Abp Gądecki rozmawiał z ofiarami księży-pedofilów. Ale nie z tymi z fundacji "Nie lękajcie się"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski spotyka się z ofiarami nadużyć seksualnych w Kościele. - Myślę, że spotkania były one bardzo potrzebne - ocenia arcybiskup Stanisław Gądecki.

W sumie na zaproszenie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odpowiedziało 28 pokrzywdzonych osób. Rozmowy zorganizowano przed zapowiedzianym na luty zjazdem biskupów w Watykanie, który będzie poświęcony temu, jak walczyć z wykorzystywaniem seksualnym dzieci przez osoby duchowne.

Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreśla, że każda z tych rozmów miała charakter indywidualny i prywatny, dlatego nie może zdradzić ich szczegółów. Ale wiele z tych spotkań trwało dłużej, niż zakładał. - Myślę, że były one bardzo potrzebne. Tak osobom zaproszonym, jak i mnie samemu. Każde spotkanie poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło mnie na doświadczoną krzywdę - mówi przewodniczący KEP.

Seria rozmów to efekt wezwania papieża Franciszka, który kilka miesięcy temu zobowiązał przedstawicieli wszystkich episkopatów do sporządzenia szczegółowych raportów, o tym, ile osób w poszczególnych krajach padło ofiarą nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Dokument taki powstaje także w Polsce, a jego treść być może poznamy już za dwa tygodnie, właśnie w związku ze zjazdem biskupów w Watykanie. 

Z fundacją spotkań nie ma

Ja dotąd arcybiskup Stanisław Gądecki nie znalazł jednak czasu dla podopiecznych fundacji "Nie lękajcie się". Choć wysłano do niej zaproszenie. - Otrzymaliśmy rzeczywiście list skierowany do prezesa fundacji i kilku innych podopiecznych. To nie było pismo z konkretną propozycją daty spotkania -  mówi członkini rady fundacji Agata Diduszko-Zyglewska.

W liście zaproponowano za to, by do spotkania z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim doszło na terenie kościoła, na co nie chciały przystać ofiary księży. - W lęku przed powtórną wiktymizacją osoby odpisały, żeby to spotkanie było na neutralnym terenie. Na to odpowiedź była już bardzo zdawkowa. Zaproponowano, żeby spotkania odbyły się na wiosnę - tłumaczy Diduszko-Zyglewska. 

Czyli już po zjeździe biskupów w Watykanie. Jeszcze przed nim fundacja "Nie lękajcie się" zapowiada publikację własnego raportu o nadużyciach seksualnych w polskim Kościele. 

Nadużycia w polskim Kościele

W ostatnim czasie najgłośniejszą sprawą związaną z molestowaniem seksualnym w Kościele była opisana przez niedawną zmarłą Bożenę Aksamit z "Gazetę Wyborczą" historia ofiar prałata Henryka Jankowskiego w gdańskiej parafii świętej Brygidy. 

Kilka dni temu informowaliśmy też, że Zakon Chrystusowców złożył kasację do Sądu Najwyższego w sprawie odszkodowania dla ofiary księdza pedofila. Wcześniej wypłacił jej milion złotych. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
Abp Gądecki rozmawiał z ofiarami księży-pedofilów. Ale nie z tymi z fundacji "Nie lękajcie się"
Zaloguj się
 • bihepi

  Oceniono 2 razy 2

  "Bardziej uwrażliwiły mnie na krzywdę"
  ....Jestem teraz tak bardzo uwrażliwiony, że będę się za nich modlił trzy razy mocniej.
  I rozdam tym wszystkim ofiarom przenajświętsze obrazki z wizerunkiem kumpla świętego mojego - JP2 - patrona, mentora i obrońcy zboczeńców i gwałcicieli spod znaku krzyża.
  Albowiem czyny ich przez pambuka były spowodowane, bo on wszystkim na tem świecie rządzi, jako w niebie, tak i w wodzie, zaprawdę...

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  Amputacja torby z klejnotami, oto co by pomogło otrzymać chuci na wodzy, wasze ekscelencje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX