Bartłomiej Sienkiewicz: Rządzi naga siła Kaczyńskiego. Wzięcie państwa za twarz nic nie naprawia

Bartłomiej Sienkiewicz jest zdania, że zamiast silnego centrum decyzyjnego, Polską rządzi "nagła siła polityczna" w postaci posła Jarosława Kaczyńskiego. - Mamy zdumiewającą zdolność nieuczenia się z historii - powiedział w TOK FM.

Jan Wróbel zapytał, jak zbudowana jest polska administracja. Przypomniał, że już kilka rządów chciało stworzyć wokół Kancelarii Prezesa Rady Ministrów sprawne centrum, które będzie rządzić państwem.

- Problem polega na tym, że aby zbudować takie centrum, które faktycznie świetnie działa według procedur jest nową jakością administracji, to najpierw trzeba zapewnić temu centrum "karmę", czyli jakieś informacje, jakiś system spływu tych informacji z państwa. Aby to zrobić, trzeba pokonać pewnego rodzaju resortowość w Polsce, na którą w różnym stopniu cierpią różne państwa, ale mam wrażenie, że my w szczególnym - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

Stwierdził, że w związku z tym centrum jest powoływane przez "nagą siłę polityczną". - Jak jest bardzo silny polityk, który stoi na czele państwa, to on tymi dwoma, trzema sprawami, które ma na stole, jest w stanie się zająć do końca - tłumaczył gość TOK FM.

- Ta naga siła polityczna zastępuje nam państwo. Czasami ona jest, czasami jej nie ma. W tej chwili mamy nagą polityczną siłę w postaci Jarosława Kaczyńskiego do kwadratu, który do tego nie ponosi żadnej odpowiedzialności formalnej za swoje działania, co jeszcze bardziej psuje i rozkłada mechanizmy państwa - ocenił Bartłomiej Sienkiewicz.

Emocje społeczne

Zdaniem byłego ministra spraw wewnętrznych w Polsce przeplatają się dwa modele: autorytarny i chaotyczny. - Mądra polityka jest możliwa. Tylko aby powstała, musi być też swego rodzaju ciśnienie społeczne. Mimo wszystkich błędów obecnej epoki żyjemy w demokracji. Żeby coś się zadziało, musi być za tym jakaś emocja społeczna. Proszę zrobić sondę uliczną, kto z przechodniów na ulicy dużego, średniego i małego miasteczka po nocach tęskni za tym, żeby było silne centrum decyzyjne w Polsce i co pod tym rozumie. Obawiam się, że ten test wyszedłby raczej kiepsko - stwierdził Sienkiewicz.

Jan Wróbel zauważył wtedy, że część Polaków ma w sobie pragnienie, by przyszedł ktoś taki jak Piłsudski i "wziął wszystko za twarz", tak by wizyta w urzędzie trwała 10 minut, kolejki do lekarza się skróciły, a w klasie było 15 uczniów. 

- Mamy zdumiewającą zdolność nieuczenia się z historii - odparł Sienkiewicz i dodał, że Piłsudski doprowadził do stałej recesji w Polsce, która opóźniła nasze zbrojenia i "wepchnęła polską gospodarkę pod wodę". Zainteresowanych tematem Sienkiewicz odesłał do tekstów prof. Krzysztofa Kawalca. - Klęska 1939 roku nie wzięła się znikąd, tylko z szeregu błędnych decyzji, i to niezależnie od różnicy potencjału między Polską, a Niemcami - powiedział gość TOK FM. 

 - Wzięcie za twarz nic nie naprawia. Powoduje tylko, że trudniej się oddycha - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz. 

Kim jest Bartłomiej Sienkiewicz?

Bartłomiej Sienkiewicz jest historykiem, publicystą i politykiem związanym z Platformą Obywatelską. W latach 2013-2014 był ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

 • Dlaczego PiS boi się powrotu Donalda Tuska?
 • Czego uczy nas klęska polskiego grafenu?
 • Co Sienkiewicz sądzi o Ruchu 4 Czerwca?
 • Na czym polega wojna o historię?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (40)
Bartłomiej Sienkiewicz w TOK FM. Tematy: taśmy Kaczyńskiego, wybory, sondaże, Platforma Obywatelska
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 21 razy 15

  Kaczyński?! Toć to mały pieczeniarz o wyraźnie psychopatycznej osobowości, który posiadł zdolność manipulowania 30% Polaków. Tych o umiarkowanej zdolności samodzielnego myślenia, oraz ca. 1% bezideowych cwaniaków nastawionych na wytrzepanie maksymalnie dużej kasy w minimalnie krótkim czasie. Nie wspominając o najgorszej kategorii, czyli pro PiSowskich trolli, którzy za 2,-PLN, gotowi sa wypisywać największe głupstwa i peany na temat tej, jednaj z najbardziej żałosnych postaci w całej historii Polski .

 • endrju1521

  Oceniono 13 razy 13

  Możliwość wzięcia państwa za twarz, przez jednego kurdupla,

  świadczy o słabości konstytucyjnych struktur tego państwa.

  To państwo, to papierowy tygrys na glinianych nogach !

 • ad2009

  Oceniono 10 razy 8

  Temu narodowi wystarczyło dać 500+ i nadzieje na powrot do "opiekuńczego" PRL. Kasa za nic i jak najmniej pracy. Zaserwowano mu też bajke o "mocarstwowości" i "suwerenności" Gdyby pozwolono za Gierka na wolne wyjazdy i zapełniono sklepy nie byłoby żadnej Solidarnosci. Dopóki UE płaci i można wyjeżdżać na dowod jest fajnie, nie przeszkadzaja przekrety dojnej zmiany a cała "prawda" utwierdzajaca narod w "fajnosci" płynie z TVP i radia

 • felicjan.dulski

  Oceniono 16 razy 8

  Prezes, Budyń i góra Śnieżka.
  Tak to teraz wygląda.
  Miał pan rację, panie prawnuku noblisty.
  Po prostu ch.j, du.a i kamieni kupa.

 • pan.szklanka

  Oceniono 9 razy 7

  Naga siła posła Kaczyńskiego jest jak nagi poseł Kaczyński. Zadziwiające, że atrakcyjna dla 1/3 elektoratu.

 • jtby

  Oceniono 7 razy 5

  "część Polaków ma w sobie pragnienie, by przyszedł ktoś taki jak Piłsudski i "wziął wszystko za twarz"". Piłsudski nie przyjdzie, na razie przyszła reinkarnacja Bieruta i PPR.
  Faktycznie wnioski z historii wyciągają tylko politycy, a ludzie mają krótką pamięć, albo żyją mitami. . Np. pisdolce z historii wnioskują mniej więcej taki: komunie udało się rządzić 45 lat, więc spróbujmy ich metod i może też nam się uda.

 • optymistaa43

  Oceniono 10 razy 4

  Z tego calego chaosu wyplywa podstawowa wiedza,P C i jej liderzy KACZYNSCY od samego poczatku byli nastawieni na wykorzystanie sytuacji i niby legalnie ,cwaniacko z zamiarem zagarniecia dla siebie uwlaszczyli ,zamierzali uwlaszczyc sie na dobrach jakie nalezaly do Panstwa.Jednym zdaniem ,po co sie paprac malym ,ukradlismy ksiezyc to mozemy ukrasc do tego kawalek Polski."WOLSKI" bo obydwoje tak mowili,tak ich parzylo w zakazane,zdradzieckie aj waj mordy slowo POLSKA.I tak BALBINA,komunistyczny T W agent juz byl niedaleko,na szczescie tocza sie jeszcze procesy i PANSTWO powinno te procesy wygrac bo wszystko to co BALBINA chciala ukrasc jest to dobro narodowe.BALBINA ,jak sie okazalo po badaniach pisma raportow T W to dwie osoby ,LECH i JAROSLAW .Bardzo sprytnie to wykombinowal Rajmund,sprawdzilo sie to bo jeden kapowal internowanych a drugi podziemie solidarnosciowe,solidarnosciowcy dziwili sie ze komuna wszystko wiedzala a komuna miala swoich 2 kapusiow .Rajmund to byl cwanyzyd ale o harakterze pisma nie pomyslal .Dlatego zlodzieja nalezy jak najszybciej zatrzymac,oskarzyc o zlodziejstwo i ZDRADE STANU .

 • kemor234

  Oceniono 6 razy 4

  Polsce potrzeba ludzi (polityków?) którzy nade wszystko będą stawiać dobro kraju i narodu.
  "Zawodowych" polityków nie wolno dopuszczać do zarządzania krajem.
  Ludzie, którzy żyją z "uprawiania polityki" nigdy nie będą w stanie dobrze i skutecznie rządzić krajem !!!!!
  Za wszelką cenę będą dążyć do WŁADZY. I z wykorzystaniem tej WŁADZY zdobywać jak największe pieniądze.
  Bez WŁADZY zwykle są miernotami bez osiągnięć ....

 • bokaj

  Oceniono 7 razy 3

  O marności naszej demokracji i klasy politycznej świadczy już samo to, że człowiek klasy Sienkiewicza był ministrem raptem przez rok.
  W dojrzalszym państwie byłby to polityk wielkiego formatu i zawsze na ważnym stanowisku.
  Długo szukać kogoś mądrzejszego.
  Z Tuskiem stanowiliby świetny duet.
  A że na czele PO jest Schetyna zamiast Sienkiewicza - to już dramat Platformy i nas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX