"Nie wystarczy działka i kasa, trzeba jeszcze umieć być deweloperem". Taśmy Kaczyńskiego komentuje były Naczelny Architekt Warszawy

Michał Borowski, były Naczelny Architekt Warszawy, był gościem Jacka Żakowskiego w TOK FM. Skomentował taśmy Kaczyńskiego i tryb, w jakim spółka Srebrna chciała budować wieżowce na warszawskiej Woli, w tym sprawę niezapłaconych faktur.

Michał Borowski jest pierwszym budowniczym Stadionu Narodowego i prezesem spółki, która postawiła w stolicy wieżowiec Cosmopolitan. Decyzją prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego pełnił funkcję Naczelnego Architekta Miasta Stołecznego Warszawy.

Jacek Żakowski zaczął rozmowę od kwestii faktur. - Dużo pan ma takich faktur, które pan wystawił i nie przyszła kasa, i trzeba było VAT płacić, tak jak pan Birgfellner musiał zapłacić za Srebrną, która mu nie zapłaciła za fakturę? - zapytał dziennikarz. 

- Oczywiście nie mam żadnych takich faktur - odparł Michał Borowski. Dodał, że nie przyszłoby mu do głowy, żeby wystawiać faktury, gdy z góry można powiedzieć, że "płatność się nie stanie". Jacek Żakowski pytał, czy Birgfellner wystawił Srebrnej fakturę, bo był przekonany, że dostanie zapłatę za swoją pracę. 

- Myślę, że był absolutnie przekonany, że to, co robi, jest na polecenie i na zlecenie władz Srebrnej - ocenił Borowski. Stwierdził, że musiało być dla niego ogromnym zaskoczeniem, że tak się nie stało. Według niego Austriak, powinowaty Jarosława Kaczyńskiego, został oszukany. - Myślę, że wokół Jarosława Kaczyńskiego jest wielu ludzi, którzy mają te zdolności (oszukiwania - red.). Zresztą nie tylko tam: wszędzie. Tacy mitomani, zwolennicy fatamorgany, halucynatorzy w otoczeniu sfer deweloperskich znajdują się w ogromnych ilościach - ocenił gość TOK FM.

Budynek przy Srebrnej w rejestrze zabytków?

Jacek Żakowski zaczął się zastanawiać, jak można było planować budowę wieżowca i wykonywać prace przygotowawcze, gdy nie było czystej sytuacji z roszczeniami do działki na Srebrnej.

- Nieznane mi są zakresy prac wykonywanych przez tych panów, tylko kwoty faktur - powiedział Borowski. Przypomniał, że władze Srebrnej złożyły wniosek o warunki zabudowy (tzw. wuzetkę - red.) ok. 5-6 lat temu. - I nie było wokół tego żadnego szumu. Było to zupełnie naturalne - stwierdził architekt. Powiedział także, że wśród przedstawicieli władz Warszawy różnego szczebla jeszcze kilka lat temu istniało porozumienie, że w tej okolicy mają stać wieżowce, a potem prezydent z jakiegoś powodu zmienił zdanie.

Dodał, że według niego budynek, który stoi obecnie na działce należącej do spółki Srebrna, nie jest zabytkiem. Pomysł wpisania Srebrnej 16 do ewidencji zabytków wystąpili członkowie Towarzystwa Przyjaciół Woli, między innymi poseł Platformy Obywatelskiej, Michał Szczerba.

- Miasto złośliwie blokuje Jarosławowi Kaczyńskiemu budowę tych wież? - zapytał dziennikarz. - To jest oczywiste - odparł Borowski.

Dodał, że jako Naczelny Architekt Warszawy miał konserwatywne podejście ws. budowy wieżowców w stolicy. - Zawsze mówiłem, że problemem Warszawy nie jest brak wieżowców. Warszawa ma inne problemy. To czy się wybuduje jeden wieżowiec więcej czy mniej, nic nie zmieni - powiedział Michał Borowski. - Jak ktoś ma działkę i kasę, to mu dużo zmienia - zauważył dziennikarz. - Nie wystarczy działka i kasa, trzeba jeszcze umieć być deweloperem, czego nie można powiedzieć o każdym właścicielu działki w Warszawie - podsumował były Naczelny Architekt Warszawy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (64)
Taśmy Kaczyńskiego. Srebrna i dwie wieże. Komentuje Michał Borowski, były Naczelny Architekt Warszawy
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 23 razy 19

  Do tego zadania zaangażowali wielu nawet jakieś wydmuszki – spółki na Cyprze. /siedzibę wielu spółek oligarchów –braci moskali
  Afera „srebrna” to ścisłe powiązane działania pajęczyną biznesową:
  -ustawa o deweloperce oraz przygotowane zmiany – jeszcze nie wprowadzone
  - ustanowienie potulnego pisowskiego konserwatora zabytków
  - krety w BGN do wyczyszczenia roszczeń wobec terenu: róg Srebrnej i Towarowej
  - ustawa o zmianie użytkowania wieczystego w własność
  -uchwała o bonifikacie 98% przy wykupie własności Ratusza w Wa-wie a radni PO zostali wpuszczeni w maliny
  - zdobycie samorządu Wa-wy przez PIS a celem tzw WZ - tu Warszawiacy nie dali się wpuścić w szambo
  To były celowe i długofalowe działania dla budowy kaczy-tower i zaspokojenia ego prezes-mena.
  -------- Tak dobrze żarło, żarło aż się rypło i pisie poczynania poszły w pis-du

 • justas32

  Oceniono 21 razy 19

  Ja tam się nie znam - ale mam wrażenie że strasznie kradną ...

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 22 razy 18

  O jakich rachunkach krzywosty i harhała mówią??? Faktura wystawiona jest na projekt tych wież. W skład wchodzi projekt budowlany, projekt wentylacji, klimatyzacji, przeciwpożarowy, sygnalizacji alarmowej, wody i kanalizacji, instalacji odgromowej. Przy takim projekcie musiało być zaangażowanych wielu projektantów z różnych branż. Zatem faktura jest wystawiona tylko za prace projektowe. Na tym etapie panie morawiecki harhała nie kupuje się cementu, nie kupuje się kabli. Jakich paragonów za zakupy za myśli techniczne oczekujecie????

 • justas32

  Oceniono 19 razy 15

  Czy Martę Kaczyńską można by kanonizować ? Ew. później na Królową Polski ...

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  W Polsce jest tak że jak nagrany - to w wyborach przegrany. Przerżnąłeś, bezzębny karle ...

 • 1_do_27

  Oceniono 15 razy 11

  Taki przewalacz jak Borowski wie najlepiej o czym mowa. Birgfellner został oczywiście oszukany przez Kaczyńskiego. Wygra przed sądem austriackim i trzeba będzie płacić a Srebrna ma z czego.

 • cezar85

  Oceniono 14 razy 10

  Srebrną prowadzili SB'ecy i komuniści, więc komu jak nie swoim miał prezes zaufać?

 • wiosnanasza

  Oceniono 19 razy 9

  nagrany i zdradzony o świcie przez chytroM rodzinkę , och jak nam przykro

 • mirek76pl

  Oceniono 11 razy 7

  Od ujawnienia taśm twierdzę, że afera ze Srebrną to przede wszystkim kolejny dowód na to, jakim nieudacznikiem życiowym jest Kaczyński. Teraz widzę, że tego samego zdania jest pan Borowski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX