Kaczyński pierwszy raz o taśmach. "Tam przecież nic nie ma"

Szef PiS przerywa milczenie w sprawie taśm ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą".

To tej pory Jarosław Kaczyński nie zabierał oficjalnie głosu w sprawie taśm, które ujawniła "Gazeta Wyborcza". Nagrano rozmowy szefa PiS z austriackim biznesmenem na temat budowy dwóch wieżowców w centrum Warszawy. W piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że Kaczyński w poniedziałek odniesie się do sprawy.

Najpewniej chodziło jej o wywiad, jaki ukaże się z Jarosławem Kaczyński w tygodniku "Sieci". W internecie pojawiły się już pierwsze fragmenty tej rozmowy. - To nie jest nawet kapiszon, tam przecież nic nie ma. Ale parę spraw chcę sprostować, bo mamy do czynienia z całą masą nieprawdziwych sugestii – mówi Kaczyński braciom Karnowskim.

Jak tłumaczy, "poseł i szef partii ma prawo być szefem rady fundacji, czyli de facto rady nadzorczej, to nie jest złamanie żadnego przepisu".

Kaczyński atakuje też media. - Za bezczelną manipulację uznaję twierdzenie, że ta sprawa ma cokolwiek wspólnego z art. 24 Ustawy o partiach politycznych, która zakazuje im działalności gospodarczej. Dlaczego to manipulacja? Bo nie ma żadnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią. Żadnych. To są dwie oddzielne instytucje – przekonuje Jarosław Kaczyński.

Taśmy Kaczyńskiego

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek (29 stycznia) stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem. Pierwsza opublikowana przez "GW" rozmowa dotyczyła planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. W biurowcu miałyby się mieścić m.in. hotel oraz siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

"GW" ujawniła, że prezes PiS miał spotykać się z austriackim biznesmenem, Geraldem Birgfellnerem, ok. 20 razy w centrali partii. Przedsiębiorca miał poczynić już prace związane z budową wieżowca, za co spółka Srebrna miała mu nie zapłacić.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (27)
Kaczyński pierwszy raz o taśmach
Zaloguj się
 • daisy2005

  Oceniono 9 razy 7

  a co takiego było na taśmach PO, kto tam zdradził jakąś tajemnicę, kto coś wydał, kto zaszkodził Polsce, czy ktoś zrobił jakieś udowodnione przekręty? Nie, tam tylko używano niecenzuralnych słów a mimo to PO straciło władzę, bo PIS zrobił z tego wielką aferę! Dziś jest prawdziwa afera, bo są pieniądze i faktury, więc niech pan Kaczyński nie odwraca kota ogonem!

 • getz54

  Oceniono 10 razy 6

  Putin tez nie prowadzi działalności gospodarczej, on nawet nie ma swojej partii, nie protestował jak powstawała ,,Jedna Rossija,, bo skoro ludzie chcieli..... Putin jest biedakiem przy takich oligarchach jak Abramowicz, Podobnym biedakiem jest na Białorusi Łukaszenka, w Wenezueli Maduro, na Filipinach Duterte, na Kubie Castro, na Węgrzech Orban, w Turcji Erdogan, w Polsce Kaczyński. Panie Kaczyński, wszyscy wiedzą, ze niczego złego pan nie zrobił, tak jak Al Capone, zamknęli go za niepłacernie podatków tylko.

 • kornick57

  Oceniono 8 razy 4

  Aha, no i wszystko jasne, Prezes wyjaśnił.

 • stef0909

  Oceniono 7 razy 3

  Kaczynski Kaszynski kASIORSKI - ale oszołom!

 • zlappande

  Oceniono 7 razy 3

  >Bo nie ma żadnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią. Żadnych. To są dwie oddzielne instytucje – przekonuje Jarosław Kaczyński.

  pewnie, ze nie ma. Tak samo, jak wyczyny SS i SA nigdy nie mialy nic wspolnego z NSDAP.
  ok, jak juz pozniej Hitler mial pelnie wladzy, to sie okazalo, ze oj tam, pomylil sie
  Kaczor tez sie moze mylic przeciez, to staruszek, moze nawet nie pamietac wiele innych rzeczy

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy 3

  Wypowiedział się oskarżany w swojej sprawie.
  W Sądzie na rozprawie oskarżony może łgać w żywe oczy, co jest dopuszczalne.
  W polityce też, jeśli bliżej do grobu niż do kariery politycznej, o czym Kaczyński wie.
  Tam nic niema!
  Jasne, panie Nikt.

 • ulisse

  Oceniono 9 razy 3

  sÓweren ma Cara, Car dobry, źli bojarzy !

 • getz54

  Oceniono 4 razy 2

  Jak twierdzą anonimowo urzędnicy warszawskiego ratusza, w piątek po godz.14.00 Kaczyński złozył wniosek o zgodę na dobudowanie w altance na Zoliborzu 119 pięter. Prośbę swoją umotywował chęcią zawarcia związku małzeńskiego i załozenia rodziny, której chce zapewnic odpowiednią przestrzeń zyciową. W poniedziałek Kaczyński wyda na Nowogrodzkiej stosowne oświadczenie. Nie wiadomo jednak czy ujawni, kto jest jego wybranką i czy poda datę ślubu. No, jezeli to prawda, to będzie się w poniedziałek działo, oj będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX