymi obecny szef CBA Ernest Bejda pracował dla Srebrnej. - Takie były wtedy czasy, że ktoś zidentyfikowany jako "pisowiec",  naprawdę mało gdzie mógł pracować. W teoretycznej sytuacji, że miałyby być kontrolę w Srebrnej, panowie ze służb, którzy tam kiedyś pracowali, powinni się z tego wyłączyć - mówił Horała.  

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (187)
Marcin Horała, PiS, komisja śledcza ds. VAT w TOK FM
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 38 razy 34

  Marcin!! Moje gratulacje. Legendarny Jarząbek to powinien od ciebie lekcje brać!!
  Marnujesz się w tej polityce. Taki talent aktorski zaprzepaścić!

 • niezalany

  Oceniono 33 razy 29

  "Jarosław Kaczyński prawie 24 godziny na dobę zajmuje się Polską." - to naprawdę brzmi jak tv korea ;-)))
  ... oni siebie nie słyszą?

 • molibden01

  Oceniono 26 razy 24

  to ten gość a nie Czaputowicz powinien być ministrem spraw zagranicznych. Tak umieć odwracać kota ogonem i zaprzeczać faktom ... Mistrzostwo świata.

 • andrzej1.61

  Oceniono 27 razy 23

  Sprawa jest oczywista, rodzina Kaczyńskich była jest i będzie organizacją przestępczą specjalizującą się w okradaniu i niszczeniu Polski i Polaków

 • endrju1521

  Oceniono 24 razy 22

  Niewdzięczny naród...

  Nie dostrzega patriotycznych intencji prezesa Kaczyńskiego.

 • aleksa66

  Oceniono 23 razy 21

  Jak to się stało, że JK znalazł się tam gdzie jest ?Kto mi to wytłumaczy? Skąd są ci ludzie, którzy oddają mu cześć wręcz boską? GDZIE jest moja POLSKA?Normalna, myśląca???

 • bob_59

  Oceniono 22 razy 20

  Przeprowadzanie wywiadów z pisowskimi politrukami jest całkowicie pozbawione sensu i niczemu dobremu nie służy...

 • pe1

  Oceniono 21 razy 19

  Skoro PIS nie ma absolutnie nic wspólnego ze spółką Srebrna, to znaczy, że Jarosław Kaczyński jako poseł popełnił przestępstwo przywłaszczenia korzyści majątkowej o znacznej wartości (1,6mln zł) w postaci ochrony osobistej finansowanej przez tę spółkę. Identycznie, jak rzekomo Stefan Niesiołowski - w postaci usług prostytutek.

 • psycholog11

  Oceniono 16 razy 16

  Zalało mi mieszkanie, kanaliza wybiła, smród był straszny, dużo sprzątania. Jednak bardziej śmierdziało gdy włączyłem wiadomości na TVP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX